|
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete (2019-2024) Lakossági fórum 2022. szeptember 05. (hétfő) |
Tárgy: Lakossági fórum Budapest-Belgrád vastvonal taksonyi szakaszát érintő korszerűsítésről
Helyszín: Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár
2335 Taksony, Fő út 89.
Jelen vannak:
1. Kreisz László polgármester
2. Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármester
3. Áncsán Mihály
4. Halász János
5. Szalai János
6. Olasz Erika
Dr. Micheller Anita jegyző
Távol:
7. Ruff Mátyás
8. Tóth József
9. Varga László
Meghívottak:
Berecz Julianna, MÁV Zrt
Egry Attila, Kínai –Magyar Nonprofit Vasútépítő Társaság
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
LAKOSSÁGI FÓRUM BUDAPEST-BELGRÁD VASTVONAL TAKSONYI SZAKASZÁT ÉRINTŐ KORSZERŰSÍTÉSRŐL
Kreisz László polgármester
Tisztelettel köszöntök mindenkit a mai fórumon, aminek a legfőbb témája a Budapest-Belgrád vasút beruházás. Tisztelettel köszöntöm a vendégeket: Egry Attilát a Kínai –Magyar Nonprofit Vasútépítő Társaság gazdasági vezetőjét, igazgatóját, ő fogja moderálni az estét és a fórumot. Engedjenek meg nekem néhány gondolatot előtte. A mi életünkben még igazán nem nagyon nyúltak hozzá a Budapest-Belgrád vasútvonalhoz. 100 évnek kellett eltelnie, hogy egy ilyen komoly korszerűsítést hajtsanak végre. Teljes egészében felszedik a meglévő sínpár szerkezetét és vadonatúj két sínpár kerül lefektetésre.
Minden egyes településen máshol vannak a súlypontok, máshol vannak a problémák és máshol vannak azok a kérdéskörök, amelyekre mi választ várunk. Ezért is kértük Önöket, hogy juttassák el hozzánk a kérdéseiket, hogy azt továbbíthassuk a beruházó vasúttársaság felé. Ezeket témakörönként összefoglaltuk, ezért nem biztos, hogy mindenki precízen az ő általa feltett kérdésre kap választ, de a nagy témakörök, általános kérdések körében (zaj- és rezgésvédelem, az Ady Endre utca mögötti résszel kapcsolatos témakörben, a vasúti átjárókról fogunk néhány szót szólni). Tározó árkok kialakításáról is kérdeztek, mi lesz a vasútállomás épületével, maga az építkezés, beruházás mit jelent majd az ott élők számára. Egy külön komoly kérdéskör a kisajátítás és a kártérítés kérdésköre, mi lesz a vonatforgalommal, vonatok közlekedésével, vágányok rakodása… Ezekről mind-mind csokorba szedve fognak önöknek válaszolni. A személyi forgalom újra indítása hogyan alakul, a beruházás alatt a vonatpótlást hogyan sikerült ezidáig megszervezni és hogyan tovább. A tájékoztatásban - a beruházás alatt-, az önkormányzat szeretné kivenni a részét, hisz a mi online felületeinket ez irányban használjuk. Ott szeretnénk eljuttatni az információt, nem feltétlen az oda-vissza kérdés-válaszok területe, hanem ott mi az információt szeretnénk eljuttatni és amiről talán itt Taksonyban most nem szeretnénk beszélni, az a Dunaharasztit érintő kérdések, hisz Dunaharasztit, Soroksárt és Dunavarsányt, Délegyházát teljesen másként érinti a Budapest-Belgrád vasút megépítése.
Taksony a lélekszám alakulását tekintve, mi azt látjuk, hogy a következő minimum 50-60 évben nem fogja átlépni a vasút túloldalát, hisz ezen az oldalon van annyi terület, ami vagy már alkalmas, vagy alkalmas lehet majd Taksony lélekszám növekedésére. Ez már most egy plusz 3-4 ezer ember befogadására nyújthat lehetőséget. De ez ma nem kérdés, ez majd az utánunk jövő önkormányzatok számára 20 év múlva lesz kérdés, hogy hogyan engedjék tovább fejlődni Taksonyt. Taksony esetében ez a beruházás, magát az építkezést leszámítva és ami majd az eredménye lesz, azt szeretném megerősíteni, hogy nekünk hihetetlenül fontos, és egy teljesen új környezetet ad. Megszűnhet az összes zajhatás, a korszerű vasúti vágányokkal, egy olyan utasforgalom alakulhat ki, ami 15 percenként biztosít majd elérést a fővárosba, és ami a legfontosabb, már most az asztalon van, hogy a teherforgalom hosszú távon teljes egészében el fogja kerülni ezt a térséget. Ha hallottak már olyat, hogy v0, akkor ez az a nyomvonal, ami Taksonyt és Délegyházát, Dunavarsányt teljes egészében elkerüli majd. Ez az első lépés, hogy végre 100 év után teljes egészében megújulhat a Budapest-Belgrád vasútforgalom. Ezzel a bevezető pár gondolattal átadom Egry Attilának a szót, aki moderálja a mai fórumot.
Egry Attila, Kínai –Magyar Nonprofit Vasútépítő Társaság
Jó estét kívánok mindenkinek. Köszönjük a meghívást. Nagy örömmel tettünk eleget a felkérésnek. Az eddigi tapasztalatok azok, hogy leginkább a problémát az ismeretlenség okozza, hogy nincsenek meg a kellő mértékű ismeretek, az információ a projekttel, a folyamatokkal kapcsolatban. A kollégáim ebben fognak segíteni ma este, egyrészről egy rövid áttekintést adunk a projektről, utána pedig szeretnénk téma szerűen végig menni a kérdéseken és én nagyon bízom benne, hogy a végén az Önök kérdéseire is lesz lehetőségünk válaszolni. Két kolléga jött el velem ma este. Berecz Julianna, MÁV Zrt vagyongazdálkodási igazgatója, az összes ingatlannal kapcsolatos kérdésre ő fog ma este válaszolni, másik kollégám Vizi Zsolt úr, ő a Kínai-Magyar Vasúti Társaságtól jött, a projekt vezetéséért felelős, az összes műszaki kérdésben ő lesz az illetékes. Átadom a szót Vizi Zsolt úrnak.
Kreisz László polgármester
Mielőtt belekezdenénk egy-két technikai információ: szeretnénk a mai fórum hanganyagát elérhetővé tenni, ezért az előadásokat követően a kérdéseket kérjük, hogy a mikrofonnál tegyék fel névvel, címmel, hogy tudjuk, hogy ki kérdez.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Köszönöm a lehetőséget. Polgármester úr jelezte, hogy az idő szűkére tekintettel a projektről szóló általános tájékoztatást megpróbálja lényegre törően bemutatni. Ez a vasútvonal valamikor nagyon fontos szerepet töltött be a magyar vasút hálózatán. Már az 1800-as évek végén megfogalmazódott, hogy kétvágányúsítani kellene a pályát. El is indult ez a munka, aztán a világháborúk után ennek a fontossága átértékelődött… A beruházás oka, hogy felértékelődött a vízi szállítás és a vasúti szállítás és most nagy potenciált lát mindenki a Pireuszból Európába szállítandó áruknak. Ennek a nyomvonalába esünk mi is.
A kormány meghatározta azokat a makrogazdasági célokat, ami a beruházás után jelentős eredményt kell, hogy produkáljon. Utazási idő rövidülése. Jelenleg a személyvonatok Budapestről-Belgrádot közel nyolc óra alatt érik el. Az áruszállítási időcsökkenéseit is eredményezi. A gazdasági hatásokon kívül komoly környezetvédelmi zajterhelés csökkentési feladatokat fogunk elérni, hiszen be kell tartanunk most már a legmagasabb szabályokat, amik Magyarországon nagyon komoly környezetvédelmi előírásokat írnak elő. Fontos a beruházás kapcsán megemlíteni, hogy a vasúti infrastruktúra, ami meg fog épülni, annak meg kell felelni az uniós szabályoknak. Van egy olyan mozaikszó, hogy a TSI előírásnak, ezek mind ilyen műszaki szabványok, amiket egész Európa használ, nem csak mi. Minden más környezetvédelmi körülménynek is jelentősen javulnia kell. A programra azért van szükség, mert jelenleg elavult vágányhálózat van, egy vágányú pályával, ma már azt mondjuk, hogy avult felépítményi rendszerrel. Ezt részletezi.
Egy pici pontosítás, polgármester úr azt mondta, hogy 100 éve nem volt felújítva, 80 éve nem volt felújítva. Tény, hogy nagyon lerobbant állapotban van.
A projektről: a szerződést megkötöttük 2019-ben, hatályba léptető feltétele volt, kínai hitel és magyar forrás finanszírozza a projektet. A hitel hatályba lépését követően 2020. július 6-val kezdődött el a szerződés teljesítése. Ez azért nagyon fontos dátum, mert ehhez képest mérjük azt a hatvan hónapot, ami alatt a vállalkozónak teljesítenie kell a feladatát. A vállalkozó készítette el, a hatvan hónapba beletartozik az építési engedélyek elkészítése, a vállalkozó feladata volt az építési engedély megszerzése és az engedély után a kiviteli tervek ma már azt mondhatom, hogy 50%-ban készen vannak, és ahogy a kiviteli tervek jönnek jóváhagyásra, úgy annak szellemében elkezdődhetett a kivitelezési munka. Eközben kellett ugyancsak a vállalkozónak a környezetvédelmi engedélyt is megszerezni. Előnyöket kell, hogy produkáljunk: 160-nal fogunk tudni járni, és akkor, ami legfontosabb, hogy az átbocsájtó képessége a vonalnak azáltal, hogy két vágányúsítani fogjuk, az jelentősen meg fog nőni és ezáltal a stabilitása és a menetrendszerűsége is jelentősen változni fog.
Fontos a beruházásban, hogy a klímaváltozással kapcsolatos beruházásokat minden országnak – Magyarországnak is – be kell tartania. Az elkövetkezendő évtizedekben az áruszállítás jelentős részét át kell, hogy terelje valamilyen más közlekedési ágra.
A vasúti szállítás környezetre gyakorolt hatásában a legkisebb mértékű, nagyjából alig éri el az 1 százalékos környezetterhelési értéket.
A teljes vonalszakaszt átépítjük Soroksártól Kelebiáig. Állomásokat építünk, ahol állomások vannak, ott peronokat építünk, peronokhoz külön szintű megközelítéshez gyalogos aluljárókat építünk. Mindenhol lesz peron fedett rész, illetve az állomási térben ki fogunk alakítani P+R parkolót és B+R parkolókat, már csak azért is, hogy kedvezőbbé tegyük a közlekedést.
Kiemelném, hogy a beruházásban 59 km hosszban 177.000 négyzetméter zajvédő fal építésére fog sor kerülni jelenlegi ismereteink szerint.
Taksony állomás látványtervét bemutatja.
A vágányzár 2022. februárban elindult Délegyházától Kelebiáig, és a Délegyházától Soroksárig szakaszon pedig május elsejével. Innentől kezdve csak munkavonati közlekedés van a vonalszakaszon.
A környezetvédelem kapcsán kitér a növényzet áttelepítésére is. Nagyon fontos, hogy a környezetvédelmi előírásokat és feltételeket be kell tartani. A környezetvédelmi engedélyünk rendkívül szigorú környezetvédelmi feladatokat írt elő.
Próbáltuk összefoglalni azokat a kérdéseket, amiket megkaptunk, ahogy polgármester úr mondta, csoportosítjuk őket és megpróbálok csoportokra tekintettel válaszolni, hiszen ha egyesével kellene minden kérdésre válaszolni, akkor holnap reggelig ellennénk. Ha közben bármilyen konkrét felvetés van, akkor azokat a kérdéseket fel lehet tenni.
A tervezési időszaknak a kiviteli terv készítési időszakában vagyunk, Taksonyt érintően a kiviteli tervek jóváhagyás előtt vannak még, a kivitelezéssel kapcsolatos bontási munkák kezdődtek meg. Először azok a típusú bontási munkák indulnak el, amik a projekt más, egyéb elemeihez kellenek, így aztán most azt látják, hogy Taksony állomáson a vállalkozó a felsővezetéki teljes komplett hálózatot elbontotta. Nem látják, de elbontotta a biztosító berendezési belső hálózatot, illetve a távközlési hálózatot is. A felsővezeték bontására azért volt szükség, mert így egyértelműen megtörtént az állomás áramtalanítása és a másik eleme általában egy beruházásnak az, hogy elkezdi a vállalkozó kiszállítani a munkaterületre az anyagokat. Egy felsővezetéki hálózat alatt a rakodási feltételek rendkívül kedvezőtlenek. Így, hogy az állomási térbe teljes egészében lebontásra került a felsővezetéki hálózat, így dízel mozdonyokkal fogják kihozni az anyagokat, és semmilyen fajta rakodási akadály nincsen. Azok a daruk, amik a vonatokról, vagonokról rakodnak, azok teljesen egyszerűen tudnak mozogni, ez meggyorsítja a folyamatot.
Az anyagok kiszállítása Taksonyba 2022. harmadik - negyedik negyedévben fog megkezdődni. Először el kezdik hordani majd a szóródó anyagokat, ez jellemzően az építéshez szükséges homok, kavics, zúzott kő, aztán utána kezdik szállítani majd a masszívabb anyagokat: vasbeton aljakat, síneket, kitérőket.
