|
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete (2014-2019) közmeghallgatás ülés 2022. november 24. (csütörtök) |
JEGYZŐKÖNYV
A Képviselő-testületi ülésekről hangfelvétel készül.
A napirendi pontok tárgyalásával kapcsolatos írásos előterjesztésen kívüli egyéb szóbeli tájékoztatás, kiegészítő információ - melyet a döntés meghozatala érdekében adtak a települési képviselők számára - rögzítésre kerül, az felvételről visszahallgatható.
A nyilvános Képviselő-testületi ülések hanganyaga és jegyzőkönyve a www.taksony.hu honlapon, a jegyzőkönyvek a Könyvtárban közzétételre kerülnek.
A megtárgyalt napirendi pontokhoz készült írásos előterjesztések a jegyzőkönyv mellékletét képezik.
Helyszín: Petőfi Sándor Művelődési Ház- és Könyvtár
2335 Taksony, Fő út 89.
Jelen vannak:
1. Kreisz László polgármester
2. Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármester
3. Áncsán Mihály
4. Olasz Erika
5. Szalai János
Ötvös Adrienn jegyzőkönyvvezető
Távol:
6. Ruff Mátyás
7. Tóth József
8. Varga László
Később érkezett:
9. Halász János
Meghívottak:
Jelenléti ív alapján.
Kreisz László polgármester
Tisztelettel köszönt mindenkit Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének közmeghallgatás ülésén, melynek fő témája a 2023. év költségvetési koncepciója. Megállapítja, hogy a Testület 5 (öt) fővel határozatképes és az ülést 18 óra 06 perckor megnyitja.
Jelzi, hogy a közmeghallgatás egy napirendi pont nélküli ülés. Ha olyan javaslat érkezik, amiről esetleg a Testület döntést is hozhat azonnal, akkor ez ma sem jelent problémát.
1. JEGYZŐKÖNYV HITELESÍTŐ MEGVÁLASZTÁSA
Kreisz László polgármester
Az ülésről készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Szalai János képviselőt kéri fel és erről kéri a Testület véleményét.
Szavazás eredménye
Tárgya:
1. napirend: Jegyzőkönyv hitelesítő megválasztása
1. javaslat: Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a 2022. november 24-i közmeghallgatás üléséről készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Szalai János képviselőt választja meg.
A Képviselő testület egyhangúan, 5 igen szavazattal, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodás mellett hozta meg a határozatát.
195/2022 (XI.24.) KT határozat
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a 2022. november 24-i közmeghallgatás üléséről készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Szalai János képviselőt választja meg.
Felelős: Polgármester
Határidő: azonnal
Halász János képviselő megérkezett az ülésre, így a jelen lévő szavazók száma 6 (hat) főre módosult.
TAKSONY NAGYKÖZSÉG ÖNKORMÁNYZAT 2023. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSI KONCEPCIÓJA
Kreisz László polgármester
Felvezetésként elmondja, hogy most sincsenek túl sokan a teremben, ettől függetlenül szeretné úgy bemutatni a költségvetési koncepciót, hogy az interneten keresztül hallgatók számára is érthető legyen és hozzáteszi, hogy a jegyzőkönyv tartalmazza részletesen a bemutatott diák tartalmát is.
Bevezetésként elmondja, hogy koncepciókészítési kötelezettséggel nem rendelkezik a Képviselő-testület, ettől függetlenül nagyon fontosnak tartják elkészíteni, hiszen a következő évben iránytűként, keretként funkcionál a költségvetés készítésekor.
Felhozza, hogy az elmúlt két év és az elkövetkező 2023-as esztendő tartogathat meglepetéseket, de elmondható, hogy egy kipróbált csapattal vág bele az önkormányzat a következő évbe. A világjárvány minden egyes országot, várost, települést, közösséget, családot elég nagy próbatétel elé állított. A 2023-as év legfontosabb elve az, hogy figyelni kell egymásra a közösségben, hisz azok a feladatok, amik érinthetik a települést, érinthetnek benne közösséget, családot, egyént. Biztos abban, hogy a megoldások terén mindenkinek össze kell kapaszkodnia.
Közli, hogy a koncepció rögzíti azokat az irányelveket, melyeket az önkormányzat majd a 2023-as költségvetés készítésekor figyelembe vesz.
Felsorolja a koncepció területeit, melyeket szeretne kifejteni a közmeghallgatás során:
✤ A kormányzat 2023. évi gazdaságpolitikája
✤ Önkormányzatok támogatása
✤ Bevételek - Kiadások
✤ Intézmények működése
✤ Településüzemeltetés
✤ Fejlesztések, beruházások
Célja
Rörgzíteni azokat az irányelveket, amelyek mentén elkészülhet Taksony Nagyközség Önkormányzatának 2023. évi költségvetése.
Bevételek és kiadások tekintetében:
✤ Az Önkormányzat tevékenységével kapcsolatosak, illetve jogszabályon alapulnak
✤ Szerződéses, megállapodási kötelezettségen és a tapasztalatok alapján rendszeresen előfordulnak
✤ Az Önkormányzat vagyonának hasznosításával függnek össze
✤ A jelen egészségügyi, gazdasági és háborús környezet hatásainak várható következményeit is figyelembe veszi.
A kormányzat 2023. évi gazd.politikája
✤ 2023 a gazdasági növekedés fenntartása, célja az új a munkahelyek teremtése
✤ A 2023-as esztendőt a háború erősen befolyásolja, így maga a kormány is két nagy alapot hozott létre: a rezsivédelmi alapot és a honvédelmi alapot.
✤ 1. Rezsivédelmi alap: A rezsivédelmi alapban a lakosság rezsiárszintjét a kormányzati intézmények védelme, a világpiaci ár és a rezsiárszint közötti finanszírozás teszi lehetővé. Most havonta egy családot kb. 180.000,- forinttal támogat a kormány, annyit fizet ki helyette a rezsiszámláiból.
✤ 2. A honvédelmi alap: háborús konfliktus, biztonságpolitikai kihívásokat, egy erős honvédséget és a haderő fejlesztési programot tartalmazza,
✤ Pénzügyi stabilitás: A 2023. évi költségvetés garantálja a két alap fedezetét, amihez döntően azoknak a cégeknek a befizetései járulnak hozzá, amelyeknél a piaci folyamatok hatására jelentős, terven felüli extra profit keletkezett.
✤ Továbbra is a legfontosabb célkitűzései: a család védelme, a nyugdíjasok védelme, a megerősített biztonság, Magyarország védelme, a foglalkoztatottság megtartása, a különféle életpályaprogramok, bérintézkedések folytatása, fejlesztések az egészségügyben, az oktatásban és a gazdaság és társadalmi szempontból jelentős beruházások megvalósítása, ami alapvetően a gazdaságot segíti. Ezek azok a témakörök, amiket sokféleképpen lehet látni, de minimum kétféleképpen kerülnek értelmezésre.
Önkormányzatok támogatása
✤ Feladatalapú támogatás: a szolidaritás elvén (beszámítás), kiegyenlítéssel
- működés általános támogatása
- köznevelési feladatok (NNÖ) támogatása nő, állami fenntartó
- szociális, gyermekjóléti feladatok
- kulturális feladatok
- gyermekétkeztetés
- működési és felhalmozási célú
- Szociális étkeztetés (Bölcsőde, Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat)
Legfontosabb költségvetési célkitűzéseink
✤ Pénzügyi, gazdasági stabilitás megőrzése
✤ Bevétel és kiadási egyensúly fenntartása
✤ Kötelező feladatellátás kiegyensúlyozott biztosítása
✤ Ésszerű tervezés, méretgazdaságosság fenntartása
✤ KT által meghatározott fejlesztések finanszírozása (A Testületnek mindig megvan a bátorsága ahhoz, ha ezen változtatni kell.)
