Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete
(2014-2019)
Közmeghallgatás
2016. szeptember 19. (hétfő)
JEGYZŐKÖNYV
A Képviselő-testületi ülésekről hangfelvétel készül. A napirendi pontok tárgyalásával kapcsolatos írásos előterjesztésen kívüli egyéb szóbeli tájékoztatás, kiegészítő információ - melyet a döntés meghozatala érdekében adtak a települési képviselők számára - rögzítésre kerül, az felvételről visszahallgatható. A nyilvános Képviselő-testületi ülések hanganyaga és jegyzőkönyve a www.taksony.hu honlapon, a jegyzőkönyvek a Könyvtárban közzétételre kerülnek. A megtárgyalt napirendi pontokhoz készült írásos előterjesztések a jegyzőkönyv mellékletét képezik.
Helyszín: Petőfi Sándor Művelődési Ház- és Könyvtár 2335 Taksony, Fő út 89.
Jelen vannak:
1. Kreisz László polgármester
2. Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármester
3. Áncsán Mihály
4.Györke Erzsébet
5. Szalai János
6. Halász János
Dr. Micheller Anita jegyző
Fejérré Simon Veronika
Ötvös Adrienn
Távol:
7. Ruff Mátyás
8. Tóth József
9. Varga László
Meghívottak:
Jelenléti ív alapján.
Kreisz László polgármester Tisztelettel köszönt mindenkit a Képviselő-testület 2016. szeptember 19-i közmeghallgatásán, melynek tárgya a Fő út rendezési terve. Megállapítja, hogy a testület határozatképes, és az ülést 18 óra 35 perckor megnyitja. A közmeghallgatás témája előtt az ülésről készülő jegyzőkönyv hitelesítőjére tesz javaslatot. Egyidejűleg tájékoztatja a Képviselő-testület tagjait, hogy a közmeghallgatáson a szavazási rend a korábban megszokottaktól eltérő módon, kézfelemeléssel történik.
1. JEGYZŐKÖNYV HITELESÍTŐK MEGVÁLASZTÁSA
Kreisz László polgármester A 2016. szeptember 19-i közmeghallgatásról készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármester asszonyt javasolja. Ennek elfogadását teszi fel szavazásra.
Határozati javaslat: Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a 2016. szeptember 19-i közmeghallgatás üléséről készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármestert választja meg.
A Képviselő-testület, 6 igen szavazattal, 0 nem szavazat, és 0 tartózkodás mellett hozta meg határozatát.
212/2016. (IX. 19.) KT határozat Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a 2016. szeptember 19-i közmeghallgatásról készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármestert választja meg.
Határidő: azonnal Felelős: polgármester
KÖZMEGHALLGATÁS
Kreisz László polgármester A konkrét terv ismertetése előtt kitér az előzményekre: 2006-ban került először megfogalmazásra, hogy a Fő út rekonstrukciója elengedhetetlen a falu fejlődése szempontjából. Ekkor komoly kérdés volt, hogy mi élvezzen prioritást: a Fő út, vagy Taksonynak a közel 80 km-es belső úthálózata, melyet 6300 polgár használ. Papíron elindult az a tervező munka melynek eredményeképpen a mai napon be tudja mutatni a végleges tervdokumentációt, amely most az engedélyezési hatóság előtt van. A 2005-ben készült megvalósíthatósági tanulmány — amit még az előző önkormányzat indított el — újragondolására került sor a kerékpársáv kialakításnak lehetősége miatt. A 2007-ben aláírt tervezési szerződés kiterjed a közlekedési út, két oldalon biztonságos kerékpár sáv, parkoló és gyalogos közlekedésre alkalmas akadálymentesített járda kialakítására is. Első körben a tervezésnél prioritásként a Fő út esetében a zöld területek rendezése a biztonságos közlekedés mögé került. Az engedélyezési eljárás 2009-ben indult el. Történt egy koncepcióváltás is, mely a kiviteli tervek elkészítésének több részre bontását jelenti azzal a célzattal, hogy az anyagi finanszírozástól függően külön-külön is indítható legyen a beruházás. Megemlíti, hogy fontos kérdés a csapadékvíz elvezetésének mikéntje is. 2016-ban —miután a Fő út tervezése olyan fázisba került, hogy a csapadékvíz elvezetéssel kapcsolatos terveket hozzá lehet igazítani — az Önkormányzat megrendelte a csapadékvíz elvezető rendszer felülvizsgálatát és konkrét tervezését. A tervezési határ az 510-es sz. közút 21+400 — 24+170 km szelvénynél helyezkedik el, 2,8 km-es szakaszt foglalva magába. A tervező a KEVITERV AKVA. A tervezéssel kapcsolatban először a gócpontok áttekintésére kerül sor, majd ezt követően egy másik dokumentumon lesz lehetőség a tervekbe betekintésre.