Korszerű technológiát fogunk –e alkalmazni? Azt mondhatom, hogy igen, mert nem nagyon van más lehetőségünk. Európa szerte használt anyagokat fogjuk itt is beépíteni, ami a legfontosabb talán a korszerűségi technológia felhívása, kérdése kapcsán, hogy a vasúti közlekedésben a biztonság rendkívül fontos. A biztosító berendezés, amit telepíteni fogunk, annak van egy olyan eleme, ami a vonat befolyásolást vezérli. Ez a vezérlés egyébként tényleg az egyik legkorszerűbb technológia, hiszen alapvetően egy GSM rendszerre épül. Ezt a rendszert nem a magyar hatóságok fogják jóvá hagyni, hanem az Európai Bizottság biztonsági szervezetéhez kell kiküldeni jóváhagyásra. A legkorszerűbb feltételeket fogjuk produkálni, amit ma itt Magyarországon használunk, annak a figyelembe vételével, hogy ennek a vonalnak majd az átadás-átvételt követően a 160 km-es pályasebességet kell produkálnia, illetve a hozzá kapcsolódó tengely terhelést.
A várható forgalmi adatok voltak itt általában jellemzően az általános kérdéseknél: a beruházás alapvető célja az, hogy a kétvágányúsítást követően az átbocsátó képessége megnövekedjen. Az egyik fontos szerepe az áruszállítás legyen. A tehervonatok száma a beruházás várható eredményében meg fog növekedni, illetve nagyon komoly hatása lesz a személyforgalomra. Azáltal, hogy kétvágányúsított és ezzel a biztosítóberendezéssel lesz ellátva, a személyforgalom esetében lehetővé fogja tenni, hogy Kunszentmiklós-Tass viszonylatában fél órás menetrendi gyakorisággal, illetve, Délegyházán betétjáratokkal akár egy 15 perces fordulással lehessen a személyi forgalmat a megfelelő szinten szolgáltatni. Ehhez természetesen más beruházások is szükségesek, többek között a H6-os HÉV-nek a korszerűsítése. A két beruházásnak nagyon komoly hatása van egymásra és abból lesz az igazi forgalom növekedés. Azt gondoljuk, ha ilyen menetrendszerűséget tud biztosítani a beruházás, akkor meggondolandó, hogy a jelenlegi közúti viszonyokat ismerve személyi kocsikkal közelítse meg valaki Budapestet, vagy felül egy modern szerelvényre és pár percen belül bent van a belvárosban…
Zaj- és rezgésvédelemmel kapcsolatban is nagyon sok kérdés vetődött fel, hogy akkor most biztosítjuk-e és akkor a kedves lakosok biztosak lehetnek-e abban, hogy az életterüket a zajterhelés nem fogja rontani, vagy a vonatok számának növekedése nem fog olyan típusú zajhatást, illetve rezgéshatást kelteni, amit életvitel szerűen már nem nagyon lehetne megtűrni. Azt tudom mondani, hogy ebben az esetben is a magyar körülmények között előírt feltételeket mindenképpen teljesítenünk kell. Méretezve vannak a zajvédő elemek, nekünk az jelentene kockázatot, hogyha ez a zajvédelem a végén nem teljesülne, mert amikor a beruházási munkát be fogjuk fejezni, és használatba vételért fogunk menni a hatóságokhoz, legyen az a környezetvédelmi hatóság, vagy legyen a vasúthatósági főosztály, ezeket konkrét mérésekkel igazolnunk kell, hogy a zajvédelem elérte azokat az értékhatárokat, alatta van azoknak az értékhatároknak, amiket a magyarországi feltételek előírnak. Ebben az esetben is a rezgésvédelem kapcsán nagyon komoly, németek által fejlesztett technológiát alkalmazunk; ún. aljpapucsokat fogunk beépíteni. Taksony esetében azt jelenti, hogy nagyjából a Szent Imre út és a Mezősor út, ami már az 5202-es útátjárótól a határ irányában van, akkor nagyjából ezen a négyszáz méter hosszon a jobb vágány alatt és a bal vágány alatt rezgésvédelem szempontjából ezeket az aljpapucsokat fogjuk beépíteni.
Volt olyan lakos, aki jelezte, hogy szeretne részletes tájékoztatást kapni a műszaki tartalomról. Azt gondoltam, hogy talán az a legegyszerűbb, hogy felvettem egy Google térképet és az alkalmas arra, hogy azon precíz válaszokat tudjak adni.
A zajvédő fal a Csokonai utca jelenlegi vasúti átjárójától fog indulni az állomás épület irányában. Az állomás épületnél lesz egy rövid szakasz, ahol kimarad a zajvédelem, ott az épület funkciójában ezt át tudja venni, és aztán az állomás épülettől pár méterre folytatódik és eljön odáig, amit az előbb említettem, a Mezősor utcáig. Tehát egészen hosszú a települést érintően. Ahol lakott ingatlanok vannak, ott végig a jobb vágány mentén zajvédő falat fogunk építeni Taksonyban.
Ady Endre út mögötti rész:
Itt nem pontosan értettem a feltett kérdést, a P+R parkoló körüli zöld sáv, stb. Megpróbál odalépni a google térképen.
Az állomás épület felújítása egészen komoly homlokzati beavatkozást fog eredményezni. Teljes egészében megújul és a belső terei a mai viszonyoknak megfelelően lesznek kialakítva.
A biztosító berendezés épületének a háta mögött van egy egészen nagy terület, amit parkolóként használnak. Mi Taksony állomáson, ebben a beruházásban, zöld területeket érintően nem fogunk semmit sem elbontani, sem csinálni. Mögöttünk van egy projekt tervezve, a magyar államnak, hogy P+R parkolókat bővít az elővárosban. Azt nem mi csináljuk, annak a tervezését elkezdték, és itt 30 db P+R parkoló a jelenlegihez képest és 20 db B+R parkoló fog még kialakulni. Mi ehhez a területhez nem nyúlunk, és ha jól azonosítottuk itt van az Ady Endre út és itt van a háta mögött az a zöld terület, amit kérdeztek, hogy azzal történik –e valami. Mi nem fogunk fát vágni ezeken a területeken, az a terület ott megmarad.
A vasúti átjárók, aluljárók kapcsán: a Csokonai utca, ami egy kicsit módosításra kerül. Látszik, hogy az átjáró az fénysorompóval biztosított, most is az lesz, látszik itt a Kölcsey utcának a becsatlakozása és az is látszik, hogy ez az útátjáró, ez egy földutas részre vezet rá. A projekt esetében az állomási terület egy kicsit bővülni fog, ami azt jelenti, hogy itt látják, van az az első kitérő, ami az állomást jelenleg Taksonyon elindítja, ez a kitérő egy kicsit hátrébb kerül, ami azt jelenti, hogy ezt a Csokonai úti átjárót egy kicsit előrébb hozzuk – ha Budapestet tekintjük kiinduló pontnak –. Mutatja, hogy pontosan hová fogják helyezni az átjárót. A hozzá vezető úthálózatot ki fogjuk építeni, és amikor az átjáró megépül az új helyre, a jelenlegi földutat vissza fogják kötni a mezőgazdasági területre vagy más célra használt úthálózatba.
Volt a kérdések között olyan, hogy milyen rakodásokra lehet számítani a beruházást követően Taksonyban. A Taksony állomáson jelenleg az áruszállítással kapcsolatos rakodás a felvételi épülettel szembeni területen történt. A rakodást erre a végére hozzuk ki, ahol már gyakorlatilag lakott terület nincsen, itt lesz egy kiágazás és ebben az irányban lesz egy csonka vágány építve. Az út és a csonka vágány között lesz egy 200 méter hosszú rakodóterület kialakítva. Volt olyan kérdés, hogy milyen rakodásra lehet számítani? Erre sajnos nem tudok választ adni. Azért nem, mert a MÁV-nak egy nagyon rugalmas áruszállítási szabályzata van, hogy minél hatékonyabban és minél gyorsabban tudja a szállító partner adott esetben igénybe venni a MÁV szolgáltatását. Ez azt jelenti, hogy ha egy árufuvarozó, egy rakodó fél bejelentkezik a MÁV-nál, akkor nagyjából egy napon belül is kap engedélyt arra, hogy rakodhasson. Volt egy olyan kérdés, hogy az eMAG fog –e rakodni ezen a vágányon. Ezt most nem tudom megmondani, de a lehetősége meglesz.
Volt olyan konkrét kérdés, ami a Zsellérerdő úti ingatlanok érintettségét kérdezte. Itt alapvetően zajvédő fal kerül kialakításra. .. a zajvédelmet mindenképpen meg kell oldanunk és itt a rezgés védelem is ezen a szakaszon kiépítésre fog kerülni.
Annyit nem tettem még az előbbihez hozzá, hogy a vasúti átjárók, azok szintbeni átjárók lesznek, ahogy most is azok és mindegyik fény és félsorompóval lesz fedezve, ahogy a teljes vonal hosszán. Egyelőre más nem kerül kialakításra az útátjárók esetében.
Volt egy olyan kérdés az útátjárókra vonatkozóan, hogy most akkor mennyi ideig fognak ott állni azok a polgárok, akik személyjárművekkel, vagy bármilyen járművel szeretnének a vasúti átjárón áthaladni? Tekintettel arra, hogy megnövekszik a vonatok száma. Ez így van. Tényleg megnövekszik a vonatok száma, de azok a berendezések, amik kiépítésre kerülnek, azok már nem olyanok, mint ami ma ezen a vonalon fellelhető. A behatási pontok, amik vezérlik az útátjárót, azok mechanikus eszközökkel történnek. Most pedig ahogy a beruházás befejeződik, a számítástechnikai eszközök fognak egymással kommunikálni. Lesz az útátjárónak egy olyan berendezése, ami kommunikál egy olyan jelfeladó berendezéssel, ami pedig kommunikál a vonaton elhelyezett berendezéssel, ami fogadja azokat az információkat, hogy hogyan közelítse meg az útátjárót. A 160 km-es pályasebességnél ezek a biztonsági berendezések és ezeknek a gyorsasága bőven lehetővé teszi azt, hogy nem 15-20 percig lesznek a sorompók zárva, mint ahogy a mostani körülmények között, amibe komolyan belejátszik az is, hogy a 100 km-es pályasebességű vonalon 60-nal meg 40-nel közlekednek a vonatok, de a 100 km-es pályasebességre vannak elhelyezve azok az eszközök, amik vezérlik a fénysorompót. Ha a vonat nem 100-zal jön, csak hatvannal, az annyival később fog odaérni az útátjáróba… Itt arra lehet számítani, hogy ez a fajta interfész, ami ezt az egész vonatközlekedést szabályozni fogja, az nagyon modern és nagyon korszerű lesz. Életszerűen az, hogy negyed órát zárva legyen a sorompó, az a beruházást követően nem fog bekövetkezni.
Volt egy konkrét kérdés arra vonatkozóan, hogy információt kapott valaki, hogy tározó árkokat fogunk az állomás területén építeni és ez mit jelent, mit fogunk benne tárolni?
Taksony adottsága az állomás környékén olyan, hogy a mi műszaki berendezéseinknek, amik a csapadékvizet szedik össze, annak nem talál befogadó helyet. Az állomás területét ún. szivárgókkal, vízelvezető rendszerekkel építjük ki, ami azt jelenti, hogy a vasúti pályatestre hulló csapadékot ez a vízelvezető rendszer a vágányok között összegyűjti, és ahol összegyűjti, azt valahol az állomás vágányain merőlegesen, keresztezve el szoktuk vinni általában egy befogadóhelyre, egy csapadék csatornára. Ez többnyire a város csapadékvíz hálózatát szokta jelenteni, itt viszont olyanok a magassági különbségek, hogy ezt nem tudtuk megtenni, így aztán nem is jelentkeztünk a városnál, nem kértünk befogadó engedélyt a várostól, de valamit kezdenünk kell ezekkel a vizekkel, amiket ezek a szivárgók a vágányok között párhuzamosan összegyűjtenek. Ilyenkor azt a műszaki megoldást alkalmazzuk, hogy ezeket a szivárgókat nem csatornába kötjük, hanem ún. szikkasztó árkokat, tehát a tározó árok helyett azt a fogalmat használom, hogy szikkasztó árok, akkor ez talán már jobban megvilágítja ezeknek a funkcióját. Azt történik, hogy a szivárgó rendszerünkből az állomási vágányok alól bekötjük ezekbe a tározó árkoknak hívott eszközbe és ott ez a víz elszikkad. A környezetterhelés szempontjából talán ez a legegyszerűbb megoldás. Ilyen szikkasztó árkot az állomás területén két helyen fogunk kialakítani. A felvételi épülettől Budapest irányában lesz az egyik ilyen, és az állomási épülettől a Szent Imre út irányában lesz a másik ilyen szikkasztó árkunk, ennek kizárólag az a funkciója, hogy a természetes csapadékvizet fogja elszikkasztani.
Az építkezés időtartamával kapcsolatban is nagyon sok önálló kérdés volt. Az építés fizikai – most már nem beszélek a tervezési időszakról – ideje nem sokkal több, mint három év. Sőt, ha azt mondanám, hogy adott módon, az engedélyek és az egyéb más nehézségek okán, gyakorlatilag most vagyunk ott már, hogy kivitelezési munka is elkezdődött és zajlik, nem csak a bontások. Akkor azért azt mondhatom, hogy két és fél év alatt kell megépíteni a 152 km-t. Ha valakinek van egy kicsit bővebb információja közlekedés építésből, inkább azt lehetett tapasztalni, hogy a magyar vasútépítő cégek évi viszonylatban 20-30 kilométert voltak képesek beépíteni… Volt olyan kérdés, hogy miért kellett a teljes hálózaton a személyszállítást megszűntetni. Ez volt az egyik ok, hogy 152 km-t kell két és fél év alatt megépíteni. Egy folyamatos vonatforgalom fenntartása mellett lényegesen körülményesebb az építkezés, hiszen a minimális biztonsági feltételeket, ami a vonat közlekedéséhez elengedhetetlenül szükséges, biztosítani kell. Amikor egy teljes kizárás zajlik, az építési körülmény nem írja elő ezeket a feltételeket. A kényszer vitt bennünket arra, hogy a teljes kizárással lehet ezt a projektet ilyen rövid idő alatt megépíteni. … Ebben némi kockázat van, az a fajta építési ütem, ami ebben a szerződésben van, az nagyjából ezt igényli. E nélkül ezt a projektet nem lehet határidőre teljesíteni. Ez volt az oka annak, hogy a teljes kizárásra sor került.