Bevételek prognózisa
Reális bevétel tervezés a tervezett kiadás teljesítéséhez!
✤ Központi költségvetési támogatás (adóerő-képesség függvényében, 37 219,-/fő, a szolidaritási hozzájárulás mértéke: 39 383 116 Ft (emelkedett, majdnem 15 millió forinttal többel járul hozzá Taksony a szolidaritási alaphoz ) Ez egyben azt is jelenti, hogy annyi bevétel keletkezik, hogy bizonyos feladatokat már az állam nem finanszíroz.
✤ Az elvonás sorrendje (milyen sorrendben nem finanszírozza az állam a feladatokat, amennyiben az adóerőképesség indokoltá teszi.)
· Egyéb önkormányzati feladatok
· Lakott külterülettel kapcsolatos feladatok
· A zöldterület-gazdálkodás
· Közvilágítás
· Köztemető fenntartása
· Közutak fenntartása
· Üdülőhelyi feladatok támogatása
· Önkormányzati hivatal működésének támogatása
Az egy lakosra jutó adóerőképesség azt is jelenti, hogy hogyan erősödik Taksony gazdasága, hogyan erősödik a település. Jelzi, hogy 2015-ben 19 500,- forint volt az egy lakosra jutó adóerőképesség, most pedig 2022-ben ez 37.219,- forint.
Bevételek prognózisa
Reális bevétel tervezés a tervezett kiadás teljesítéséhez!
✤ Taksony saját bevételei:
- intézményi (hatósági, bérleti, int.ellátási, gazdasági tev., áfa, kamat…)
- közhatalmi, (adók, bírság, késedelmi pótlék…)
- felhalmozási (ingatlanértékesítés, pályázat…)
Közhatalmi bevételek:
✤ Építményadó
✤ Telekadó (külterületi ingatlanok: kavicsbánya…)
✤ Kommunális adó
✤ Iparűzési adó
✤ Környezetvédelmi adó (talajterhelési díj)
✤ Egyéb
✤ Összesen: 322,6 millió
Saját bevételeink és az adóhátralék alakulása 2004-2022
A bemutatott diagramm értelmezéseként az alábbiakat mondja el: Minden évben felrögzítik, hogyan is alakul a saját bevételek aránya és a kintlevőségek aránya. 2004-ben még mindösszesen 170 millió forint volt az önkormányzat saját bevétele, most 2022. október 31-én, az látható, hogy 350 millió forinttal teljesült. A november – december hónap még hátra van. Az adóhátralék és a bevételek közti arány a 2009 és 13 közötti időszakban volt izgalmas, utána az olló elég jól szétnyílt és látható, hogy a kintlevőségek és a bevételek aránya kb. a 10 és 20 % között mozog, de ezt szeretnék maximum 10 százalékon tartani. Tehát az lenne az ideális, hogy ha egy 350 millió forintos bevételhez legfeljebb 35-40 millió forintos kintlevőséggel kellene az önkormányzatnak foglalkoznia. Ez már ad egy olyan stabilitást, ahol mind a tervezhetőség, mind a váratlan kiadásoknak is megteremti a feltételeit és nem azon kell aggódni, hogy miből történik a kifizetés.
Hátralékos adózók száma szerint 2007-2022
Közli, hogy a hátralékos adózók számát demonstráló táblázatnál most jól kivehető emelkedés tapasztalható. Fontos, hogy ami a világgazdaságban van, vagy ami nagy hatással van az országokra, földrészekre, vagy esetleg lokálisan városokra, településekre, az mindig kettő évvel később jelentkezik az önkormányzat gazdálkodásában; a bevételek és ugyanígy a tartozók tekintetében is. Most azt látni, hogy a 2020-as esztendőig egy nagyon határozott adórend felépítésével eljutottak egy pontig, aztán 2021-22-ben, a Covid után a tartozás és a tartozók száma szintén emelkedik. Bíznak benne, hogy ezek a számok december 31-ig még csökkenhetnek. Hangsúlyozza, hogy folyamatosan dolgoznak azon, hogy a fegyelem nagyobb legyen.
Közhatalmi bevételek, egyéb források
✤ Kommunális adó 1000,-/hó (2012 óta 750,-/hó)
✤ Az adóbevételek emelkedését a (helyi) gazdaság növekedésétől (EGYÜTTMŰKÖDÉS) az eredményes adóbeszedéstől és az adómorál javulásától várják! Látják, hogy ez egy folyamatos feladat, soha nem tehetik fel a polcra. Erre mindig nagy figyelmet kell fordítani.
Kiadások
Legfontosabb feladat az önkormányzat fenntartásában működő intézményrendszer működőképességének fenntartása és az önkormányzat kötelező feladatainak ellátása. „Ami most ránk vár 2023. január 1-től, most úgy látom, hogy ember nincs, aki meghatározza, hogy ez kb. mit is jelent a kiadások tekintetében. Ezért a település működtetésében, a közüzemi költségek tervezésénél jelentős plusz kiadással szükséges számolni. Hogy ez a jelentős plusz kiadás, ez pontosan mennyi lesz, ezt majd a számlák fizetése után mindig el tudjuk mondani, hogy mennyi volt ebben, vagy abban a hónapban. Átlag azt látjuk a mai információink szerint, hogy négy-ötszörösére emelkednek a kiadásaink, ami idáig éves szinten 36 millió forint volt, az, ha nem lesz változás, nem történik valami olyan, ami picit megnyugtatja az energia piacokat, akkor ez 120 és 160 millió forint között lehet.”
✤ Pályázati lehetőségek (beruházások, fejlesztések, rendezvények).
✤ A 2021-től 2027-ig tartó EU-s költségvetési ciklus a Széchenyi Terv Plusz pályázat.
✤ Pályázati önrész
Személyi juttatások és járulékok
✤ Törvényi szabályozás határozza meg (reál értéken tartás, min. emelés)
✤ Intézményi létszámgazdálkodás optimalizálása
✤ Munkaerő megtartó képesség erősítése (minimál bér, gar. bérminimum) A versenypiaci bérszínvonalat folyamatos monitorozása és figyelembe vétele, hogy Taksony önkormányzata mit tud biztosítani. 2022-ben a kormány részéről is volt egy-két olyan lépés, ami emelkedést jelentett az illetmények tekintetében:
✤ 20 %-al emelkedett az illetmény (szociális, kulturális és a bölcsődei dolgozók)
✤ 2023 elején a III. védőnői körzet beindítása lakosságszám növekedés miatt
✤ 2023-ban a béren kívüli juttatás megtartása (max. 200 000 forint)
Ismert kötelezettségek, várható kiadások
✤ A megvalósult stabil pénzügyi helyzet megtartása REND és növekedés költségvetése
✤ Helyi szociális rendszerünk kiadásainak további finomítása (segítség!!)