Dunaharaszti — Taksony közigazgatási határ: - a tervezés csak Taksony közigazgatási határáig történt - engedélyes tervdokumentációt követően Dunaharaszti megkeresése Harasztit és Taksonyt összekötő kerékpársáv megvalósulásának érdekében tervek alapján a Fabulinál a jelenlegi állapot marad.
Focipálya: - a buszmegállók mai szabványnak megfelelő újjáépítése - a kiviteli tervben kerül végleges formába, hogy itt az üzletek megközelítése hogyan biztosítható.
Tájékoztatásul hozzáfűzi, hogy a tervezési szabályok miatt a Fő úttal csak párhuzamos parkolók kialakítására van lehetőség, ezért ahol az kulturáltan és biztonságosan megoldható, ott parkolóhelyek kialakítására kerül sor. A kereskedelmi övezetben ez elsődleges prioritást élvez.
Szent István tér: - jelenlegi forgalmi rend, gyalogátkelő marad.
Általános iskola: - jelzőlámpa mellett a gyalogátkelő még biztonságosabbá tétele sziget elhelyezésével - családi házakhoz bejutás biztosítása.
Fő út — Szent Imre út csomópont: épületek miatt körforgalom kialakítása nem lehetséges Fő úton elsődleges prioritás a biztonságos kerékpáros közlekedés — kialakítás illeszkedik az Euro Velo kerékpár út tervéhez gyalogos átkelő művelődési ház előtt önkormányzat előtti gyalogos átkelő jobbra tolódik a kerékpár sáv átvezetése miatt
Zrínyi Miklós utca — Kossuth Lajos utca: párhuzamos parkolók kialakítása csapadékvíz elvezetés: Kossuth Lajos utcától Szigethalom irányában a szántóföldek felé részben szikkasztással, nagy részben pedig elvezetéssel — felülvizsgálat, konkrét tervezés folyamatban. - Zrínyi Miklós utcánál gyalogátkelő létesítése
Solt utca: - temető közelében gyalogátkelő létesítése
KUKA/profilvas buszmegálló - Sólyom utca: - új buszmegálló tervezése - lekanyarodó sáv kialakítása KUKA után, a Sólyom utcánál
Külön hozzáfűzi, hogy az 510-es Fő út belterület határa a KUKA - nál ér véget, innen külterületi útszakasznak minősül, melynek tervezésére más előírások vonatkoznak.
Pihenő utca: - Szigethalom felől Taksony irányában teljesen új buszmegálló tervezésére kerül sor.
Megvalósítás: engedélyezést követően, várhatóan 2018-2019-ben, három ütemben; három pályázat benyújtására kerül sor:
- útfelület felújítására
- közművek illetve csapadékvíz elvezetés
- parkoló, kerékpár út kialakítása
Kiegészítésként elmondja, a település központjában, a focipálya, Spar és a Kossuth Lajos utca között az összes kábelt a föld alatt tervezik elvezetni, ami hosszú távon megtérülő, komoly befektetés. Ehhez szükséges a területen érintett családok beleegyezése is: a kábelek, légvezetékek föld alatti elhelyezése, az épületek új bekötése csak a tulajdonosok együttműködésével lehetséges. Konkrét részletekről még nem tud beszámolni. Az elektromos tervezés keretében minden épületet fel fognak mérni, megnézik, hogy hol van a bekötés és azt hogyan lehet a célnak megfelelően a későbbiekben megvalósítani. Kéri a tisztelt érintetteket, hogy legyenek partnerek a feltételek megbeszélésében.
A terv részletezésénél még az alábbiakkal egészíti ki az eddig elhangzottakat:
Az alapkoncepció szerint a forgalmi sáv mellett húzódik majd mindkét oldalon az 1 méter 10 cm-es kerékpársáv és utána pedig a parkoló. A parkoló és a kerékpársáv közötti 15 cm-en csapadékvíz elvezető folyókák, vájatok szolgálják majd a víz elvezetését. A járda az egész útszakaszon 150 cm széles, azokon a helyeken, ahol ez ebben a formában nem lett volna megoldható, ott a parkolóról mondtak le. (teljes hosszban ez kb. 15 db parkolóhelyet jelent) Ahol viszont megmarad, ott megfelelő és biztonságos szélességű parkoló lesz kialakítva. A szegőkövekkel kapcsolatban elmondja, hogy ahol csak lehet, ott 6-8 cm-es magasságúak kerülnek beépítésre, hogy optikailag is segítsék a biztonságos parkolást.