A buszok tekintetében mi most nem vonatpótlásban gondolkodunk. A vonat pótlást, az a MÁV szervezetének kellene, a leányvállalatának a START-nak biztosítani, az az ő feladata olyankor, amikor vonatpótlásra kerül sor. Most viszont a minisztérium döntése alapján közszolgáltatási tevékenységben látják el a VOLÁN vállalatok ezt az utas kiszolgálást. Ennek komoly technikai különbségei vannak, hogy valami vonatpótlás, vagy közszolgáltatásként látják el. Közszolgáltatásként fogják egyébként ellátni a teljes építés időszakában. Volt olyan kérdés is, hogy adott esetben lesz-e ideiglenesen, vagy valamilyen szakaszában forgalomba helyezve a vonal és ott esetleg megszűnik a buszos közlekedés. Nem tud ilyen lenni. Minden ilyen ideiglenes állapot nagyon komoly plusz időt vesz igénybe, amíg azokat az ideiglenes átkötéseket, amiket egyébként más esetben, ha nem ilyen feszített a beruházás üteme használni szoktunk, ebben az esetben egyedül az idő az, ami ezeket az ideiglenes állapotokat nem teszi lehetővé.
A zaj- és rezgésvédelem kapcsán volt egy másik gondolat, -hulladék-, valaki azt olvasta a környezetvédelmi engedélyben, hogy itt az átlagostól megszokott, átlagostól jelentősen nagyobb mennyiségű építési törmelék, vagy építési hulladék fog kikerülni. Ezt nem értettem pontosan, de megpróbálok rá válaszolni. Itt alapvetően a vágányok bontására kerül sor. Az állomáson most jelenleg öt vágány van és ezeknek a bontott anyagoknak a tárolása a MÁV területen történik mindaddig, amíg a vállalkozónak a szerződése szerint az építési törmeléket megfelelő, olyan hulladék lerakó helyre kell szállítania, aki Magyarországon engedéllyel rendelkezik. Neki igazolnia kell az építési törmelék elszállítását követően, hogy olyan helyen adta le, ahol azt kezelik és azzal foglalkozni fognak. A bontásnak vannak olyan elemei, amit mi úgy hívunk, hogy visznyereményi anyag. Ez csak annyit jelent, hogy az a bontott anyag még olyan állapotban van, hogy valahol nem ennyire frekventált vonalon fel lehet használni. Tehát a visznyereményi anyagot is egy ideig tárolni fogja a vállalkozó a területen, de azt az illetékes vasútigazgatóságokon le kell adni. Ez Taksony esetében a budapesti igazgatóság által kijelölt területekre adja le. Itt ideiglenesen lesznek tárolva azok az anyagok és csak MÁV területen belül. Ez azt is jelenti a vállalkozó számára, hogy ezt neki olyan ütemezetten kell tudni elszállítani, hogy a bontásból származó anyagoknak folyamatosan legyen helye. Nincs extrém bontási hulladék, itt csak annyi fog kikerülni, ami az öt vágány bontásából kikerül. Itt el lesznek különítve az anyagok: lesznek depónia helyek, ahol a sínek, kitérők lesznek tárolva, lesznek depónia helyek, ahol a vasbeton aljak lesznek és lesz olyan depónia hely, ahol a kitermelt ágyazati anyag, zúzott kő kerül kitárolásra. A környezetre gyakorolt hatása miatt a vállalkozónak a bontott építési anyagok közül a zúzott követ rekultiválással, illetőleg újrahasznosítással vissza kell építenie. Egy részét alapvetően alsó ágyazati anyagokba, vagy olyan terhelési zónákba, ahol az alépítménybe elhelyezhető vissza fogjuk építeni.
Nagyjából 1500 millió tonna zúzott kő fog bekerülni. Ebből lehet érzékelni, hogy milyen volumenű anyagot igényel egy 150 kilométeres pálya…
Volt egy konkrét kérdés arra vonatkozóan, hogy kihez lehet fordulni, ha valakinek panasza van és arra szeretne valamilyen megoldást. A vállalkozónak a szerződése szerint üzemeltetnie kell egy panaszirodát. Oda fogjuk adni polgármester úrnak ezt az elérhetőséget… Ez a nap 24 órájában működik, itt mindenféle olyan panaszt, amit úgy ítélnek meg, hogy jogos, azt be lehet jelenteni.
A zaj- és környezetvédelem kapcsán volt egy olyan kérdés, hogy a vállalkozó milyen időszakokban fog munkát végezni?
A környezet védelmi engedély alapvetően a vállalkozó számára előírja, hogy 22 óránál tovább az éjszakai időszakban kivitelezési munkát nem lehet végezni. A vállalkozó mostani organizációs terve szerint általában ebben a régióban, ahol a kínai vállalkozó fog dolgozni, ebben jellemzően 7-18h-ig tervezi általános érvényben a munkát. Ez azért nem azt jelenti, hogy soha nem fog ettől eltérő időszakban dolgozni, hiszen vannak olyan építési technológiák, akár csak a nyári időszakra tekintettel, hogy vágányfektetéseket meghatározott hőmérsékleti viszonyok között lehet végezni. …(15-20 fok között kell az építési anyagoknak lenni, aminél a munkát megfelelően el lehet végezni.) Biztos, hogy lesznek olyan időszakok, amikor nem csak kizárólag 7 és 18 h között fog a vállalkozó dolgozni, de ettől az alap környezetvédelmi engedélyben előírt időpontoktól csak úgy tud eltérni, hogy ha az engedély kiadójától kérelmezi ezeknek az időszakoknak a módosítását… illetve egyeztetnie kell az önkormányzat illetékes műszaki szervezetével…. (megközelítő utak) De arra törekszünk az egész beruházás során, hogy a legkisebb mértékű zavartatást okozzuk.
Felvetődött az a kérdés, hogy ez vajon mit jelent. Ez azt jelenti, hogy egy építkezés időszakában a napi rutintól eltérő körülmények lesznek. Ezt akármilyen beruházást csinálunk nem tudjuk elkerülni, hogy adott időszakban lesznek olyan zavartatások, amihez nem volt hozzá szokva a lakosság, de törekszünk ennek a mértékét a legkisebb körülmények közé csökkenteni. Útátjárók esetében mire lehet számítani?: Az alapfeladatot megpróbáljuk megoldani az útátjárók kizárása nélkül, de amikor konkrétan magában az útátjáróban kell elhelyezni azokat az elemeket, amik a közútnak a nyomvonalában vannak, akkor ott rövid időszakra azok az útátjárók le lesznek zárva.
Átadja a szót kolléganőjének, aki a kisajátításokkal kapcsolatos kérdéskörben ad válaszokat.
Berecz Julianna, MÁV Zrt
Általános információt szeretnék adni első körben a kisajátításokról és azt követően pedig szívesen meghallgatom az egyéni kérdéseket, vagy akár a végén nyugodtan jöjjenek hozzám.
A kormány úgy döntött, hogy megvalósítja ezt a projektet, megalkotta a Budapest-Belgrád törvényt, melyben a MÁV Zrt számára felhatalmazást adott, hogy a projekt megvalósításához szükséges ingatlanokat megszerezze az állam javára. Ehhez a törvényhez kapcsolódóan kiadott egy 102/2021-es kormányrendeletet, ennek az 1-es mellékletében számtalan ingatlant felsorolt, amelyek a projekttel érintettek lettek. Ez az ingatlan lista sokkal bővebb, mint amely ingatlanokat valójában, ténylegesen meg kell szereznie az államnak. A vállalkozó elkészítette a tervet, azt engedélyeztette a hatósággal és a tervek alapján lett az világos és látható, hogy mely ingatlanok azok, amelyek a projekt megvalósításához szükségesek és egyébként nincsenek az állam tulajdonában. Ezekre a kisajátítás érdekében elkészítette a vázrajzokat, a vázrajzok beadásra kerültek az építésügyi hatósághoz és a földhivatalhoz. Azok megvizsgálták és kettő záradékkal ellátták és nekünk ez a dokumentum az, amely gyakorlatilag megindítja a kisajátítást. A MÁV Zrt nevében van egy közreműködő iroda, ügyvédi iroda, bizonyára már sokan találkoztak vele, ez a Juharos Ügyvédi Iroda. Az ügyvédi iroda minden kormányzati kiemelt projekt esetében, miként a BuBe is az, jogszabályok előírják, hogy mi a kisajátítás menete. Ahogyan a rendelkezésünkre állt a kettős záradékos kisajátítási vázrajz, ezt a MÁV Zrt továbbította a közreműködő ügyvédi irodának, aki az illetékes kormányhivatalnál – ez az önök esetében a Pest Megyei Kormányhivatal – kezdeményezte igazságügyi szakértő kirendelését. Egy kormányzati kiemelt beruházás esetében sohasem a kisajátítást kezdeményező – jelen esetben a MÁV Zrt – az, aki kirendeli a szakértőt, hanem ez minden esetben a kormányhivatal kompetenciája és feladata. Mi, mint kisajátítás kérők nem is találkozunk a szakértővel, nyilván megkapjuk azt a határozatot, amiben a kormányhivatal kirendeli, hogy xy igazságügyi értékbecslő ezen ingatlan vonatkozásában az a feladata, hogy megállapítsa a kártalanítási összeget. Hogy a kormányhivatal általában határidő tűzésével szólítja föl, adja meg a kirendelést a szakértőnek, sajnos nekünk az a tapasztalatunk, hogy ritkán tudják a szakértők azt a határidőt betartani, ez általában harminc-hatvan nap közötti. Nem igen szoktak elkészülni a szakértők, de azért egyszer csak elkészülnek és megkapjuk ezt a szakértői véleményt. Mi átnézzük – mindig csak formai ellenőrzést végzünk rajta, tehát az az ingatlan, az a terület nagyság, azok a tulajdonosi adatok helyesek-e – és megkérjük az ügyvédet, hogy a következő lépésben tegye meg az ajánlatát a tulajdonosok részére a szakértői véleményben szereplő kártalanítási összegre. Ő kiküldi az ajánlatát, a tulajdonosoknak harminc nap áll rendelkezésükre, hogy erre reagáljanak, vagy ne reagáljanak. Ha elfogadják az ajánlatot, akkor a MÁV Zrt által közreműködő ügyvéd kiküldi az adás-vételi kisajátítást helyettesítő adás-vételi szerződést, megkötik Önök a magyar állammal gyakorlatilag, a szerződés tartalmazza, hogy harminc napon belül legkésőbb a MÁV Zrt-nek meg kell fizetnie a kártalanítási összeget. Tekintettel arra, hogy nagyon sürgős, hogy az ingatlanok mielőbb rendelkezésre álljanak és át tudjuk adni a vállalkozónak munkaterületként, mi, ahogy megkapjuk az ügyvéd úrtól az adás-vételi szerződést, gyakorlatilag másnap, harmadnap teljesítjük a fizetést. Abban az esetben, hogyha felépítmény is van az ingatlanon, (ugye ha nincs rajta felépítmény, akkor szerződés szerint, ahogy a MÁV Zrt. teljesítette a kártalanítási összeg megfizetését, gyakorlatilag birtokon belül lesz), de az a felépítmény nem lakóház, akkor 15 napos birtokátruházási eljárásról rendelkezik a szerződés, vagyis a MÁV képviselője és a tulajdonos között ennyi idő alatt meg kellene ejteni a birtok átruházást. Ha lakóház van az ingatlanon, akkor ez egy hatvan napos birtokátruházást jelent, vagyis a tulajdonosoknak hatvan nap áll rendelkezésükre, hogy elhagyják az ingatlant és kiürített állapotban átadják a MÁV Zrt részére. Amennyiben a tulajdonosok úgy ítélik meg, hogy nem megfelelő a kártalanítási összeg, ami a szakvéleményben szerepel, akkor vagy nem reagálnak, tehát nem jeleznek vissza harminc napon belül, vagy akár el is utasítják azt. Ebben az esetben az ügyvédnek kötelessége a kormányhivatalnál megindítani a kisajátítási eljárást. A kormányhivatal hoz egy határozatot, hogy megindítja az eljárást, majd valamennyi időn belül egy tárgyalást tűz ki, hogy a tárgyaláson mind a tulajdonosnak, mind a kisajátítást kérőnek lehetősége van ismertetni a szakvéleményben foglaltakkal kapcsolatos álláspontját, illetve arra is van lehetősége a tulajdonosnak, hogy új szakvéleményt kérjen. Az új szakvéleményt is a kormányhivatal által kirendelt egy másik igazságügyi szakértő fogja elkészíteni, valamint még a tulajdonosok azt is megtehetik, hogy mindazokra a kisajátítással összefüggő költségekre, amit egyébként a kisajátítási törvény lehetővé is tesz, benyújtsák a kisajátítást kérőtől való megtéríttetést. Általában ilyen a költözés költsége, ha egy üzlet kerül kisajátításra, akkor az üzletnek az átköltöztetése, de ez taxative benne van a kisajátítási törvényben. Önöknek lehetőségük van arra, hogy ezt az igényt a kormányhivatal tárgyaláson előadják, és a kormányhivatal majd erről is hoz egy határozatot. A második igazságügyi szakértő előzetes díját ebben az esetben a tulajdonosoknak kell megfizetniük. A MÁV Zrt egyszer megfizette a saját maga által kezdeményezett szakértői díjat, és amikor ez nem megfelelő a tulajdonosok számára, akkor sajnos önöknek kell előzetesen letétbe helyezni ennek a szakértői díjnak az előlegét. De a jó hír az, hogy amennyiben ezt a szakértői véleményt fogadja el a kormányhivatal - az eddigi tapasztalatok alapján, nem a MÁV-os projektnél, hanem más kisajátítási ügyemben – általában, ha az megállja a helyét és arról hoz határozatot a kormányhivatal, akkor ennek a szakértői díjnak az utólagos megtérítését előírja a kormányhivatal a tulajdonos részére. Személy szerint még nem találkoztam