✤ Felsőoktatási tanulmányi ösztöndíj (szociális alapon) megtartása (Bursa)
✤ Idősek nappali ellátásához szükséges infrastruktúra megvalósítása
✤ Önkormányzati rendezvények
✤ Hírharang, hírlevél
✤ Honlap, taksonyonline felülete
✤ Lakihegy Rádió, Dabas Rádióban havonta egyszer megszólítják Taksonyt
2022. évről - nyitott kötelezettségeink
Itt a nyertes pályázatokról beszél és az önkormányzat előtt álló feladatról:
✤ Bölcsőde építés 444 939 038 Ft +78 518 654 Ft önerő
✤ Szennyvíztelep kapacitásbővítése Taksony része 21.800.000 Ft összegben,
✤ Petőfi Sándor Művelődési Ház bővítése és korszerűsítése (TOP_PLUSZ-1.2.1-21-PT1-2022-00011) nyert támogatás 299 093 890 Ft
Közösségek támogatása
✤ Kitűzött célokhoz pénzbeni támogatás
✤ Természetben nyújtott támogatással (pl.:bérleti díjkedvezmény, eszközök szállítása, színpadállítás, terem-,térberendezés, stb…)
✤ „2022-ben a közösségeink támogatása közel 9 millió forint volt. Mindig úgy állunk neki a költségvetés készítésének, hogy az előző évet vesszük alapul. A 9 millió forint fölött még van egy kisebb hányad, amit a 2020-21-es esztendőben nem használtak fel a közösségeink, így csak 9 millió forinttal egészítettük ki a náluk lévő korábbi két évben nem felhasznált támogatás összegét.”
Pénzbeni és természetbeni támogatás 2009-2022
A grafikonon jól lehet látni, hogy amikor nem tudták a közösségeket támogatni. 2012 után ez szépen, folyamatosan változik; fölfelé ível és egyre jobb együttműködéssel, egyre jobb támogatási pénzfelhasználással, sokkal nagyobb hatásfokkal működnek már az önkormányzat támogatásai. A pénzbeni támogatás mellett kiolvasható, hogy mi az, amit az önkormányzat még pluszban biztosít a közösségek részére, így azoknak nem kell fizetni érte. Volt arra példa, amikor a pénzbeni és természetbeni támogatás mértéke elérte a 17,5 millió forintot is és 2022-ben is megközelítette a 12,5 millió forintot.
Benyújtott, de még el nem bírált pályázatok
✤ Szociális infrastruktúra fejlesztése, a Szociális és Gyermekjóléti Szolgálat számára helyet adó új épület kialakítása a Széchenyi út 85.szám alatti ingatlanon
✤ A Széchenyi út 36. szám alatti orvosi rendelő bővítése
✤ Belterületi utak fejlesztése tárgyú TOP Plusz-1.2.3-21 számú pályázat:
✤ Széchenyi utca (Béke utca és az Állomás között) burkolatfelújítás
✤ Sólyom utca (Fő út és Kert utca között) új szilárd burkolat
✤ Kert utca (Sólyom utca és Ybl Miklós utca között) új szilárd burkolat
Fejlesztés, beruházás, felújítás 2023-ban
A következő nagy terület a benyújtott, de még el nem bírált pályázatok. Ilyen a szociális infrastruktúra fejlesztés terén a Gyermekjóléti Szolgálat áthelyezése a Széchenyi út 85. szám alá.
A Széchenyi úti orvosi rendelő bővítése, hogy mindhárom családorvos ott lehessen.
A belterületi utak fejlesztése programban három területtel indultak: a Széchenyi utca felújítását szeretnék befejezni. Ez a hentes üzlettől a P+R parkolóig tart, csapadékvíz elvezetéssel és két utcát szeretnének megépíteni: a Sólyom utca (Fő út és a Kert utca közötti szakasza) új, szilárd útburkolatot kap és a Kert utca szakasz, ami a Sólyom és az Ybl Miklós utca közötti terület. Örömmel osztja meg azt a hírt, hogy ez a két pályázat biztosan nyert: a Széchenyi úti rendelő bővítése (és ezek mind 100%-os intenzitású pályázatok) és a belterületi útak fejlesztése. A Széchenyi utca felújításának folytatása az 2023-ban megtörténik és a Sólyom utca és a Kert utcának egy-egy szakaszát, egy L alakot fognak megépíteni. Ez nagyban hozzásegíti majd az ott élőknek is a kulturáltabb környezetben közlekedést.
A Fő út komplex felújításáról 2020-ban döntött a kormány, 2022. márciusában már indulhatott volna a beruházás a kivitelezővel, a közbeszerzés eljárást követően nyertes vállalkozás kihirdetését már azonban nem engedte a kormány a háború miatt, így ez most megállt, pedig már 2,3 milliárd forintot biztosított a kormány arra, hogy ez a közel 3 km-es útszakasz faltól-falig megújuljon. Rögzíti, hogy ez nem azt jelenti, hogy ezt nem újítják meg, hanem azt, hogy most, ebben az évben nem. Várhatóan ebben márciusig nem is lesz változás. Elmondja, hogy a Fő út felújítása kapcsán az önkormányzat elmúlt 15 éves munkája nem volt kevés és 560 millió forintot költött idáig a Fő úti projekt előkészítésére, melyből 120 millió forint volt az önkormányzat önereje. Ami ebből megvalósult: a teljes szakasz tervezése, egy rövid kerékpárút szakasz épült meg, ez a Fő út része, teljes hosszban a csapadékvíz-elvezetés elkészült. Szintén pályázati forrásból valósították meg, viszont az már azon a helyen van, ahol a Fő út rekonstrukcióját követően működőképes lehet. Ma talán 20 %-ban működik a Fő úton megépített csapadékvíz-elvezetés, ennek látják a negatív hatásait. Az önkormányzatnak, - mivel márciusig nem tud választ adni, hogy mikor valósulhat meg -, el kell készítenie egy beüzemelési tervet a jelenlegi állapotra arra vonatkozóan, hogy hogyan kell kialakítani, hogy a csapadékvizet a végleges helyén lévő csapadékvízgyűjtő szemekhez tudják vezetni. Ez a munka folyik most. Nagy kérdés, hogy ez mennyibe fog kerülni, ki fogja finanszírozni és mikor valósulhat meg.
A harmadik pedig a Fő út előkészítéséhez, hogy a Taksony bevezető szakaszán a 20 kilovoltos hálózaton is egy oszlop útban volt és ezt az oszlopot is áthelyezték. Ez is benne van az 560 millió forintban, egy oszlop volt csak útban, de három oszlopot mozgattak meg ezért, és a teljes, ehhez tartozó kábelt is cserélték. Ez a Pihenő utca 510-es út kereszteződésében lévő oszlop..
A negyedik a Fő út kapcsán, amit már szintén az önkormányzat kifizetett és a megvalósításra vár; három elektromos töltőállomást helyeznek el. Az egyik a Fő úton a Rengő Étterem előtt, a másik majd az új parkoló kialakításában a Hősök útja mellett, a harmadik pedig a SPAR parkolójában. Ez, idáig önkormányzatnak 25 millió forintba került és 2023-ban, ha a Fő út megvalósul, akkor még a három töltőfej kihelyezésének a költsége kerül kifizetésre. Az ehhez szükséges energiát és mindent már megfinanszíroztak a szolgáltatónak.
Felhívja a figyelmet arra, hogy a Pihenő utca és a Kert utca megvalósulása hogyan ér össze a Fő út megvalósulásával. Ebből kiolvasható, hogy annak van értelme, hogy az önkormányzat hosszú távon gondolkodik, középtávon újragondol és rövidtávon pedig cselekszik. 16 év tapasztalata az, hogy ez a gyakorlat működik.
Van még egy terület; ez pedig a Szent Imre út és az 51-es számú kereszteződésnél a körforgalom kialakítása: ez az egy terület az, ami lehet, hogy meg fogja előzni az 510-es út taksonyi átkelési szakaszának a megépítését, hisz ott most ez év végéig megtervezik az 51-es főút 2*2 sávos terveit a taksonyi körforgalomtól egészen a nullásig.
Biztosan most megvalósul az utcanévjelző- és információs táblák kihelyezése a Tópart Lakóparkban, a Varsányi út mellett.
A bölcsőde építésre elindítja önkormányzat a feltételes közbeszerzési eljárást, a művelődési ház bővítése és korszerűsítése vár ránk 2023-ban és a temető kerítés építése is most már elindul, annak az első üteme.
A csapadékvíz-elvezetés terén a 2022-es esztendőben vízjogi engedélyes terveket készítettek, az Orgona köz csapadékvíz problémájára sikerült végre engedélyes tervhez jutni és a Sólyom utca környezetének az engedélyes tervdokumentációja van a kezükben. Ennek köszönhetően lehetett pályázaton indulni.
A Nyárfás, az Attila és a Mátyás király utcában még van teendője az önkormányzatnak.
A Marestli park fejlesztése, a tó körül a közvilágítás, a gyalogos sétány kialakítása: ha ebben az évben a terveket megvalósítják, akkor úgy gondolja, hogy az teljesen jó.
Az új közösségi területek kialakítása; nagyon régi vágy, hogy egy GRUND valahol kialakulhasson. Idáig még nem sikerült egy jó területet találni, ami mindenkinek megfelelt volna. Ebben még nincs végleges helyszín.
A meglévő játszóterek karbantartására összpontosítanak és ezekre odafigyelnek. Nagyon fontos kihangsúlyozni azt, hogy a játszóterek célja az, hogy a gyermekek önfeledten játszanak és a szülő, aki elkíséri, pedig egy picit ott vele együtt legyen. Nem feltétlen azt az igényt szeretnék kiszolgálni, hogy azért kelljen építeni két és fél méter magas kerítést, hogy miközben a szülő a közösségi média felületein kóborol, ő mindezt nyugodtan tehesse. Nem hisz abban, hogy gyerekeket ketrecbe kell beküldeni és ott kell, hogy játszanak.
A tervekről, pályázatokról továbbra sem mondanak le: A Tópart Lakópark útterveinek elkészítése, ha a 2023-as költségvetés elbírja, akkor mindenféleképpen benne lesz, a Szent Anna téri csomópont tervét szeretnék elkészíteni, (2022-ben a koncepcióterv készült el, hogy milyen kialakítása lehet annak a csomópontnak /Hírharangban is megjelent/.)
A Baross téren a volt óvoda helyén egy védelmi központ kialakítása; Taksonynak, mint ahogy minden jó településnek előbb vagy utóbb, de lesz önkéntes tűzoltó egyesülete. Ha bármi történik Taksonyban, akkor a lehető legrövidebb idő alatt itt helyben legyenek meg azok az elhivatott tagok, közösségek, akik a segítséget egyből és a legrövidebb idő alatt biztosítani tudják.
Tájház melléképület, nyári-konyha vizesblokk kialakítása, ennek is elkészült a koncepcióterve, ha ebben az évben lehetőség lesz a tervek elkészítését követően pályázni, akkor megteszik, ha nem, akkor ez ma nem létkérdés, tehát ez egy rangsorolható feladat. A koncepció, a papír mindent elbír.
Településüzemeltetési feladatok (intézményi épületek karbantartása, eszközbeszerzés)
Első számú prioritás, hogy az intézményeknek rendben kell működnie. A konyha, a település üzemeltetés tekintetében eszközbeszerzés, vagy ha a konyhában egy szárazanyag raktárra van szükség, akkor ezeket igyekeznek a lehetőségeikhez mérten megvalósítani, hogy a hatékonyság és a gazdaságos működés még színvonalasabb, még költséghatékonyabb legyen.
A Polgármesteri Hivatal az egyik legrégebbi épület, amire az elmúlt 16 évben nagyon keveset fordítottak, inkább az intézményekre fektettek nagyobb hangsúlyt; mint a művház, az iskola, óvoda, bölcsőde, településüzemeltetés, orvosi rendelő, tehát ami szolgálja az egész falut. A hivatal épületére sajnos keveset, így aztán a tetőszerkezet javítása a 2023-as esztendőben biztosan elkerülhetetlen és még egy tárgyaló kialakítása.
Megjegyzi, hogy a fejlődést pedig néha az is szolgálja, ha valamit el kell bontani annak érdekében, hogy ott valami új épülhessen. A Fő út 91. a művház melletti épület. Jelzi, hogy ezt el fogják bontani, hogy a művház bővítése megvalósulhasson. A Fő út 54-nek egy részét pedig már elbontották, ennek befejezésére kerül sor a 2023-as esztendőben.
A település üzemeltetési feladathoz tartozik annak a környezetnek a fenntartása és karbantartása, amiben élnek, amiben naponta közlekednek. Öt év alatt jutottak el oda, hogy most már az ötvenezer négyzetméter zöld felülethez képest 212.000 négyzetméter zöld felületet tartanak karban; a Fő út faltól-falig, a Szent Imre út, a Varsányi út, a közterek, a csomópontok, a játszóterek, a kukák ürítése, a buszmegállók rendben tartása. (Mindaz, amit a Taksonyban élők nap mint nap használnak.) A téli sikosság mentesítés és hótolás is ide tartozik. Fontos, hogy a közvilágítás is biztonságosan működjön. Sok településen próbálkoznak azzal, hogy csökkentik a közvilágítást, rögzíti, hogy egyelőre Taksony önkormányzatának asztalán ilyen jellegű döntés nincs.
Összefoglalva:
✤ Pénzügyi stabilitás erősítése, megőrzése
✤ Kiszámítható gazdálkodás 2014-23 között is (Iskola, Óvoda biztonságos működése)
✤ Szükséges személyi feltételek biztosítása
✤ Feladatellátás hatékonyságának javítására
✤ Méretgazdaságosság szempontjainak fejlesztése
✤ Megoldandó feladatok körében költségvetés készítésekor rangsorolni kell.
Kreisz László polgármester
Tisztelettel megköszöni a figyelmet és jelzi, hogy ha bárkinek kérdése van, arra igyekszik válaszolni. Megadja a szót Paulovits Renáta részére.
Paulovits Renáta
„Jó estét kívánok mindenkinek Paulovits Renáta vagyok, próbálok egy információt keresgélni a saját telefonomon, de nem találom, úgyhogy abban a témában nem biztos, hogy pontos tudok majd lenni a kérdés feltételekor. Tényleg nagyon kevesen vagyunk, de szerintem én most majdhogynem mindenki helyett fogok kérdezni, úgyhogy elég hosszú lesz szerintem.
Azt szeretném megkérdezni, ahogy a prezentáció ment úgy írogattam fel a kérdéseimet, tehát nem feltétlenül fontossági a sorrend. Azt szeretném megkérdezni, hogy ezek a lejárt tartozások, amiket polgármester úr említett, ezek milyen idejűek. Gondolom 30 napnál régebbiek, vagy milyen időintervallumban jártak le? Ha ezt lehet így tudni, hogy nagyságrendileg mennyire régiek ezek?”
Kreisz László polgármester
„Menjünk így, hogy kérdésről-kérdésre?”
Paulovits Renáta
„Szerintem igen, mert különböző témák, ha ez így nem gond Önnek.”
Kreisz László polgármester
„1 és 6 év közöttiek és adónemekben változóak. Még egy csoportosításunk van, hogy 100.000,- forint alatti tartozás, 50.000,- forint alatti és 1.000,- forint alatti tartozás, hogy lássuk, hogy a kintlevőségünk korfa szerinti és nagyság szerinti megoszlása hogyan alakult. Nem akarunk lemondani egy forintról sem, de amit a számviteli törvény és az államháztartás nekünk lehetőséget ad, azt majd mérlegelni fogja a testület. Az, amit én kivetítettem, az az ötvenegynéhány millió forint, abba az utolsó fillérig minden benne van.”