ebben a projektben ilyen üggyel és ezért nem is akarok ezért teljes felelősséget vállalni ezért a kijelentésemért, én csak azt mondom, hogy általában ez szokott lenni a gyakorlat. A kisajátítás során, a kisajátítási eljárásban a tárgyalás után a kormányhivatal hoz egy határozatot, hogy ha nincs új szakvélemény, akkor a kártalanítási összeg pontosan ugyanaz lesz, mint amire mi teszünk ajánlatot, hiszen nincs másik szakvélemény, ami ezt módosítaná vagy akár kényszerítené, vagy szükségessé tenné a kormányhivatal részére annak a módosítását. Ha van két szakvélemény, a második szakvélemény, amit a tulajdonosok kérésére rendel ki a kormányhivatal és el is készíti a szakértő, az megküldésre kerül részünkre, mint kisajátítást kérőnek. Mi ahhoz kapcsolódóan megtesszük az észrevételeinket és aztán visszaküldjük a kormányhivatalnak. Mi találkoztunk már olyan szakvéleménnyel, hogy nem Taksony, de a projekthez kapcsolódóan - , hogy volt egy x összeg kártalanítási összegre, ezt a tulajdonos nem találta elfogadhatónak, de kért még egy újabb szakértői kirendelést a kormányhivataltól, és az a szakvélemény gyakorlatilag 2x összegről szólt. Nyilván azért mi ezt megvizsgáltuk alaposan, mert azért azt gondolom, hogy bármennyire is, vannak azért szakmai normák, amit az igazságügyi szakértőknek szakmai eljárások alapján kell elkészíteniük a véleményeket. Tehát ezt nagyon furcsának találtuk… Adtunk is egy véleményt a kormányhivatalnak, hogy szerintünk az igazság valahol a két összeg között van… Kíváncsian várjuk, hogy a kormányhivatal milyen határozatot hoz.. Ha mégiscsak a 2x összegről fog szólni a határozat, kénytelenek leszünk bíróságnál megtámadni, miként, egyébként Önöknek is van erre lehetőségük. Tehát akár kirendelnek új szakértőt, akár nem rendeltetnek ki, ha a kártalanítási összeg vonatkozásában továbbra is úgy gondolják, hogy nem megfelelő, - ez még akkor is előfordulhat, ha az önök által kirendelt szakértői anyagban lévő kártalanítási összeget sem találják megfelelőnek – a kormányhivatal mindenképpen hoz egy határozatot. Egyébként neki a kisajátítás kezdeményezésétől – tehát ahogy a mi ügyvédünk kezdeményezi a hatósági szakaszát a kisajátítási eljárásnak – hetvenöt napon belül mindenképpen hoznia kell egy határozatot, amivel kötelez bennünket, hogy ilyen és ilyen összegben fizessünk a tulajdonosoknak kártalanítási összeget. Valamint, hogy ha önök előadják, hogy egyéb költségek megtérítésére is igényt tartanak, akkor erre vonatkozóan is fog a határozat rendelkezéseket tartalmazni. Tehát 75 napon túl, akár a kisajátítást kérőnek, akár Önöknek van lehetőségük a bíróságon megtámadni a kártalanítási összeget, vagy bármit az eljáráshoz kapcsolódóan (eseményt, cselekményt). Viszont ha a kormányhivatali határozat alapján a MÁV Zrt teljesíti a rá rótt kötelezettségeket, (a kormányhivatali határozatban rendelkeznek a birtokra lépéssel kapcsolatban is) tehát ha mi megfizetjük és eltelnek azok a határidők, sajnos nincs lehetőségük megtagadni az ingatlanra való rájutásunkat, tehát a MÁV Zrt mindenképpen birtokba fog kerülni, azon oknál fogva, hogy maga a kisajátítás jogcíme helytálló, tehát ehhez a projekthez kapcsolódóan szerezzük meg az ingatlant. Kvázi ez azt jelenti, hogy Önök nem tudják, senki nem tudja akadályozni a projekt megvalósítását azon oknál fogva, hogy nem találja megfelelőnek a kártalanítási összeget. Azt már csak bírósági úton tudja az igazát keresni. Ez a lehetőség nekünk is fenn áll.
Nem minden ingatlan érintett teljes kisajátítással. Taksonyban 154 ingatlant érint a projekt, mármint 154 ingatlan érintett kisajátítással. Ebből én azt látom, hogy 102 ingatlanra vonatkozóan készült még el a szakértői vélemény, tehát nincs még minden szakértői vélemény a birtokunkban. Nyilván, ahol nincs, ott nem is küldhettünk ajánlatot a tulajdonosoknak, hiszen az abban lévő összeg az, amire vonatkozóan mi megtesszük az ajánlatunkat. 14 ingatlanra kötöttünk szerződést, ez azt jelenti, hogy 14 ingatlan vonatkozásában fogadta el a tulajdonos az ajánlatunkat. 31 esetben nem fogadták el az ajánlatunkat, tehát elment hatósági szakaszba, de ezek közül is már 23 lezárult. Vagyis a kormányhivatal meghozta a határozatát. Taksony esetében állt még elő az a furcsa helyzet, hogy 14 vázrajzot még nem szállított le a vállalkozó, úgyhogy ott még el sem tudott indulni az egész folyamat, mert amíg nincs záradékolt kisajátítási vázrajz, nyilván szakértőt sem tudunk kirendelni. Nagyjából itt tartunk, ez egy összefoglaló információ volt. Remélem minden lényegeset elmondtam, de ha bárkinek van kérdése…
Egry Attila, Kínai –Magyar Nonprofit Vasútépítő Társaság
Javasolja, hogy következzenek a kérdések.
Áncsán Mihály, Hársfa u. 15.
Amiket én feltettem írásban kérdéseket, azokra jórészt megkaptam a válaszokat, inkább műszaki jellegűek voltak, illetve a munkavégzéssel, építéssel kapcsolatos kérdések. Most viszont ahogy az ön előadása zajlott, egy kérdésem felvetődött. Azt nem tudom, hogy itt most azt be tudja-e mutatni az állomás épületénél a zajvédő fal megszakítását, hogy az pontosan hány méter, épülettől mennyire takar, nem takar, illetve ezzel kapcsolatban még az lenne a kérdésem, hogy az állomás környezetében több sínpár van és lesz is. A zajvédő fal, az csak a külső kettőt zárja le, vagy az összes vágány a zajvédő fal mögé kerül a város szempontjából?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Ismét a Google map segítségével válaszol a kérdésekre.
Az állomás épületével gyakorlatilag majdnem szemben fogjuk építeni a gyalogos aluljárót. A 160 km-es pályasebesség miatt csak szintkülönbséggel lehet megközelíteni a peronokat. Taksony állomáson egy szigetperon lesz az állomás épülettel szemben épülő két vágány között. Most öt vágány van. Amikor a beruházást be fogjuk fejezni, akkor az állomási épület területén, ahogy most megszokott volt, három vágány lesz, abból kettő átmenő fővágány, ami azt jelenti, hogy azon a kettőn egyenes irányban 160 km/h-val lehet közlekedni, az állomási épülethez közelebb eső vágány lesz az első vágány, amellett fogjuk megépíteni a peront – ami a közlekedő térről szintben megközelíthető lesz. Az aluljáró átvisz a két átmenő fővágány alatt és a harmadik, vonatfogadó vágány, ami megépül és az ún. bal vágány (Pest felé) és a vonatfogadó vágány között lesz a széles peron. Ez azt jelenti, hogy nagyjából 10 méter vágánytengely távolsággal, 6 méter 40-es peron fog ide beépülni. Ez azt jelenti, hogy a zajvédő falat úgy tudjuk kialakítani, hogy a lépcső kar már nem kizárható. A zajvédő fal ezt követően a kapcsoló kertnél indul újra. Innentől egészen le a Szent Imre útig, csak annyira áll meg az útátjáró előtt, hogy a közúti közlekedés szempontjából a rálátási távolság biztosított legyen. Ezt követően folytatódik a Mezősor út után egy kicsivel. A zajvédő fal a jobb vágány (déli irány) jobb oldalán megy végig. .. Azt látjuk a kiviteli tervek kapcsán, hogy a teljes város hosszában, ami érintett lesz a zajvédelemmel, ott kb. 3 és 4 méter közötti magasságú falakat fogunk építeni, vagy kell építenünk annak érdekében, hogy mind a két vágánynak a zajterhelését ez a fal produkálni tudja. Erre mondtam azt, hogy amikor a beruházást befejezzük, akkor ennek a zajvédő falnak a város felőli oldalán kell a zajméréseket elvégeznünk, és ha ott nem tudjuk igazolni, akkor nagy bajban lennénk. Ezért ilyenkor inkább túlméreteznek.
Áncsán Mihály, Hársfa u. 15.
Nem jó az az információm, hogy lakott területeken, vagy legalábbis Soroksártól Délegyházáig nem 160 km/h-s sebesség határ a megengedett, hanem jóval kevesebb?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Majdnem jó az információ. Magyarországon van egy olyan szabály, hogy Budapest teljes területén 80km/h sebességgel lehet haladnia csak. Ez azt jelenti, hogy Soroksár önkormányzat már ebben a szabályban érintett. Budapest város kivételével mindenhol az aktuális pályasebességgel lehet közlekedni, vagyis ez azt is jelenti, hogy amíg be nem lép egy szerelvény Budapest vonzásterületébe, addig 160-nal tud közlekedni végig. Nyilván lesznek olyan műszaki körülmények, amik nem feltétlenül tudják ezt biztosítani, de jellemzően a vonalnak a 98%-án 160 km-es pályasebességgel közlekednek majd a vonatok és a Bp. régióban nem lehet többel, mint 80. Soroksár bejárata az, ahonnan már csak 80-nal lehet menni.
Áncsán Mihály, Hársfa u. 15.
Tehát Taksony állomáson adott esetben 160 km/h-val mennek át.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Pontosan.
Áncsán Mihály, Hársfa u. 15.
Mondta itt, hogy a zöld területek bontásával nem foglalkoznak, hát ez azért nem teljesen igaz, mert nyilván voltak ott útban egyéb, nem telepített, hanem vadon nőtt növényzetek, azt már kitermelték. Ezzel kapcsolatban lenne az a kérdésem, hogy a vasút állomás épülete előtt (az épület és a vágányok közötti jelenleg meglévő két nagy, elég öreg hársfa, azok ugye nem lesznek érintettek, ezek maradnak ugye?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Erre most precízen nem készültem, nem tudok önnek rá válaszolni.
Áncsán Mihály, Hársfa u. 15.
Írásban feltettem Önnek a kérdést.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Próbáltam nagyon odafigyelni, minden kérdésre, de ezt kifejezetten meg fogom nézni és adok rá választ.
Áncsán Mihály, Hársfa u. 15.
Még egy dolog: a környéken élők, akik elszenvedik a bontás-építés zaját, rezgését, porát, ezen túl van még egy olyan körülmény, ami bennünket nagyon aggaszt. Ez korábbi tapasztalataink miatt van sajnos így, remélem, hogy ez itt most nem lesz, de azért hogy a jegyzőkönyvben megmaradjon ezt szeretném elmondani. Korábbi munkavégzések során, amit ön is említett, a rakodások kapcsán tapasztaltuk, hogy olyan műszaki létesítményekkel vonult fel a vállalkozó, amelyeknek a minősége kritikán aluli volt. Többek között ez abban merült ki, hogy olyan diesel mozdonnyal jelentek meg, amelyek műszaki állapota kritikán aluli volt. Saját bevallásuk alapján egyébként, például a téli hideg időszakban nem állíthatták le - így mondta a fiatal ember, hogy ez az utasítása, merthogy nem volt rendesen feltöltve fagyállóval, vagy az akkumulátorok nem voltak jók és emiatt nem állíthatta le – órákon, fél napokon keresztül pöfögött és ez bizonyos időjárási környezetben, vagy helyzetben a környéket vastagon megülte a diesel égéstermék. Beszéltünk itt a panaszirodáról, de ebben az esetben mi nem fogunk e-mailezgetni, hanem építési terület ide vagy oda, mi ki fogunk menni, mert ez közvetlenül, azonnal az egészség károsodáshoz vezethet, ha valaki órákon keresztül ilyen levegőt vesz magához. Remélem, hogy nem így lesz, csak szeretném jelezni, hogy erre vigyázzon a vállalkozó.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Én azt gondolom, hogy azért tényleg minden esetben, amikor egy építés zajlik, azért az nagyon fontos, hogy milyen mértékben zavarja, vagy nem zavarja a közvetlen környezetben élőket. Hogy a jelenlegi szerződésünk szerint a vállalkozónak kötelessége környezetvédelmi szakfelügyeletet kérni, az attól függ, milyen feladatot végez el, Kiskunsági Nemzeti Parktól, vagy a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivataltól. A szerződést a vállalkozó a környezetvédelmi szakfelügyeletet ellátó szervezettel megkötötte. Ahogy az előbb mondtam, azért ma már egészen más körülményeket kell tudni egy beruházásnak produkálni. Azt gondoljuk, hogy azok a szervezetek, amik pont ezért vannak, hogy ezeket a körülményeket időben feltárják és ne engedjék ezt nem megfelelő irányban haladni, azok ezért kapnak is pénzt, tehát szerződöttként kötelesek a munkaterületet ezekből a szempontokból folyamatosan járni és intézkedési jogkörük van a vállalkozó felé. Úgy gondolom, hogy ma már ezek kevésbé fordulhatnak elő. Törekszünk a legkisebb zavartatásra, ha valami észrevételük van, arra megpróbálunk intézkedni. …
Következő kérdésnél kérdező hölgy nem jött ki a mikrofonhoz, ezért rosszul hallható.