Paulovits Renáta
„De akkor jórészt ezek régebbiek, ha jól értem. A 6 év, az borzasztó régi, az gyakorlatilag behajthatatlan szerintem, nem?”
Kreisz László polgármester
„Azt látjuk, hogy annak az 54 millió forintnak a fele az, ami aktív tartozás, amit nekünk követelnünk kell. És aztán a másik fele, az egy nagy kérdés, de inkább görgetjük magunk előtt. Ezért mondtam, hogy 10-15%-át bírja el az önkormányzat az összbevételéhez képest. Minden évben egyébként 15 és 30 millió forint közötti összeget hajtunk be. Ezt a részét pedig visszük magunkkal, de nem akarunk egyelőre lemondani, csak ha az államháztartás erre lehetőséget ad.”
Paulovits Renáta
„Nem tudom, hogy jól mondom-e, a szolidaritási adó, az valami 37.000,- forint fejenként, ez mi alapján határozódik meg?”
Kreisz László polgármester
„A 37.000,- forint az-az egy főre jutó adóerő képesség.”
Paulovits Renáta
„Az egy állandó?”
Kreisz László polgármester
„Az több változóból áll. Egyrészről a lakosságszám növekedése és az összbevételeinknek az aránya. Egy lakosra jutó adóerő képesség, az az összbevételeink és a lakosságszám arány, meg még egy mutató van, aminek a hányadosa és így kapunk egy átlagot. Ma Magyarországon ahol az egy főre jutó adóerő-képesség nem éri el a 22ezer forintot, őket nem sújtja semmilyen szolidaritási adó. A fölött pedig mindenkit valamilyen mértékben.”
Paulovits Renáta
„Ez most egy olyan téma lesz, amit nem érintett ez a prezentáció, de szerintem nagyon fontos téma a lakosság szempontjából. Lehetett most olvasni az orvosi ügyeletek megszűnéséről, megszüntetéséről. E tekintetben van-e valamilyen információja az önkormányzatnak, ami konkrétumnak mondható. Tudunk –e bármit pontosan erről?”
Kreisz László polgármester
„Konkrét nincs, csak annyi, hogy az orvosi ügyeletet ellátó szolgáltató cég tulajdonosa megkereste az önkormányzatokat, hogy ezen változtatni szeretnének, de hogy hogyan, milyen mértékben, az mennyibe kerül, eddig még nem jutottunk el. Mi egyelőre nem tudunk arról, hogy ez hogyan fog változni tényszerűen, ha ez változni fog.”
Paulovits Renáta
„Lehetséges, hogy akkor most nem ugyanarra gondolunk én egy olyan hírt olvastam a dunaharasztionline-on …”
Kreisz László polgármester
„Láttam, olvastam én is, de ezen még nincs pont. Ezt készítik elő, hogy a jövő évben az orvosi ügyelet, ami estétől reggelig tart, azt újjá szervezik. Tehát teljesen átszervezik és a családorvosoknak az ebben történő feladat vállalása is új megvilágításba kerül. Azért bánunk ezzel óvatosan, mert ez egy hír, de nem több. Egy hír, és mert sok területet érint. Itt még az Orvosi Kamara is, az ügyeletet összefogó szervezetek között még nincs egy olyan egyezség, amire azt tudják mondani, hogy tisztelt önkormányzatok, ebben a struktúrában fogunk működni. Eddig Taksonyra vetítve fizettünk évi 5 millió forintot és ezt az öt millió forint, ha te (önkormányzat) ezt akarod fenntartani, ebben a formában, akkor ki kell egészítened (önkormányzat) még öt millió forinttal. Ilyen információnk nekünk még nincs, egyébként erről szól, hogy átszervezik, de ha mi sűrűbben, vagy mást akarunk, akkor azt nekünk kell majd finanszírozni.”
Paulovits Renáta
„Egészen konkrétan ez a dunaharasztionline–on megjelent cikk arról szól, hogy a Dunaharaszti ügyelet – Damjanich utca – az ott teljes mértékben ebben a formában meg fog szűnni effektíve.”
Kreisz László polgármester
„De még nem szűnt meg, ezen még nincs pont. Ez nagyon fontos és ezt az önkormányzatok nélkül nem is fogják tudni megtenni.”
Paulovits Renáta
„Hát ebben azért nem biztos, hogy egyet értünk. Szerintem itt sok minden fog a fejünk fölött történni. Az enyém fölött biztosan, de lehetséges, hogy még az önén fölül is. De akkor ez a jövő zenéje, erről nem tudunk még semmilyen konkrétumot.
Az utcanév táblákkal kapcsolatban volt egy slide, amin az szerepelt, hogy a Tópart Lakóparkban lesznek utcanév táblák. Azt kérdezném, hogy a többi utcában, akár itt a közepén a falunak mikor lesznek ezek? Miért csak ott helyeznek majd ki utcanév táblát? Nagyon fontos ez a kérdés a tekintetben is, hogy egyszer a Hírharangban megjelent egy olyan cikk, hogy mindenkinek kötelessége büntetés terhe mellett a házszámot megjeleníteni, de utcanév táblák gyakorlatilag nincsenek a településen. Én most nem tudnék olyan utcát mondani, ahol lenne, a miénkben egészen biztosan nincsen.”
Kreisz László polgármester
„A kritikát tisztelettel elfogadom. Ettől még a tulajdonosnak a feladata, hogy ott legyen a házszám jelző tábla. A Tóparti Lakóparkban, a Varsányi út mellett pedig közel 140 család költözött be, ha valamit róluk el lehet mondani, akkor azt mindenféleképpen, hogy ők nagyon friss taksonyiak. Úgy gondolta az önkormányzat, hogy ott beindítja és elindítja az utcanév jelző táblák kihelyezését. Kihelyezzzük és utána szépen felosztjuk Taksonyt több körzetre és lépésről-lépésre pedig ki fogjuk tenni. Ez kb. 10 millió forintos költség, most mindennel óvatósan bánunk. Egy kicsit lehet, hogy méltatlan, lehet, hogy nem szép az önkormányzat részéről, hogy kvázi előnyben részesítettük őket, hogy egy új területen legyenek kint az utcanév jelző táblák, mert még a postás sem tudja, hogy ha lemegy a Varsányi útról, hogy melyik a Mansfeld Péter utca, sőt én sem tudom. Azt tudom, hogy van ott ilyen utca, de hogy melyik? Ott szeretnénk, hogy egyből mindenki eligazodjon.”
Paulovits Renáta
„Elhangzott egy kritikának tűnő mondat itt a játszótéri anyukákkal kapcsolatban, azt lehet tudni, hogy ennek a történetnek mi a háttere? Merthogy ez számomra teljesen fehér folt, hogy miért kellene magasabb kerítés, történt valami, ami miatt ez releváns probléma lett?”
Kreisz László polgármester
„Van olyan játszóterünk, ahol csak egy jelképes, nem is kerítés van, hanem csak oszlopok és lánc. Nem a vasútnál, hanem a Duna-parton. Ott a forgalom sem akkora, mint az Attila utcában és ott merült fel, hogy bizony ott is szeretnének egy – nem tudok mást mondani – egy ketrecet körbe. És ezen nagyon sokat gondolkodtunk és egy játszótérre ha anyuka kimegy, vagy bárki, aki kimegy a gyermekével, akkor szerintem fontos, hogy a gyermekével legyen. Én értem, hogy leül és a gyermek is hadd játszon egy kicsit, meg egy kicsit én is hadd hajtsam le a fejem és közben nézem a telefonomat, de mi ezt nem szeretnénk segíteni. Ez egy családokról szóló falu, nem akarunk kerítést építeni játszóterek köré, ketrecet nem akarunk.”
Paulovits Renáta
„Akkor ezt is így ebben a formában elfogadom, de egy kicsit számomra ködös.
A Fő út rekonstrukcióval kapcsolatban egy kérdés, hogy itt az szerepelt ezen a slide-on, hogy akkor most a Magyar Közút Zrt beruházásában kerül majd sor erre a rekonstrukcióra. Szerintem itt ez a dátum el lett írva, mert 2022 szerepelt, de szerintem ez 2023.”
Kreisz László polgármester
„A dátum jó.”
Paulovits Renáta
„Ebben az évben megindulnak ezek a munkák?”
Kreisz László polgármester
„Azért jó a dátum, mert .. mert 2022-ben a szerződés aláírását követően, tavasszal ez a beruházás most már haladna előre. De márciusban a kormány leállította, ettől még a 2022-es dátum az ott rendben van, mert ez mind ebben az évben történt, de a megvalósítás szakasza, az nem indulhatott el. Tehát így félreérthető, mert oda nem tudtam volna dátumot írni, csak azt tudtam volna beírni, hogy 2022-ben született meg a döntés és a szerződés aláírása előtt megállította a kormány a Pest megyei Közút beruházásait.”
Paulovits Renáta
„Akkor viszont felvetődik a kérdés, és ezt az információt próbáltam itt keresgélni a telefonomon, de nem találtam, hogy akkor a parlamenti képviselő facebook posztjai az elmúlt kb. másfél évben két alkalommal szóltak arról, hogy namostaztán áprilisban, aztán szeptemberben mindenféleképpen elkezdődik. És, ha cinikus akarnék lenni, akkor nyilván azt mondanám, hogy tudom, hogy most Brüsszel és Soros miatt kellett ezt az egészet leállítani és az állam ezért vonta vissza ezt a jellegű támogatást, meg finanszírozást, de a kérdés egészen konkrét, hogy akkor miért hangzottak el ilyen konkrét megfogalmazásban arra vonatkozó előrejelzések, hogy akkor ez most 2021. szeptember volt és 2022. április volt az a két dátum, amire a település parlamenti képviselője azt mondta, hogy na most aztán már egészen biztosan. Akkor, amikor ő ezt kimondta a száján, illetve nyoma van az internet nem áll meg Hegyeshalomnál és nem felejt, akkor miért nem indultak el? Miért nem indult el ez a beruházás?”
Kreisz László polgármester
„Renáta, a két dátum tökéletes és amikor a Közlönyben megjelent, hogy 140 projektet országos szinten leállítanak, az június. Tehát áprilisban még mondhatott ilyet képviselő úr, teljesen helyénvaló volt és júniusban pedig a Közlönyben megjelent, hogy melyek azok a projektek, amiket megállítanak.”
Paulovits Renáta
„Értem, de akkor 2021 szeptemberében, amikor még nem állították meg, akkor miért mondta, hogy most már elindul, aztán 2021. szeptemberben nem, de 2022. áprilisban ’namostmáraztán’ tényleg, tehát az után következett 2022 június. Két olyan dátum hangzott el, vagy íródott le, amikor ez ténylegesen nem történt meg.”
Kreisz László polgármester
„Képviselő úr is azt a dátumot tudta, hogy a közbeszerzés folyamatban van, annak a vége március, és a közbeszerzés lezárása meg is történt. Ő teljesen, nem jóhiszeműen, tudatosan mondta ki az áprilisi dátumot, hogy el fog indulni, hisz márciusban látta az ütemterv szerint, hogy lezárul a közbeszerzés a Pest megyei Közútnál.”
Paulovits Renáta
„És akkor a kérdésem újfent az, hogy akkor, amikor ő ezt látta és aztán leírta, hogy ez lesz, akkor miért nem indult el? Tavaly szeptemberben és idén áprilisban?Miért nem indult el mégis?”
Kreisz László polgármester
„Tavaly szeptemberben a körforgalom?”
Paulovits Renáta
„Nem-nem, a Fő út rekonstrukció.”
Kreisz László polgármester
„Mert a közbeszerzés nem zárult le.”
Paulovits Renáta
„Nem értem, hogyan mondhatja azt valaki egy bizonyos információra alapozva, hogy 2021. szeptemberében el fog indulni, majd ezt utána megismételte 2022. áprilisában is, hogyan mondhatta fixen, hogy el fog indulni, amikor még valami nem zárult le? Ez hogyan történhetett, illetve mi volt az oka annak, hogy mégsem indult el akkor? Tehát valami magyarázatot erre a magyar kormány kellett volna, hogy adjon, hogy igen, azt mondtuk nektek, hogy ez majd 2021. szeptemberében elindul, aztán majd azt mondtuk, hogy 2022. áprilisában elindul, de mégsem indult el. Ott mi volt az indok? Hiszen most értem, hogy most nyáron a háború, meg minden egyéb, amire most fogják, okkal, ok nélkül, ezt aki hiszi -hiszi, aki nem, nem, de akkor miért nem indult el, amikor ő kétszer azt mondta, hogy na holnap igen.?”
Kreisz László polgármester
„A közbeszerzés nem zárult le.”
Paulovits Renáta
„Akkor hogyan mondhatta, hogy elindul?”
Kreisz László polgármester
„Ezt én sem értem.”
Paulovits Renáta
„Két facebook poszt van, hogy most aztán már biztosan elindul.”
Kreisz László polgármester
„Így van, és azt szerintem akkor helyesen mondta, hisz akkor minden információ ezt erősítette és a tények is. Utána a valóság ezt átírta, a közbeszerzés nem indult el időben, ezért ez kitolódott. Lehet, hogy az egy pici figyelmetlenség, hogy közben nem voltak havonta facebook posztok, hogy még nem zárult le, ez lehet. Aztán áprilisban pedig nyugodt szívvel mondhatta, hisz tudta, hogy lezárult a közbeszerzési eljárás, hogy elindulhat. De aztán júniusban a Közlönyben egyértelművé tették, hogy melyek azok a beruzáházások, amelyek most nem indulhatnak meg és ebben benne volt a mi 510-es átkelési szakaszunk. 140 beruházás egyikeként volt benne a mi szakaszunk is és a körforgalom. De most a Hírharangban képviselő úr a helyére teszi, hogy minek mi az oka és ezt mindenki el tudja majd olvasni.”
Paulovits Renáta
„Igen, csak továbbra is azt nem értem, és még mindig nem kaptam választ a kérdésre, hogy ha ő áprilisban lezárva látta a közbeszerzési eljárást és most azt mondta, hogy elindulhat, akkor április és június között miért nem indult el ez a beruházás?”
Kreisz László polgármester
„Mert a kivitelezővel nem írták alá a beruházói szerződést.”
Paulovits Renáta
„És ennek mi volt az oka, ha ez tudható?”