Győrné Varga Kornélia, Ady Endre u. 9.
A rezgéscsillapításról szeretne kérdezni, a kérdés további része nem hallható.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Ahogy említettem a környezetvédelmi engedély kötelezően azt a helyszínt írta elő rezgésvédelemmel, ami a legközelebb eső része a városnak, az kb 400 méter, amit említettem. Ott maga a határozat konkrétan előírta, hogy rezgésvédelmi beavatkozást kell csinálni. A többi területen a vizsgálatok eredménye szerint nem lesz rezgéssel érintett az ingatlan, ahol az ingatlanok távolsága jelentősen nagyobb, mint ahogy azt ott az előbb megnéztük a google műholdfelvételén. Nem készülünk rá. Viszont minden esetben igazolnunk kell, hogy a környezetvédelmi beavatkozásunk, az a város teljes területén megfelel mindenfajta határértéknek. Ahogy azt említettem a zajvédő falat is egy kicsit túlméretezzük. Ebben az esetben is a vizsgálatot úgy hajtottuk végre, hogy megpróbáltunk kiszűrni mindent, ami kockázatos. Mert ha utólag kell beavatkoznunk rezgésvédelem miatt, az kerül a legtöbbe. Egyelőre ott az a régió, amit említett, az Ady Endre utcai, az a vizsgálatok eredményeként nem lesz érintett rezgésvédelemmel. Az azért nagyon fontos, amit mondtam a tájékoztatónál, hogy a vasúti vágányok anyagában is korszerű anyagok kerülnek beépítésre. Magának a vágány szerkezetének a stílusa jelentősen stabilabb, mint amivel most találkoznak, mint ami odakint van. Ez az egyik alapvető tézise, hogy a vágány önmagában már egy zajcsökkentő elem, hiszen nincsenek meg azok a zaj továbbadó körülményei, akár egy rossz hegesztés, egy rossz szigetelés, egy hevederrel felszerelt vágányszakasz, ahol a közlekedő járművek kerekének a zajhatása jelentősen eltér attól, mint egy homogén, 60 kg-os felépítményű vágány, ami stabil. Ha véletlenül bekövetkezne, hogy nem tudjuk igazolni a zaj- és rezgésvédelem értékeit, akkor nagy bajban lennénk és akkor a tulajdonosokkal el kell kezdeni egyezkedni, vagy adott szakaszokat a vágányokban vissza kell bontani és más technológiával kellene megépíteni. Ez a mi beruházásunkba nem fér bele, úgyhogy előre menekülünk, inkább egy kicsit túltervezünk.
Egry Attila, Kínai –Magyar Nonprofit Vasútépítő Társaság
Szeretné kérni, hogy a kérdező fáradjon ki a mikrofonhoz.
Paál Zoltán, Kert u. 1.
Nagy vasútrajongó vagyok, de most a középiskolás, meg a diákság nevében kérdezném, mondta, hogy nem megoldható az, hogy részleges üzembe helyezés. Akkor, ha jól értem, amikor Soroksártól a határig elkészül a vasútvonal, akkor tudják csak beindítani a személyforgalmat és ez a jelenlegi tervek szerint mikor várható?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Ahogy látta, azt mondtam, hogy 60 hónap beruházás, amíg a 2020. július 6-tól számítva 2025. július 6-ra kell sikeres műszaki átadás-átvétellel a vállalkozónak a projektet befejezni. A MÁV abban a kedvezményezett helyzetben van, hogy amikor műszaki átadás-átvétel sikeres, akkor üzemeltetőként elkezdheti üzemeltetni a vágányokat, nem kell megvárnia a használatba vételi engedélyt. Ez nagyjából azt is jelenti, hogy minimum hat hónappal korábban már ezzel az emlegetett július 6-i dátummal a vonat forgalom, az el tud indulni és aztán közben kell megszereznünk a használatba vételi engedélyt.
Bartucz Miklós, Dunaharaszti
Első körben szeretném azt megkérdezni, hogy itt szó volt arról, hogy a napi forgalom mi lesz az átadás után, de én konkrét számot nem hallottam. Tavaly volt egy környezetvédelmi hatástanulmány, amit olvastam és láttam, abban a tervezett személyi forgalomra 178 db, a tehervonatok száma napi szinten 72 db lenne, viszont az 2035-ös irányadó dátummal értendő. 10 év van a kettő között, a 2025-ös átadás és a 2035-ös tervezett érték között, mire számítsunk? Ez azért is lényeges szerintem, és itt azért hozzá kapcsolnék még egy-két dolgot, hogy itt a követési idő jelentősen lecsökken, hogy ha a tehervonatok és a személyvonatokat, illetve gyorsvonatokat is egybe vesszük. Most értem, hogy a v0 nagyon örvendetes, hogy meg fog épülni egyszer majd valamikor, de ennek biztos, hogy jelenleg kormányzati szinten, vagy bármilyen szinten láthatnánk. Ha megépül, az akkor is szerintem még egy távlati jövőben lesz, amikor a tehervonatok nem erre fognak járni, említette, hogy minden tehervonat el fogja kerülni az agglomerációt, kérdezném ezzel kapcsolatban, hogy a BILK –kel mi lesz, illetve a szabadkikötővel, hogy fogja megközelíteni a tehervonat forgalom déli irányban? A válaszok értelmében felmerül a kérdés, amit nem teljesen látok át most jelen pillanatban, hogy jó-e így vagy nem, hogy a taksonyi Szent Imre útnál lévő vonatkereszteződés miért nem lett külön szintű? Szerintem az hasznos lenne, mert átmenő forgalom is van az 51-es miatt is, Bugyi felé is sokan mennek, teherautó forgalom is van, ha még az eMAG megnyit, akkor tudjuk, hogy megsokszorozza a környezetben mozgó autók számát, tehát növekedni fog a dugók száma és itt az átmenő forgalomra koncentrálva szerintem fontos lenne, hogy ezt az átmenő forgalmat itt hagyjuk gyorsabbra.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Mindjárt az elején reagálnék egy első lépésként egy fél mondatára, mert az én emlékem szerint tőlem az nem hangzott el, polgármester úr mondta, hogy a v0 esetén majd esetleg itt a tehervonatok egy része elkerüli. A mi beruházásunkban most nem fókuszálunk a v0-ra. Az egy fejlődési irányt tud adni bizonyos szempontból, azoknál a tehervonatoknál, amik nem feltétlenül Budapestre mennek.
Mert amik, valamilyen célból Budapestre mennek, azok továbbra is ezt az útvonalat fogják használni. Azok a közvetlen vonatok, amik esetlegesen nyugati irányba fordulnak el, azok el tudnak majd menni a v0-án. Egyébként a fejlődésben ez is egy nagyon komoly számú vonat tud lenni. Soroksáron mondtam azt, hogy a lakosságot úgy fogja ez érinteni, hogy eggyel kevesebb vonat lesz, mint ami most van, mert most minden tehervonat azt csinálja, hogy bemegy Ferencváros rendezőpályaudvarra, utána pedig visszajön és mind a két esetben érinti Soroksárt. Ez most úgy fog megtörténni, hogy amelyik tehervonat délről jön, az Dunaharaszti elágazásnál bemegy a BILK-be. Az már nem megy Budapestre, hanem közvetlenül bemegy a BILK-be, így magát Soroksárt egyszer fogja érinteni. Azok a vonatok, amik ebben az irányban közlekednek, vagy akár keletre mennek, azok egy jó darabig ezt fogják használni. A vasút fejlődésével és az áruszállítás fejlődésével nagyjából mire lehet számítani az azért nagyon fontos, mert nekünk az elemeket erre kell készíteni. A fejlődés irányára. De ez nyilván nem az lesz, hogy 2025 július 6-án, a műszaki átadás-átvételt követően elindulnak a vonatok és egyszerre elindul ez a 200 valamennyi vonat, meg elindul a 80 valamennyi tehervonat. Ez, ahogy említette, egy 30 éves ciklusra van tervezve, hogy kb. ekkor el fogja érni ezeket a határokat. A személyforgalomban van egy kicsit nagyobb esély arra, hogy korábban el tudja érni, de ahhoz kellenének azok a kapcsolódó beruházások, amik az eredeti célt is meg tudják hozni. Ha a H6-os HÉV Pesterzsébet környékén már olyan állapotban lenne, hogy a személy vonatok egy jó nagy része át tudna menni a HÉV vágányokra és akkor gyakorlatilag az emlegetett 15 perces betétjáratokat be tudják abba az irányba vinni, akkor a személyvonatokat most úgy számoljuk, hogy óránként 6 pár személyvonat fér be abba a biztosító berendezési környezetbe, ami szabályozza majd a vonatok közlekedését. Térközi közlekedések lesznek, ez azt jelenti, hogy nem a két állomás között várják a vonatok egymást, hogy az egyik eléri a másik állomást, hogy a másik el tudjon indulni, hanem térközökre lesz a szakasz felosztva és a térközök nagyjából öt perces követési ütemet is lehetővé tudnak tenni. A mai számítások szerint ez a betétjárat igény, amennyiben erre tényleg erre a szolgáltatásra a régiónak szüksége lesz, vagy igényelni fogja, akkor ez nagyjából maximum 15 perces követésű. Ezek a számok, amit látott, vagy amit olvasott, ezek a jövő számai, ezek elkezdenek folyamatosan felépülni, de ahogy mutattam, ez egy nagyon hosszú vonal. Alapvetően most ez a projekt, ami elindult, ez a három közreműködővel, a szerbekkel, a kínaiakkal és velünk, ez most ennek egy szakaszát átépíti. A szerbeknél ugyanígy zajlik a vasút építése és Kelebián fogunk találkozni, a mostani ismeretünk szerint a szerbek ugyanúgy 2025-re tervezik a Szabadkát, Kelebiát összekötő szakasz építését. A két projekt időben jól össze van hangolva és ezért valójában tényleg úgy tűnik, hogy a 2025. nyarára tervezett időpont reális, amikor a vasúti forgalom visszaállhat.
Bartucz Miklós, Dunaharaszti
Reagálnék egy fél mondat erejéig, pont emiatt kérdeztem ezt a külön szintű átjárót, hiszen ha most lefektetjük az új pályát, az új síneket, akkor miért bontanánk meg 35-ben? Most előre tervezve reális döntés lehet, mint ahogy Harasztiban a Temető utcánál lesz ilyen. Elhangzott az is, hogy nem lesz sehol máshol külön szintű átjáró építve, bízom benne, hogy nem csak úgy megígérték választások környékén, utána hallottam ezt az infót több helyen is hivatalos csatornákon is, hogy Dunaharasztiban lesz külön szintű átjáró. Azért nem is értem, hogy ha már ott felmérték ennek az igényét, ilyen szempontból hasonló szituációban van ez az átjáró is.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Azt gondolom az is talán köztudott lehet, hogy azon túl, hogy ennek az építésnek van egy nagyon szigorú befejezési határideje, van egy nagyon szigorú költségvetése. Ebbe a szigorú költségvetésbe műszaki szempontból a kényszerűen alkalmazható magyar szabályokat vettük figyelembe. 160 km-es pályasebességnél szintbeni átjárók építése Magyarországon lehetséges, illetve szabályozott. Ezért az egész vonal hosszán ezt alkalmaztuk, nem tértünk el tőle sehol, mindenhol szintbeni átjáró van, ahol szintbeni átjáró volt. Megszüntetésre is adtunk javaslatot egy pár ún. mezőgazdasági átjárónál, mert a vonalon van olyan szakasz, ahol 5-600 méterenként vannak az útátjárók és azok karbantartása, fenntartása és üzemeltetése részben veszélyes körülmény, részben pedig elég költséges. Nem kaptunk rá engedélyt. Tehát nem kaptunk arra engedélyt, hogy akár egyet, kettőt megszüntessünk. Mindenhol vissza fogjuk építeni, ahol most van, de mindenhol szintben. Az egy másik döntése a kormánynak, hogy rákérdezett, hogy adott esetben, amit lát települési többlet igényeket, azokat műszaki szempontból, hogy a legésszerűbb megvalósítani. Ahol olyan műszaki kivitelezési körülmények vannak, mint például az emlegetett Temető utcánál, ahol egy későbbi időszakban nincs lehetőség közúti felüljáró építésére, ott a közúti aluljáró építése a projektben az elrendelés szerint meg fog valósulni. De minden más olyan helyszínen, és többek között ez az 5202-es út is ilyen tud lenni, ahol egyébként a műszaki adottságai lehetővé teszik, hogy akár egy későbbi időpontban a vasúti vágányok bontása nélkül a megjelenő – és akkor már a konkrétan tapasztalt – igénybevételre tekintettel egy közúti felüljáró építésének ott a helye rendelkezésre áll. Tehát ezek mind ilyen kényszer és fél igazságokat és megoldásokat tartalmaznak, az tényleg nagyon fontos, hogy adott esetben a kormány eldöntötte, hogy erre a beruházásra mekkora összeget lehet fordítani és ebbe a költségkeretbe és ebbe a határidőbe ennek a projektnek be kell férni. Tehát igazság van abban, amit mondott, de az oka, az nagyjából erre vezethető vissza.