Kreisz László polgármester
„Az oka nagyon egyszerű: a közigazgatási rendszerben a Magyar Közút szerződés aláírásához, a finanszírozó minisztérium jóváhagyása kell. Ameddig az ehhez szükséges költségkeret biztosítása után a jóváhagyó határozat nem születik meg, addig hiába zárták le a közbeszerzést, ott nem írhatnak a kivitelezővel alá szerződést. Két síkon halad mindig az élet, egy döntés előkészítésen, meg aztán a döntés, amit befolyásol. És mivel március óta láttuk már azt, lehetett látni, hogy ezzel a rezsi árnövekedéssel, a plusz kiadásokkal a kormány lépni fog és beruházásokat nem fog engedni elindítani. Az, hogy ezt júniusra mondták ki és addig az állam, a szakminisztérium nem hozta meg azt a döntést, hogy a közútkelező aláírhatja a szerződést, ebben, ezt szerintem nagyon túlmagyarázni nem lehet, hisz, ha otthon a családban valamit venni akarok, aztán a végén az engedélyező a gyereknek nem adja meg azt a jogot, hogy na akkor itt a pénz menj és vedd meg, bár már megvan, hogy kitől vesszük, mit és hogyan, akkor azt nem tudja megvenni a családtag. Ugyanúgy történt itt is, és még 140 másik beruházással is. Azt viszont elfogadom, hogy vannak ennek olyan területei, amit hát különféle elemzés kapcsán nehezen fogad el az ember. De ettől még a tény, tény. Ezt a kivitelezői szerződést nem írhatták alá, egyszerűen a golyó már a csőben volt, de a ravaszt elsütni nem engedték. Ez nem azt jelenti, hogy nem fog megvalósulni, ez most csak annyit jelent, legalábbis a jelenlegi információink szerint, hogy ezt a beruházást is tolják. Tehát itt 1500 milliárd forint értékben halasztottak el beruházásokat.”
Paulovits Renáta
„Igen, ezt is olvastam. Visszatérve itt a családi költségvetés analógiájára, csak annyit mondanék, hogy nem fogom megígérni a gyerekemnek, hogy elviszem cirkuszba, hogy ha nincs a zsebemben a pénz. Tehát ez, bocsánat én csak egy ’buta’ marketinges vagyok, tehát kétszer leírni azt, jó pár hónap különbséggel, hogy ’namostaztán már tényleg’ és indul és minden, az nagyon nagy kommunikációs baklövés, nagyon sajnálom, hogy ezt az emberek nagy része nem biztos, hogy észre veszi.”
Kreisz László polgármester
„Renáta, el sem kell vinnie cirkuszba a gyermeket, hacsak otthon egy hintát ígér meg és közben a családi költségvetés pedig azt mondja, hogy már megvan a hinta típusa, a gyártója is, de közben kaptam a 20.000-hez képest 150.000-rel magasabb rezsi számlát. Mit fog megvenni a gyerekének? A hintát, vagy a rezsiszámlát fizeti?”
Paulovits Renáta
„De itt a sorrendiséggel van a probléma. Ez itt nagyon sántít. Ilyet nem csinálunk, hogy emberek várnak ezen a településen arra, hogy ez a Fő út, most amilyen állapotban van, az siralmas, ennél rosszabb csak a szigethalmi műút, ami egy siralomvölgy, azon végigmenni borzasztó, a taksonyi is nagyon közelít most már hozzá, én úgy érzem.”
Kreisz László polgármester
„Renáta, egy bölcs döntés volt a kormány részéről, hogy a családokat részesítette előnyben és nem egy lokális komfort javító funkciót.”
Paulovits Renáta
„Ezzel egyetértünk 2022. júniusában. De 2021 szeptemberében ezzel még nem tudtunk egyetérteni.”
Kreisz László polgármester
„Volt akkor már ilyen folyamat, ami alapján ezt a döntést meghozták? Én úgy tudom, hogy nem. Tehát 2021-ben szó sem volt még egy következő évi halasztásról.”
Paulovits Renáta
„Pont ezért kellett volna megtörténnie, elindulnia ennek a beruházásnak a parlamenti képviselő ígérete szerint. Pont erről beszélek. Nem indult el valami, amit ő megígért és ami, most azt mondja, hogy azért nem indul el, mert egyébként idén februárban történt valami, amit ő már tavaly szeptemberben megígért, azt most egy idén februári háború kitöréssel, meg rezsi áremelkedéssel próbál meg magyarázni.”
Kreisz László polgármester
„Ezzel egyetértünk, hogy ez van; rezsiáremelkedés.”
Paulovits Renáta
„Ezzel egyetértünk, de ne menjünk bele a részletekbe, én nem vagyok gazdasági szakember, a véleményem azért erről megvan. Nem biztos, hogy egyezik az önével, nem is ez a lényeg. Az a lényeg, hogy ő tett egy ígéretet 2021. szeptemberében, amikor még senki erről semmit nem tudott és az az ígérete nem vált be, nem váltotta be azt az ígéretét. Itt szerintem ezzel mindent elmondtunk.”
Kreisz László polgármester
„Renáta, ezt elfogadom, mert ez tényleg így volt. A változásokról pedig az már egy közös bölcsesség és egy közös felelősség, hogy azt sem tévesztjük szem elől. És ha látjuk, hogy a változásnak, hogy az új helyzetnek mi a következménye, és abból a következményből világosan látszódik, hogy milyen felelős döntéseket kell hoznunk, akkor Renátának a véleménye egy picit könnyedebbé válik és nem feltétlenül azt mutatja, hogy ígérgetett és nem az lett, mint amit ő megígért.
Én meg abban szeretném megerősíteni az önkormányzat nevében, hogy nem letöröltek valamit a megvalósítás asztaláról, hanem egyszerűen odébb tolták, mert más a prioritás, az egész koncepciónak ma az üzenete az volt, hogy itt helyben, mi pont ugyanígy gondolkodunk a feladataink tekintetében, ha valami olyan helyzet jön, amit nem számítottunk, akkor azonnal új sorrendet állítunk fel. Ez nekünk akár egy útépítés is lehet, hogy elhalasztjuk, egy ország költségvetésében ez egy két és fél milliárdos beruházás, ami itt Taksonyban valósulhat majd meg, de összességében 1500 milliárd forintnyi értékről beszélünk. Szerintem ez egy bölcs döntés volt.”
Paulovits Renáta
„Igen, 2022. májusában. Polgármester úr, ha én ezt a kérdést, amit most föltettem Önnek, ezt 2021. októberében teszem föl, gyakorlatilag kicsit több, mint egy évvel ezelőtt teszem föl?”
Kreisz László polgármester
„Hogy akkor mit mondanék? Akkor azt mondtam volna Önnek, hogy kedves Renáta nyugodjon meg, ez meg fog valósulni, mert azt látom, hogy a közbeszerzés hol tart. Ezt mondtam volna Önnek. Nem tudtam volna mást mondani, mert láttam a folyamatokat belülről, képviselő úrral együtt, hogy mi hol tart.”
Paulovits Renáta
„És akkor ahhoz képest, hogy ha Önök már ezt márciusban látták a februári háború kitörés után, márciusban már lehetett érezni, hogy a kormány ezzel valamit fog csinálni.”
Kreisz László polgármester
„Jól mondta Renáta.”
Paulovits Renáta
„Akkor ez az áprilisi facebook poszt, ez miért született meg?”
Kreisz László polgármester
„Mert akkor még nem volt ilyen bejelentés, hogy a költségek újra gondolása, az mit fog jelenteni.”