Bartucz Miklós, Dunaharaszti
Utolsó kérdése, hogy a tehervonatoknál milyen sebességre számíthatunk az agglomerációban, lakott területen?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Volt a kérdések között ez konkrétan, talán úgy, hogy 120-szal fognak –e közlekedni. Egész Európában nem közlekednek ekkora sebességgel. Ennek egyszerű oka van, nincs meg az a jármű park, ami biztonságosan 120, vagy 100 felett vontatható lenne. Ezért alapvetően egész Európa és az átjárhatósági szabályok is azt határozzák meg az uniós országok részére, hogy aktuálisan az ún. korridor vonalakat, mint ez, ha átépítik, akkor a tehervonati forgalomnál 100 km-es pályasebességet kell figyelembe venni. De! Azért az a jellemző, hogy a vontató járművek meghatározzák ezt a sebességet. Egy 740 méter hosszú kiterhelt vonatnak a vontatási energia igénye az ma inkább azt jelenti egész Európában nem csak nálunk, hogy általában ezek a vonatok 90 km-es sebességgel járnak. Ezért nagyon jó, hogy ez az ún. GSMR-es jelfeladás van, mert ez az ő sebességükhöz viszonyítottan zárja a sorompókat.
Bakos Mária, Plébánia tér
Azt szeretném megkérdezni miután elég problémás szerintem ez a Bugyi úti felüljáró hiány, vagy szintbeni kereszteződés. Valószínűleg nagyon érdekes lesz számunkra, hogy mi lesz Dunaharasztiban az állomásnál lévő aluljáróval?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Hogyha a Némedi úti aluljáróra gondol, ami ott van a jelenlegi állomási területen. Dunaharaszti nem lesz állomás, megállóhely lesz. Tehát a vágányok ott gyakorlatilag két vágánnyal fognak átmenni. Az a programunkban úgy szerepelt, hogy fel kell újítani. Mindenféle szerkezeti hozzányúlás nélkül azt a közúti aluljárót felújítjuk. A tervezési folyamatot elindítottuk és a tervező általi felmérések sajnálatosan azt igazolták, hogy fel kell újítanunk. Akkor azt a magyar szabályok szerint már nem tehetjük, csak úgy, hogy meg kell, hogy feleljen azoknak az útügyi előírásoknak, amik ma szabályok. Tehát jóval szélesebb lesz, tehát a közúti forgalomnak és a gyalogos, kerékpáros forgalomnak meg kell feleltetnünk. Ez egy kényszer, valójában nem terveztük eredetileg átépíteni, de a mérési eredmények azt igazolták, hogy a teherbírása nem fog megfelelni azoknak a paramétereknek, amit a 22,5 tonna tengelyterhelés előírna. Át fogjuk építeni, éppen most van az építési engedélyezési eljárás a közútkezelőnél, amennyiben megkapjuk a közútkezelőnek a szakhatósági hozzájárulását, az önkormányzat hozzájárult, innen kezdve, az építési engedélyre nagyjából egy másfél hónapon belül elindítanánk. És akkor az az átjáró a Volánnal, mindenkivel egyeztetve, amikor elkezdjük építeni, az le lesz zárva.
Lugosiné Bódi Ildikó, Taksony, Hársfa u. 6.
A depóniák pontos helyét szeretném, ha megmutatnák nekünk a google térképen, láttam elrettentő sajtófotókat 8 méter magas sóder, kő, egyéb zúzalék volt a fotókon. Nagyon nem szeretnék azzal szembesülni, hogy a vasút állomás melletti pedánsan körülkerített részben, mire kinézek reggel 8 méter hulladék kő várjon. Feltételezem, hogy van annyi gálánsság a MÁV-ban, hogy mindezt lakott területen kívül deponiálja, mert ennek a környezetszennyező hatásáról nagyon szépen be tudnék számolni. Naponta kocsi mosás, kétnaponta ablakmosás…. Lehet, hogy nyitott kapukat döngetek, de most egy pontos helyszínt szeretnék kérni ezzel kapcsolatosan.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Talán a kérdések között is volt olyan, hogy egyébként mi lesz a területtel. Itt viszonylag nagy a MÁV terület. A szélső vágánytól mért távolságot kb. ott megy, ahol az útpadka. Ez az egész ebben a térségben MÁV terület. Ahogy az előbb említettem, a vállalkozónak ez a MÁV terület, ez a bontott anyagok tárolására át lett adva. Bizonyos mértékig biztos, hogy ezen a területen fog tárolni anyagokat, de ez a terület arra kevés, hogy összességében a teljes bontási anyag ide jöjjön ki, tehát neki időnként erről a területről be fog kelleni szállítani vagy az emlegetett visznyereményi anyagot a MÁV által kijelölt tároló helyre, vagy azokat az építési törmelék anyagokat, amit hulladéklerakóba kell adnia be. Arra viszont én nem tudok sajnos válaszolni, hogy ez most hány méter magasan fogja deponálni addig, amíg innen kötelezően ki nem kell szállítania. Ez az építkezés időszakában válik majd igazából valósággá, hogy ez kb. mekkora. Egy szóródó anyagnak, egy bontott ágyazati anyagnak van egy rézsü lehullási szöge, amin túl nem nagyon tudja, mert utána kifolyik az útra, vagy ráfolyik a vasútra. Ez azért egy kényszer lesz a számára, hogy ezt a kereteken belül tartsa.
Lugosiné Bódi Ildikó, Taksony, Hársfa u. 6.
Akkor ez egy újabb folyamatos pakolást eredményez. Pont az elején mondta ön, hogy nem a falu középpontján, neuralgikus helyszínén, hanem majd messze. Javaslom, hogy ezt három évvel előtte kezdjük meg, és ezt lakott területtől messze tegyük meg, mert nekünk ez az élőhelyünk. A lepkének is van, nekünk is van.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Természetesen törekszünk arra. A másik vége, amit mutattam, az majd a beruházás vége, rakodóterület lesz. De minden olyan területet, amit lehet és nem a lakosok zavarásával, azt azért úgy próbáljuk használni.
Kreisz László polgármester
Van-e még valakinek kérdése? Megadja a szót Wágner Mihálynak.
Wágner Mihály, Széchenyi úti lakos
Kisajátítással kapcsolatosan vannak észrevételeim. Érintett voltam, két dűlő van itt Taksonyban, ami érintett a vasút felé a pályamódosítás során és három helyrajzi számnál megvolt szépen az előkészítés és megvolt a műszaki észrevétel is és az le is zajlott már a kisajátítás, megkaptuk a pénzt is. Jeleztem én akkor az ügyvédeknek a problémámat, hogy egészen a legközelebb, a sínekhez eső részen volt az érintett földem, ami nem szerepelt a kisajátított földek között, nem történt semmi. Ezért a kormányhivatalnál a kiemelt beruházások osztályához fordultam, ott is fölvettük és eddig nem volt semmi haszna. Most annyi választ kaptam, hogy még előkészületben van, most várakozó állásponton vagyunk. Annyit szeretnék mondani, hogy a kisajátításnál észrevettem, volt, van tapasztalatom, hogy nagyon függ attól, hogy tulajdonképpen nem Kína építi ezt, hanem Magyarország építi hitelből, ezért meglátszik az, hogy úgy is kezelik a kisajátított föld értékét. Például az M0-s déli szakaszának megépítésénél ott azért egészen más négyszögöl kisajátítási árat adtak. Nagyon különböző, pedig a földminőségek nagyjából nem más.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Én úgy érzem a kérdés okán, hogy általános érvényben lehet rá válaszolni. A kolléganőm mondta, hogy Taksonyban van 14 olyan ingatlan, amivel kapcsolatosan a dokumentáció még nem készült el, nagy valószínűséggel akár ez is közéjük tartozott. A kolléganőm azt is mondta, hogy minden egyes ingatlanra értékbecslő határozza meg az árat, tehát mi ezen nem tudunk túlmutatni. Az értékbecslő által megállapított ár az, ami az adásvétel alapját képezi és nagyjából ez az ár akkor is, amikor a tulajdonos az adás-vételi szerződést nem fogadja el és elmegy a kormányhivatalhoz kisajátítással, mert a kormányhivatalnál ugyanez a dokumentum van, amire ő meghozza a határozatot. Tehát ezek általános érvényben igazak voltak, amit a kolléganőm mondott, de adott esetben minden egyes ügy önmagát vizsgálja és önmaga okán kerül majd valamilyen állapotba. Vagy adás-vétellel, vagy kisajátítással. Ha polgármester úrnál leadja annak az ingatlannak a helyrajzi számát, akkor mi írásban konkrétan erre vissza is tudunk válaszolni.
Wágner Mihály
Meg tudom mondani, két dűlőnél 3400-as és a 3300-as dűlő közül az én földem a 3401-es, tehát közvetlen az első, mindenképpen beleesik a területbe, amit érint a sáv.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Megvizsgáljuk és vissza fogunk válaszolni.
Berecz Julianna kéri, hogy a fórum végén fáradjon hozzá az úr és meg tudja nézni a konkrét ingatlant.
Halász János képviselő
Olyan ügyben szeretnék érdeklődni, hogy megépül a vasút és most is tudjuk, hogy milyen állapotok vannak a vasút melletti szervizutakon. Ezekkel mi fog történni a továbbiakban? Mi, gazdálkodók, meg az önkormányzat tartottunk karban tulajdonképpen vasúti területeket, mert ez nagyrészt vasúti terület. Olyan kérésünk lenne, hogy járható utak legyenek, legyen egy kis zárhatóság is mellette, mert nagyon sok szemetet, sittet, - itt vagyunk a nagyváros mellett közvetlenül – találunk… Nem győzzük takarítani. Most azt szeretném még a legvégén elmondani, hogy egy kicsit mást vártam ettől az egésztől. Nem egy google térképet, hanem egy műszaki rajz szerűt, ahol be van rajzolva az, hogy hol lesz zajvédő fal, hol lesz rezgéscsillapítás, hol lesznek átjárók. Ne haragudjon, nekem ez elég gyenge produktum volt az Önök részéről.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Köszönöm a minősítést, nem mindenki ugyanúgy értékeli. Természtesen az is nyilvánvaló lehet mindenki számára, hogy ez a beruházás egész szigorú feltételek között zajlik. Ezek közé a feltételek közé tartozik például az, hogy miért nem tudtam a konkrét helyszínrajzokat bemutatni. Ennek a projektnek a műszaki dokumentációjának a megismertetéséhez a külügyminiszter engedélye szükséges a Budapest-Belgrád törvény szerint. Nem lehet anélkül a dokumentum műszaki részét megmutatni. Mi az elmúlt időszakban azt érzékeltük több irányból érkezett az az igény, hogy ezt a vonal mentén lévő települések – 23 települést érint – szeretnének ezekbe a dokumentumokba belelátni. És ahogy azt a jogszabály előírja nekünk, küldtünk egy kérelmet a külügyminisztériumba arra vonatkozóan, hogy adjon egy általános érvényű engedélyt arra vonatkozóan, hogy az önkormányzatok részére valamilyen feltétel mentén ezek a dokumentumok átadhatóak legyenek. És abban a pillanatban, mihelyt megkapjuk ezt az engedélyt, abban a pillanatban azoknak az önkormányzatoknak, akik eddig már jelentkeztek át fogjuk adni. És akkor ott nem google térképet fog látni. A google térképet azért hoztam ide, hogy legyen lehetőségem arra, hogy a jelenlegi helyszínek ismeretében be tudjam mutatni, hogy mi fog történni Taksonyban, mert jobbnak ítéltem meg ezt a google térképes megoldást, mintha minden nélkül én itt kiállok Önök elé és elkezdek róla beszélni. Én azt gondolom, hogy többségében tudtam a műszaki kérdések mentén is adni választ, el tudtam mondani az útátjárókat, amit megemlített, ott lesznek, ahol most is vannak. Ott fogjuk őket kialakítani. De természetesen nem tudunk mindenkinek megfelelni adott esetben minden igénynek. Törekedtünk a többségnek megadni azt az információt, ami most el tudja indítani azt az együtt gondolkodást, hogy a későbbiek során már a kivitelezés aktív időszakában is akár, ezeket a kérdéseket újra lehet tárgyalni, újra lehet nyitni és minden olyan elemében, amire esetleg most nem tudtam 100%-os választ adni, azokat törekszünk megválaszolni, hiszen elemi érdekünk, hogy az építkezés területén lévőkkel közösen összhangban tudjuk ezt a projektet megvalósítani. Ennek a projektnek a műszaki megvalósítása is egy nagyon nagy kihívás, és ha még ezt megfejelné az, hogy az érintett térségben nem tudjuk ezt a projektet megfelelően kommunikálni és azok is akadályokat görgetnek a projekt elé, akkor lennénk komoly, nagy gondban. Mi ma arra törekedtünk, hogy a jelenlegi ismereteink szerint átadjunk minden olyan információt, ami segíti önöket abban, hogy tájékozódjanak ezzel a projekttel kapcsolatban.
Egry Attila, Kínai –Magyar Nonprofit Vasútépítő Társaság
Annyit hadd tegyek hozzá, hogy mi egy lakossági fórumra készültünk. Arra készültünk, hogy nem műszaki végzettségű, közlekedési mérnökök fognak itt ülni a padsorokban és próbáltunk egy közérthető dokumentációt hozni, megmutatva a helyszíneket, hogy egyértelmű legyen, hogy miről beszélünk. Én azt gondolom, hogy erre ezek a tervek jók voltak. Ezek a mérnöki tervek, amit ön igényel, én azt gondolom nagyon sok esetben az átlagembernek, nem műszaki végzettségű embernek nagyon nehezen áttekinthetők, nagyon nehezen értelmezhetők, elbonyolította volna a fórumnak a menetét. Én nem gondolnám azt, hogy önök nem tudtak megismerkedni a projekttel olyan mélységig, ahogy érinti önöket a hétköznapokban. Esetleg azok a műszaki paraméterek, tegyék fel nyugodtan most még a kérdést a műszaki paraméterrel kapcsolatban, kollégám meg fogja válaszolni. Annyit szeretnék kérni, hogy valamiféle időkeretbe tartsuk a dolgot, a taksonyiak élvezzenek előnyt a kérdésnél.
Pádár Rita, Zsellérerdő 30/B
Attól függetlenül, semmilyen érintettségem nincsen, hogy szemben lakom a vasúttal. Nem kapok semmilyen információt, nem kapok ügyféli státuszt, mivel nem lakom közvetlenül a vasút közelében. Kinézek az ablakomon, látom a vasutat. Kérdésem: ha építik ezt a vasutat, valószínűleg nem halkan fogják építeni, dübörögnek majd ezek a vasút, vagy sínlerakó gépek, fogalmam sincs, hogy hívják. Bármilyen kár keletkezik a házamban, ki fogja azt nekem megtéríteni? Mert bementem az önkormányzathoz, megkérdeztem, néztek rám, mint boci az újkapura, hogy ilyet ők nem tudnak. Megkérdeztem a birtokvédelmet, azt mondták, hogy erre ez nem vonatkozik, kérjek egy külön igazságügyi szakértőt jó pénzért, nem tudom kifizetni, iskolában dolgozom, marha jó a fizetésem, tehát nem tehetem meg, hogy több százezer forintért kihívjak egy szakértőt, aki felméri a házamat, hogyha az építkezés közben bármilyen probléma történik.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Erre én azt gondolom, hogy viszonylag egzakt választ tudok adni. A vállalkozói szerződésben az van benne, hogy a vasút mentén fel kell mérnie az ingatlanokat azokon az útvonalakon, amit használni fog, vagy ami a beruházással érintett lehet. Ezeket a felméréseket videó, meg minden olyan dokumentációval szakértők által el kellett készíttetni. Nem feltétlenül kell, hogy bemenjen a lakásba, mert példaként, amit említett, hogy az ingatlanon egyszer csak megjelenik egy repedés, az általában külső repedésként főfalakon szokott megindulni. A lényeg az, hogy neki dokumentálnia kellett, közjegyzőnél elhelyeztük, nála van az a dokumentáció, ami alapján a későbbi esetleges keletkező bármilyen kár megtérítési kötelezettsége a vállalkozóé.
Pádár Rita, Zsellérerdő 30/B
De ha én nem láttam…
Egry Attila, Kínai –Magyar Nonprofit Vasútépítő Társaság
Megkéri, hogy legyen kedves megvárni a választ.
Pádár Rita, Zsellérerdő 30/B
Csak ha nem láttam a dokumentációt, akkor nem tudom, hogy érintett-e a házam.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
A lényeg az, hogy a mai napot arra szántuk, hogy minden olyan kérdés, amit itt hirtelen meg tudunk válaszolni, arra próbáltunk felkészülni, több száz kérdés volt, ezért próbáltam összevonni. Azt tudom mondani, hogy a vállalkozónak az építési terület közvetlen környezetében és az érintett közlekedési útvonalakon, amiket ő használni akar, azokon el kellett, hogy készítse ezt a dokumentumot. Konkrétan meg tudjuk nézni, hogy ha igényli, hogy ha megmondja, hogy ez melyik ingatlan és megnézzük, hogy abban a szakértők által elkészített anyagban erre az ingatlanra vonatkozóan van-e bármilyen előzetes anyag. Ebben tudok segíteni Önnek és akkor utána lehet róla beszélgetni, hogy hogyan tovább abban az esetben, ha itt mégis valamilyen fajta kár keletkezik akár az építés közben, akár az építés végén. Ez egy nagyon szigorú feltétel a szerződésben, a közjegyzői dokumentum bármikor elővehető és mindenki számára világos, hogy mi volt a felmérési állapot és mi az az állapot, amire a felek egyébként elkezdenek egymással vitát nyitni. De abból a szempontból nincs vita, hogy ha ez a kár igazolt, akkor azt a vállalkozónak kell megtérítenie.
Pádár Rita, Zsellérerdő 30/B
Még egy olyan kérdésem lenne, hogy a Zsellérerdő útnál a vasút túloldalán van egy erdős rész. Az szerintem Halász úré az a rész. Ahhoz ugye nem szándékoznak nyúlni, hogy legalább egy kis zöld felület maradjon, meg a másik, hogy a vasút mellett, a Zsellérerdő és a Szent Imre között van egy földút, ami a vasút tulajdona. Ott is van egy pici erdős rész, hogy azzal történik valami, az kivágják, vagy lezárják azt az utat? Mert a környéken lakók, míg működött a vasút, azt használták, azon mentek a vasút állomásig.
Tisztázásra kerül, hogy pontosan melyik útról van szó.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Itt úgy kell elképzelni az építkezésnek a terület igényét, hogy adott esetben, egészen Soltvadkertig úgy építjük az új, második vágányt, hogy a jelenleg meglévő vágánynak Kelebia irányában nézve a jobb oldalán fogjuk építeni. Tehát az erdő felé nem megyünk, ami itt az előbb elhangzott.
Pádár Rita, Zsellérerdő 30/B
Akkor van olyan ingaltan, ami érintett.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Azért nem lesz érintett, mert azok a vágánytengely távolságok, amik a második vágány építését igénylik, ott még ahogy említettem ebben a régióban megvolt a második vágány. Ez most azt jelenti, hogy mi nem csinálunk semmi mást, hanem azon a vágányon, amit visszabontottak, annak a megmaradt alépítményén megerősítjük az alépítményt, feljavítjuk olyanra, mint amilyennek kell lennie a jelenlegi szabályok szerint és arra fogjuk ráépíteni az új vágányt. Tehát azok az ingatlanok, amik azon az oldalon vannak, azok most is úgy vannak kialakítva azok a telkek, hogy ott van a telkek végében a valamikor megépített második vágány. Tehát nagyon kedvező azoknak a helyzete, akik ebben a régióban laknak, mert közelebb hozzájuk nem megyünk, mint ami megvolt, csak most egyelőre azon nem látnak vágányt….
Google térképen is megmutatja, hogy pontosan hol helyezkedik el a korábban megépített második vágánynak az alépítménye…Az MÁV területen van. A Budapest irányából jövő vonatok közlekednek majd a jobb vágányon és a Budapest irányába tartó vonatok használják majd a bal vágányt (ez az, ami most is megvan). Ez a két vágány fog átmenni az állomási épület előtt.
Tehát közelebb csak látványszerűen fog valami kerülni, mert az alépítmény ott van, csak azon most nem látják a vágányt.
Pádár Rita, Zsellérerdő 30/B
És a zajvédő fal ezen a földúton ott fog végigmenni?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Itt jön nagyon közel ez a földút, utána ez a földút párhuzamosan megy és azt láttam, hogy itt bőven van helyünk, de az előfordulhat, hogy ennek a bekötő útnak egy részét korrekcióval helyre kell állítanunk. Tehát az az út ott önmagában megmarad, de lehet, hogy egy kicsit korrigálni kell rajta.
Turi-Murguly Anita, Zsellérerdő
Ehhez a kérdéshez, hogy nincs már ott semmilyen alépítmény, illetve hogy fog elférni a felüljáró alatt az új nyomvonal?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Ez egy szigorú állítás volt, hogy nincs ott?
Turi-Murguly Anita, Zsellérerdő
Igen, ott élek, az a kertem végében van.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Most azt lehet látni, hogy egy nagy gaztenger van. Mindjárt fogják látni, ahogy elkezdődik az előkészítő munka. Visszavette a természet magának ezt a területet, tehát az előkészítési munka azzal kezdődik, hogy leszedjük ezt a gaztengert, leszedjük azt az évtizedek óta feltöltődött réteget, ami tényleg rákerült erre és amikor ez megtörténik, akkor látható lesz, hogy egy szinten megállunk, mert megtaláljuk azt a földréteget, ami tényleg vasúti alépítmény volt és erre kell nekünk olyan műszaki beavatkozással élnünk, hogy megerősítjük. Ezek többnyire homokos, vagy meszes stabilizációkat jelentenek. Ez teszi alkalmassá arra, hogy elkezdjék a következő rétegeket építeni rá. Amikor elérnek a földmunkával odáig, hogy vasúti zúzott követ rá lehessen tenni. Merem állítani, hogy ott van az a második vágány, csak ki kell, hogy ássuk.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Üdvözlöm, hogy eljöttek hozzánk, hiszen ezt az egész fórumot én kezdeményeztem a jegyző asszonynál és már előbb szerettük volna, hogy eljöjjenek hozzánk és egy picit bemutassák, hogy mit szeretnének nálunk építeni. Arról volt szó, hogy küldjem el a kérdéseimet, én azt hiszem 15 kérdést el is küldtem. Jelen pillanatban konkrét választ egyet sem kaptam. Lehet, hogy azért mert speciális kérdéseket tettem fel. Általánosságban valójában megkaptam, de ezeket én is tudtam. Valószínűleg azért, mert én ügyfél vagyok. Azért kértem ezt az egészet, mert Önök nem hajlandóak a lakossággal tárgyalni. Semmit nem tudunk, az idén én még nem kaptam semmiféle építési módosítást, mint ügyfél. Az idén volt valamilyen építési engedély módosításuk már? Mert ügyfélként nekem kellett volna kapni értesítést.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Azért nem tetszett kapni, mert nem volt építési engedély módosításunk, ha ugyanarról beszélünk. Ugye van a vasúthatóság által kiadott építési engedély, illetve van a környezetvédelmi hatóság által kiadott környezetvédelmi engedély.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Igen. Mind a két helyen ügyfél vagyok.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Tényleg szívesen válaszolnék, ha tudnék, de azért nem tudok, mert akár az építési engedély, akár a környezetvédelmi engedély hatósági ügy. Jöttek hozzánk megkeresések az építési engedély kapcsán. Sajnos nem tudunk mást válaszolni, mint az ön esetében ez ugye nem kellett kényszerből, hogy a közlekedési hatósághoz kell fordulni, mert a hatóság adhat ügyféli állásfoglalás alapján betekintést a dokumentációra. Tehát a hatóságnak papírforma szerint, ha az ügyfél betekintést kér a dokumentumba, akkor a hatóságnak kötelessége ezt a betekintést lehetővé tenni. Minálunk nincs erre lehetőség, ezért válaszoltunk, hogy ebben mi nem tudunk segíteni, legyenek szívesek közvetlen a dokumentum betekintését kezdeményezni.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Én ezt meg is értettem, de azt gondolom, hogy ebben a fázisban, amikor lezártak valamit, amikor elzárták a vasutat a lakóközösség elől, abban a fázisban már nem mondhatunk olyat, hogy nem mondhatunk el nektek semmit, hogy mi fog az életetekben történni. Én folyamatosana MÁV-nak a szomszédja vagyok. Én tudom, hogy a MÁV mennyire nem tekint minket semmibe. Én éveken keresztül harcoltam a MÁV-val és harcolok a mai napig is. És nem azért mert nem szeretem a MÁV-ot, mert nem élnék akkor mellette, nem igaz az, hogy mi nem a fejlődésért vagyunk. Mert igenis a fejlődésért vagyunk, de az élni és élni hagyni elvét mindig elveszik tőlünk. Most is megkérdeztem, konkrét kérdést tettem föl. Csodák csodájára pont előttünk lesz egy váltó, ami eddig nem volt. Fogja az én életemet befolyásolni? Persze hogy fogja. Megkérdeztem, hogy milyen plusz zaj- és rezgésvédelemmel számolhatok. Erre nem kaptam senkitől se választ.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Azt gondolom, hogy akkor nem tetszett figyelni. Az, amit feltett kérdésként, én arra konkrétan azt mondtam, hogy beálltam az útátjáróba és mutattam, hogy ott van a kitérő. .. Nagyjából az a kitérő, amit emleget, az nagyjából a Mezősor utca környékén, azzal szemben van. Ezt konkrétan tudom Önnek mondani, hogy ha most kimegy és megnézi, hogy most hol van az utolsó kitérő, amit az útátjárótól lát, attól a kitérőtől 200 méterre, pontosan 222 méterre lesz az új kitérő. Erre azért van szükség, mert ki kell alakítani azt az állomási geometriát, ahol az ún. általam emlegetett vonatfogadó vágányra a vágánykapcsolat kiépíthető, illetve a két átmenő vágány között az ún. egyik vágányról másik vágányra vonatkozó átjárási lehetőséget, vágánykapcsolatot kell kialakítani, ami igényelte azt, hogy a kitérőknek –ezek a kitérők azért, hogy a sebesség nagyjából tartható legyen – ezek többnyire nagysugarú kitérők így az átmenő fővágányba (?), ez azt jelenti, hogy kitérő irányba, ezeken a kitérőkön minimum 80 km-es sebességgel lehet járni, de természetesen van ehhez képest nagyobb is. Ezek a kitérők geometriájukból adódóan nagyobbak, hosszabbak, mint a most megszokott és láthatóan beépített kitérők. Ezek a kitérők, amik most bent vannak, ezek 34 méter hosszúságúak, jellemzően ezek vannak ezen a vonalon végig. Majd meg tetszik látni, amit beépíteni fognak, az ennek a két és félszerese, 70 és 100 méter közötti helyigénye van.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Láttam a műszaki rajzot és pont a mi házunk előtt volt.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Ezért kellett az a kitérőt kijjebb tenni, hogy ezt a geometriát ki lehessen alakítani. De azt is mondtam, hogy pont ez a vágányszakasz az, ahol a zajvédelem és a rezgésvédelembe is beavatkozásunk lesz. Zajvédő falat építünk, illetve azt az ún. aljpapucsot, amit megint megemlítettem. Azt talán nem helytálló, hogy nem hallott semmit.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
A zajpapucs a mi kérdésünk is volt uram. Biztos, hogy meghallottam.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Egyesével nem válaszoltam, ez tény. Ahogy említettem, nem zárkózunk el attól, hogy egyesével is válaszoljunk, hiszen a válaszok, ha ötször feltették ugyanazt a kérdést, arra az ötre mindig ugyanazt fogjuk tudni mondani. Ez csak egy technikai dolog volt és semmilyen információt nem szándékoztam visszatartani, amivel most rendelkezem. Én azt gondolom, hogy ez az a pillanat, amelyikben ilyen mélységű információt tudunk adni. Tudtunk volna jönni korábban is, de nem tudtunk volna válaszolni, akkor lett volna egy komolyabb ellenszenv, hogy idejövünk és gyakorlatilag lózungokat mondunk, nem tudunk konkrétumot mondani. Most azért már rendelkezem azzal a műszaki információval, amivel konkrétabb válaszokat tudok adni. Egy dolgot nem tudtam megtenni, hogy idehozzam azokat a műszaki dokumentációkat, amit az előbb az úr megemlített.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Köszönöm szépen a válaszát, ez még nekem mindig nem volt kimerítő, úgyhogy azt gondolom, hogy ha lehet, akkor írásban el fogom önnek küldeni, hogy amennyiben lehet, akkor válaszoljon rá.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Rendben van.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Többféle kérdésem lenne, az egyik: milyen zajvédő falunk lesz? Azt már láttuk a tervekben is és ön is elmondta, hogy itt egy elég magas zajvédő fallal kell ellátni ezt a településrészt. Miből lesz? Átlátható lesz –e? Mi egy erdő mellé költöztünk, ha most nekem lezárja egy betonfallal, az egész életminőségünk megváltozik..