Paulovits Renáta
„Értem, de nekem ez nem egy elfogadható érv és magyarázat. Tehát ha nekem valaki kétszer valamit megígér és megígért – vitathatatlan facebook poszt van róla – „
Kreisz László polgármester
„Sőt, ezt mi is megígértük. Ebben mi is vállaljuk a feladatunkat és abban szeretném megerősíteni Renátát, hogy ezt nem lesöpörték, nem elkaszálták. Volt egy olyan gazdaságot befolyásoló tény, ami ezt is újragondolta, de ettől még az a 15 évnyi munkája Taksonynak, az az 560 millió forint, amit ő erre fordított, ezt Renáta sem gondolja komolyan, hogy ezt fölöslegesen tettük. Most egy picit ebben a helyzetben a legnagyobb feladatunk, hogy a végleges helyére megépült csapadékvíz-elvezető rendszerünket hogyan tegyük működőképessé, mert a víz fölfelé nem folyik, meg a homokon nem fog átfolyni, hogy oda bemenjen. A kritikája jogos, ugyanezt élem én is meg minden nap a Fő úton, de nekünk az a dolgunk, hogy ebből kiutat találjunk Taksony szintjén. Kormányzati szinten pedig abban a pillanatban, hogy fellélegzik a költségvetés oldaláról a magyar gazdaság és újra abból a 140 projektből egy nagy részét újra sorrendbe helyezve el tudják indítani, akkor azt ígérhetem, hogy Pánczél Károly képviselő úrral – hiteles embernek tartva őt - nem felelőtlenül ígérget, nem mond felelőtlenül mondatokat. Ezt az elmúlt 14 év hála Istennek bizonyította, mindketten azon vagyunk, hogy elsők között valósulhasson meg ennek az áldatlan állapotnak a helyrehozatala.”
Paulovits Renáta
„Nagyon kíváncsi leszek. Az elmúlt 15 év nem volt erre elég, kíváncsi vagyok, hogy mennyi fog még erre kelleni. Epedve várom, hogy a képviselő úr betartsa az ígéretét, amit már egy párszor tett. Tudnék jó néhány cinikus megjegyzést tenni, nem untatom a hallgatóságot ezzel. Tudnék. Lehetne ebben az országban nagyon sok olyan projektet találni, amit hátrébb lehetne sorolni mindennél, vagy akár el is lehetne törölni. Szerintem lehet, hogy találunk közös nevezőt ebben, de ha nem, az sem gond. Az én véleményem ettől nem fog változni. Nagyon sok olyan projekt van, amit be lehetne szüntetni, vagy leállítani, akár ennek rovására.”
Kreisz László polgármester
„Renáta, ebben biztosan egyetértünk. Egyetlen egy dologra helyezünk nagyobb hangsúlyt, hogy a magyar nyelv az egy nagyon csodálatos nyelv és a feltételes mód használata mindig beviszi az embert az erdőbe, és arra van egy olyan közmondás, hogy nem látja a fától az erdőt az ember. Hogy mit lehetne, meg mi lett volna ha, ha tudta volna már Pánczél Károly tavaly szeptemberben, meg októberben, hogy februárban kitör egy háború, annak milyen gazdasági hatásai lesznek 1-2-3 vagy 4 hónap múlva, ha tudta volna, hogy közben előkészítik azt a döntést, hogy bizony itt éves szinten az évi 300 milliárdos kiadás, ami a családok védelmére szól, az megugrik 2500 vagy 3000 milliárdra, ha ezt mind tudta volna, ha azt tudta volna, persze nem azt csináltuk volna. Ezért Taksony Nagyközség Önkormányzat lokálpatrióta Képviselő-testülete nem a feltételes módban tervez, hanem mindig a realitások talaján, viszont attól soha nem félünk, hogy a hosszú távú céljainkat megfogalmazzuk.. S a hosszú távú céljainkban, ha ezt most visszagörgetjük, akkor a Fő út rekonstrukciója talán ott el is hangzott, hogy 15 évnyi munkánk van benne. És az is elhangzott, hogy ebből a 15 évi munkából a tervezés mellett a csapadékvíz-elvezetés, a kerékpár út, az ivóvíz gerinchálózat cseréje, azt még nem is mondtam, a szennyvíz vákuumos rendszer lépésről-lépésre történő átalakítása, önöknek igazuk van, ez nem látszik. Ennek az eredménye az, hogy káosz, mert nem áll úgy vissza, nem tudtuk úgy helyreállítani, hisz… Tehát ne írjuk le ezt a 15 évet, igen 15 éve én Önnel együtt ugyanúgy várom, hogy megvalósuljon a Fő út és nagyon megtisztelő a falu oldaláról, hogy erre felhatalmazott, hogy ezt a munkát el is végezhessük. Én bízom benne, hogy tényleg megvalósul, akkor ez mindenki megelégedését szolgálja, egyébként a tervek alapján, meg egyébként, ami ott megvalósul majd, az egyedülálló lesz és Taksony ezt érdemli. Még ha 15 évnyi munka előzte is meg. Ez nem egy 10 méteres járdaszakasz építése.”
Paulovits Renáta
„Polgármester úr szerintem félreértett engem. Semmilyen feltételes módot nem használtam. Sőt, pont az volt a kritikám lényege, hogy kijelentő módot használtak olyan tekintetben, ahol esetleg feltételeset kellett volna használni. Pont erről szólt. Nem kisebbítendő az a tevékenység, amit Önök végrehajtottak már a Fő úton, nem arról van szó, hogy ezt az emberek nem látják, hanem érdemi dolog nem történt.”
Kreisz László polgármester
„Illetve érdemi dolog történt, csak még van feladat.”
Paulovits Renáta
„Látványos, igen. Annak ellenére, hogy erre valaki kétszer ígéretet tett nem feltételes, hanem kijelentő módban. A kritikám lényege ez volt, ezzel jelezve azt, hogy inkább csak akkor mondjuk a gyereknek, hogy kap egy hintát, vagy elvisszük cirkuszba, hogy ha a pénz a zsebünkben van és tudjuk, hogy a számlák már be vannak fizetve. Tehát a kritika lényege ennyi, semmi más.”
Kreisz László polgármester
Én azt mondtam, hogy ezt el is fogadjuk, ettől még nagyon bízunk abban, hogy ez megvalósul és a hitelesség pedig nem is kérdés.
Paulovits Renáta
„Én azt hiszem, hogy talán ennyi volt a kérdésem. Az orvosi ügyelettel kapcsolatban én azt szeretném kérni, amit már minden egyes alkalommal, amikor én felszólalok, hogy időben legyenek kedvesek tájékoztatni, hogy ha ebben bármilyen változás van. Nyilván ez negatív irányú változás lesz, de az is információ, hogy ha tudjuk, hogy mivel kell majd megküzdenünk itt a nagy válságban még ezen felül.”
Kreisz László polgármester
„Azt gondolom, hogy ez nem kérdés, hogy időben tájékoztassunk, sok hullámon vagyunk túl itt a családorvosi körzetek kapcsán Taksonyban, mégis az vált valóra, amit a Testület végig mondott; hogy szépen, nyugodtan, kiegyensúlyozottan, nem kapkodva, nem felülve minden ilyen – olyan véleménynek, hanem a mindenkori önkormányzat felelőssége, hogy egy kiegyensúlyozott, nyugodt orvosi ellátást biztosítson. Ma azt látjuk, hogy ez meg is valósul. Sőt, azzal, hogy már tudom, hogy a pályázatunk nyert és jövőre bővíthetjük a Széchenyi úti orvosi rendelőt, az mind ezt fogja erősíteni. Az pedig emellett halad, hogy az orvosi ügyelet átszervezése csakugyan elindult, de konkrétumokat nem tudok megosztani Önnel.”
Paulovits Renáta
„Rendben, köszönöm szépen.”
Kreisz László polgármester
„Én köszönöm szépen.”
Érdeklődik, hogy van-e még valakinek kérdése. Amennyiben nincs, úgy megköszöni mindenkinek a figyelmét és Advent kezdetén mindenkinek nagyon nyugodt adventi várakozást és szép, áldott ünnepet kíván. Köszöni a megtisztelő jelenlétét mindenkinek és ezzel a közmeghallgatát be 19 óra 22 perckor bezárja.
K.m.f.
Kreisz László Dr. Micheller Anita
polgármester jegyző
Szalai János
jegyzőkönyv hitelesítő
Jegyzőkönyvet készítette:
Ötvös Adrienn