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Nem tervezünk betonfallal, mert a betonfalnak egyébként nagyon rossz az akusztikai hatása, gyakorlatilag arra lehet gondolni, vagy számítani, amit nagyjából mindenhol lehet látni, hogy valamilyen fa alapanyagú, préselt és ilyen módon kialakított panelek kerülnek elhelyezésre acéloszlopok között.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Tehát nem fogom látni a fát, az erdőt?
Egry Attila, Kínai –Magyar Nonprofit Vasútépítő Társaság
Elnézést hölgyem, egy pillanat türelmet. Hadd kérjem meg, hogy a kollégámat ne késztesse szájkaratéra, hanem engedje meg, hogy válaszoljon.
Kérdőre vonják többen, hogy miért szól rá a hölgyre.
Egry Attila, Kínai –Magyar Nonprofit Vasútépítő Társaság
A hölgy közbeszólt, a kollégám szeretne válaszolni. Nem fejezte be a választ. Azt gondolom, hogy az a probléma, hogy elszaladt az idő és elfáradtunk mindannyian.
Turi-Murguly Anita, Zsellérerdő
Velünk megíratták a konkrét kérdéseket, dolgoztattak, mi konkrétan föltettük a kérdéseinket. Nem csak én, itt rengeteg embert konkrét dolgok érdekeltek. Semmi konkrét választ nem kaptunk. Ezért jöttünk ide, ezt a semmit eddig is tudtuk. Köszönjük szépen.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Köszönöm szépen. Akkor tényleg nem érte el a foglalkozás a célját, ahogy szoktuk mondani. Én pedig azt gondolom, hogy nagyon konkrét válaszokat adtam, persze ha nem jut el, vagy nem is akar eljutni, akkor nehéz ezzel küzdeni. Visszatérve az előző kérdésére, itt is egy konkrét választ adtam, ugyanazok a szendvicspanelek, amiket általában Magyarországon használnak, ha esetleg a hölgy ennél precízebb információt kér, akkor nyilván paraméterében, szerkezetében, anyagában, mindenében le tudjuk írni, hogy az egy milyen szerkezetű anyag.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Ez is jó lenne.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Ezt a típusú zajvédő falat fogjuk építeni és szerkezetében ezek a zajvédő falak zártak.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Polgármester úrtól azt az ígéretet kaptuk az előző fórumon, hogy ki fog állni a lakosságért és lobbizni fog azért, hogy a lakosok elől ne zárják el az erdőt és egy átlátszó, minél alacsonyabb, minél jobb zajvédő falat kapjunk. Polgármester úr tett-e értünk valamit, vagy kíván –e tenni valamit a MÁV-val kapcsolatban?
Kreisz László polgármester
Egy picit meglepődve állok, mert sokkal többet tud, mint én. Mivel ügyfél. Mi pedig nem.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
De Ön az én képviselőm.
Kreisz László polgármester
Engedje meg, hogy először is ezt megköszönjem, másrészt pedig a műszaki tartalmat ezek után lesz lehetőségünk nekünk is tárgyalni.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Mikor már van egy építési engedély?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Segítenék a hölgynek. Az idők, azok nem feltétlenül zárulnak le minden elemében. Úgy látom, hogy azért vannak itt páran, akik próbálnak precízen erről a beruházásról információt gyűjteni.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Dolgozunk vele, higgye el, végig olvassuk.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Csak segítek. Van egy kormányrendelet 13/2022-es. Az a kormányrendelet, ha jól emlékszem ötödik vagy hatodik pontjába kötelezően előírja, hogy a zajvédelemmel kapcsolatosan elrendeli az ITM minisztériumnak, hogy a zajvédelmi kérdést vizsgálja felül. Erre a felülvizsgálatra egy team áll össze, aminek pont az lenne az alapvető tézise, hogy ezeket a zárt zajvédő falas megoldásokat, ezeket esetleg ki lehet-e bármivel váltani. Tehát amit ön mond, azt a kormány kötelezően megfogalmazta ebben a kormányhatározatban. Ez a vizsgálat a mostani ismeretem szerint nem feltétlenül nálunk fog ez zajlani, hiszen ebbe zajszakértőket fognak bevonni. Erre a MÁV Zrt szerződést köt külső szakértőkkel és vizsgálni fogják. A vizsgálat lényege, hogy a zárt és az általam előbb emlegetett zajvédő rendszerhez képest átlátható, kvázi valamilyen fajta üveg, vagy üveghez hasonló szerkezettel legyen kialakítva. Azt azért el kell Önöknek mondanom, hogy az elmúlt időszakban ilyen típusú, kialakított zajvédő falak a Balaton mentén elhelyezésre kerültek és egyetlen egy zajvédelmi értéknek sem feleltek utána meg. Az üvegfalnak van egy olyan rossz tulajdonsága, hogy nem elnyeli a zajt, hanem visszaveri. Tehát abban az esetben, amikor ezt zajcsökkentésként szeretné valaki használni, nem váltotta be azokat az elvárásokat. Az a lényeg, hogy ezt vizsgáljuk, a kormányhatározat kötelezően előírta és amennyiben, ott ahol az igényként vagy alkalmazható műszaki megoldásként ez kiválthatja a tömör zajvédő falat, akkor ott intézkedni fogunk arra, hogy ez épüljön meg. De sajnos erre konkrétan akkor tudok önnek válaszolni, amikor ezek a vizsgálatok lezajlottak.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Erre nekem igényt kell beadnom?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Nem kell. Ezt előírta a kormányhatározat, hogy konkrétan ezt a vizsgálatot és ennek a vizsgálatnak az eredményét vissza kell vinni a kormányra.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
A másik kérdésem megint csak zajvédelem: a zajvédelemmel nekünk hosszú idő óta mindig problémánk van. Biztos egy speciális helyzet miatt, előttünk volt egy sín, ami állandóan a hegesztés megrongálódott, többször kijöttek hozzánk zaj- és rezgésvédelmet vizsgálni. Olyan zaj- és rezgésvédelem volt, ami egy zárt dobozt otthagytak, másnap elvitték és mi onnan kezdve semmiről semmit nem tudhatunk. Azt se tudhatom milyen értékek voltak benne, mert a MÁV minket, mint lakosokat, mint szomszédot kizár belőle. Hogy higgyük el, hogy bármi tényleg valós adatokat tartalmaz?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Nézze, én nem tudok erre konkrétan Önnek mit mondani, mert a helyzet önmagában egy megteremtődött körülmény. Én nyilván nem akarom vitatni, hogy nem így volt. És a MÁV-ot sem akarom olyan helyzetbe hozni, hogy helyettük nyilatkozzak. Én két évvel ezelőttig 36 évet dolgoztam a MÁV-nál, én azt gondolom, hogy magát a szervezetet is ismerem. Most viszont itt ebben a projektben, műszaki vezetőként próbálom a feladatomat ellátni. Egy tény, mi a végén leszünk abban a helyzetben, nem tudok előre én se ígéretet tenni, - hogy el kell végeznünk azokat a méréseket, amik nem feltétlenül ilyen dobozos történetek, hiszen a használatbavételhez kell. Tehát a mi helyzetünket lényegesen másként határozza meg az, hogy hogy fogjuk a végén produkálni azokat a határértékeket, amik alapján vagy megkapjuk a használatbavételi engedélyt, vagy nem kapjuk meg a környezetvédelmi használatbavételi engedélyt. Én bízom abban, hogy ez be fog jönni és megfelelő mértékben méreteztünk.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Módosítanak-e a zajvédő pontokon? Taksonyban pont a leszigetelt vasúti átjárónál volt az egyik zajvédő pont, nem pedig bent, nálunk a lakásban. Ott mérték, onnan lett a taksonyi átlag mérve.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Én azt gondolom, hogy nálunk óriási kockázatot jelent, ha nem megfelelő alapadatokból indultunk ki, mert a végén az nekünk nagyon drágává válik.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Mit tehet a lakos?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
A lakosnak nem kell tenni egyelőre semmit. Először nekünk kell tenni. Nekünk igazolni kell, hogy a kedves lakos környezetében, annál az aktuális ingatlannál az a határérték megfelelő lesz, amire ennek a zajvédő falnak az eredményt produkálni kell. Minden ingatlan érintettsége. A zajvédelem igazolása nem úgy történik, hogy még megkeressük magunknak a legkedvezőbb pontot és megpróbálunk ott mérési eredményt produkálni és utána a többi területtel nem foglalkozunk. Erre is azt tudom mondani, hogy ez a jövőt számunkra úgy határozza meg, hogy ha valamit elrontottunk az építkezés alatt, akkor az nagyon drága lesz nekünk, de anélkül nem kapunk használatba vételi engedélyt.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Következő kérdésem, már arról szó volt, hogy a kivitelező fog kártéríteni. A kivitelezőnek mekkora tőkéje van? Rendelkezik-e akkora tőkével, hogy több ingatlanon elszenvedett kárt ki tud-e fizetni?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Szerződéses kötelezettsége. Én azt, hogy egy-egy vállalkozó milyen mozgatható tőkével rendelkezik, arra nem tudok Önnek válaszolni. Azt tudom mondani, hogy a szerződés kötelezi őt, hogy ha bármi olyan jellegű kár, ami az ő tevékenységére visszavezethetően keletkezett, azt neki meg kell térítenie.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Polgármester úrhoz szeretném a következő kérdésemet tenni, hogy gondolkodtak-e azon, hogy addig, ameddig a vasút épülni fog, addig legalább egy telefonszámot, vagy egy felelőst megnevezni, hogy ha bármilyen helyzet van, kit hívjunk, kinek szóljunk, ki az, akit lehet éjjel – nappal akár értesíteni?
Kreisz László polgármester
Két lehetősége lesz a lakóknak. Az egyik az a központi e-mail cím, amit mérnök úr megadott. A másik pedig, mi is indítunk egy e-mail címet és egy munkatársunkat mindig kereshetik. Ők nem fognak tudni azonnal válaszolni rá, de a panaszt, az észrevételt, azt viszont összegyűjtjük és mi is továbbítjuk és a visszajelzést pedig tőlünk fogják kapni.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Mondjuk havária esetén rögtön kell intézkedni, akkor kihez forduljunk?
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
A vállalkozónak van olyan kötelezettsége is, hogy havária eseményekre neki el kellett fogadtatni a katasztrófavédelemmel egy tervet. Tehát ott a havária az ugyanúgy kezelendő, mint bármilyen más ügyben. Tehát rendkívüli beavatkozást igényel és ehhez megvan a vállalkozói ügyrend. Azon keresztül lehet a leggyorsabban, egyébként telefonszám is van kint a honlapon.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Ezt szeretném a lakosságnak.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Pontosan felírtam polgármester úrnak az elérhetőségét a panaszirodának és ott a telefonszámot is meg lehet kapni. De a haváriára konkrét intézkedési terve van a vállalkozónak.
Kreisz László polgármester
Mi ezt közzé tesszük és a Hírlevelünk állandó része lesz a következő két évben, hogy mindig csak az utolsót kelljen elővenni.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Ez megnyugtató, ne legyen rá szükség… Köszönöm szépen.
Vizi Zsolt, Kínai-Magyar Vasúti Társaság
Ha felteszi a kérdéseit írásban, akkor mi a polgármester úr irányában fogunk és ez mindenkire vonatkozik.
Kreisz László polgármester
Megköszönöm mérnök úrnak és igazgató asszonynak a tájékoztatást, és ha bárkinek bármi kérdése van, akkor jogi kérdések tekintetében is már fordulhat hozzánk és a kisajátítás tekintetében is fordulhat közvetlenül hozzánk. Nem mi leszünk a válaszadók, viszont szeretnénk egy információs csatornát fenntartani, amin keresztül, ha érkezik kérdés a BuBe beruházással kapcsolatban, akkor mi ott szeretnénk fogadni a kérdést és ott is szeretnénk válaszolni. Minden más kérdéssel, ami itt-ott, közösségi médiában kering, azzal nem tudunk mit kezdeni, csak ami itt, ezen a csatornán bejön. Ezt közzé fogjuk tenni és minden egyes postaládába a Hírharangon keresztül eljuttatjuk.
Murguly Sándorné, Zsellérerdő
Szeretném a jegyző asszonynak megköszönni azt a folyamatos levélváltást, amiben kapcsolatban álltunk és azt, hogy elintézte azt, hogy ma ilyen válaszokat kapjunk és kérjük, hogy továbbra is álljon mellettünk és képviseljen minket, mert úgy látom, hogy szükségünk lesz rá.
Kreisz László polgármester
Megköszöni mindenkinek a részvételt és ezzel a lakossági fórumot bezárja.
K.m.f.
Kreisz László Dr. Micheller Anita
polgármester jegyző
Jegyzőkönyvet készítette:
Ötvös Adrienn