A pályánál a buszmegálló mérete miatt szükséges lesz a kerítésből egy picit elvenni. A járda és a buszmegálló egy szintre kerül, így akadálymentes lesz. A Spar előtt a biztonságos kerékpár sáv mindkét oldalon megvan, itt külön a gyalogátkelőnél az átjárás nem lesz felfestve a kerékpár számára.
Az Andrássy utca kijáratánál is — mint mindenhol, ahol erre lehetőség van — parkoló kialakítására kerül sor. A Fő út pálya és Kossuth Lajos utca közötti szakaszán az elektromos kábelek föld alá helyezésével további parkolási helyeket lehet létrehozni.
A Deák Ferenc utca kijáratához tervezett kerékpár tárolót az iskola felőli oldalra helyezik át.
Mellékesen hozzáfűzi, hogy az itt látható színes térképszelvények is fel fognak kerülni az Internetre.
A Deák Ferenc utca iskola előtti átkelőjénél is megmarad a kerékpár sáv és a családi házakhoz történő bejutás is mindenhol biztosítva lesz.
A Szent Imre út csomóponttal kapcsolatban elmondja, hogy a buszmegállók mai szabvány szerinti kialakítása át fogja rendezni az önkormányzat bölcsőde előtti területét, itt megszűnnek az eddigi parkolók és a parkolásra az önkormányzattal szemközti magánparkolóban lesz lehetőség, a mélyebben fekvő területen. Hozzáfűzi, hogy ide kerékpár tároló is kihelyezésre kerül. Itt már történt egyeztetés a tulajdonossal, valamint az önkormányzat is gondoskodott arról, hogy telket, ingatlant vásárolt. Itt köszöni meg a Végh család hozzáállását, akik a terv készítésekor nyitottan működtek közre az elképzelések egyeztetésében.
Hozzáfűzi, hogy a kényes csomópont gyenge pontját az ingatlan tulajdonosok hozzájárulása jelenti. Büszke arra, hogy Taksonyban mindenki el tudja fogadni, hogy vannak helyzetek, amikor az egyéni érdek nem kerülhet közösségi érdek elé. Ez történt nem csak a Végh család esetében, hanem a másik három ingatlantulajdonos esetében is, ugyanis a jelenlegi parkolás teljesen meg fog szűnni. A lekanyarodó sáv a Fő útról a Szent Imre út irányában nem támogatott. Cél, hogy Taksonyban a közlekedést természetes módon kézben tartva ne legyen lehetőség a száguldozásra. A terv tehát a következőképpen alakul: A kerékpáros a Hősök útjánál felmegy a padkára, ahol ma még autók parkolnak. Ebben a kereszteződésben biztos, hogy a szegőkő 14-16 cm-es lesz így védve a kerékpár utat. A kerékpár sáv a Vörösmarty utcánál vezetődik vissza a Fő út szélére. Ugyanakkor figyelembe kellett venni a csuklós buszok hátsó részének fordulóívét is, hogy a kikanyarodás problémamentes legyen. Úgy gondolja, hogy a jelenlegi tervek egy magasabb biztonsági és minőségi közlekedésre nyújtanak lehetőséget. Ennél a csomópontnál még fontos változás, hogy a Művelődési Ház elől a parkolóhelyek a Fő térről kifelé a Mikes közbe kerülnek kialakításra. A Szent Imre úton az italkereskedés előtt vége van a kerékpár útnak, az ott nem fog átmenni a túloldalra, hanem azon az oldalon halad végig. (Itt hangsúlyozza, hogy nem megy a zöld terület rovására a kerékpár sáv. ) Aki a Szent Imre út felől jön, az áttér a Falatozó oldalára és úgy tud fölmenni a kerékpár sávra. A másik lehetőség, hogy a gyalogátkelő mellett tud balra menni. Hozzáfűzi, hogy mind a Művelődési Ház oldalán, mind pedig a szemközti oldalon korlát kerül elhelyezésre, ugyanis ez volt az előfeltétele annak, hogy a gyalogátkelő a Művelődési Ház elé kerüljön.
A következő kereszteződésre áttérve elmondja, hogy a "séma" szerint kerül kialakításra a lehető legtöbb parkoló létrehozásával, egyetértésben a tulajdonosokkal. Ezen a szakaszon szintén terv a kábeleket föld alá tenni, illetve kérdés még a kandeláberek elhelyezésének mikéntje. (alapvetően inkább funkcionalista világítótest elhelyezése a cél..)
Kossuth Lajos utcánál folytatódik a séma szerinti kialakítás, Zrínyi utcánál pedig egy új gyalogátkelő létesítése a terv, viszont itt középen nem alakítanak ki plusz szigetet.
A kerékpár sáv a Solt utcától újra kerékpár-úttá alakul át, ami azt jelenti, hogy nem az 510-es út két oldalán vezetik majd a kerékpár sávot, hanem átviszik a Solt utca felőli oldalra. Ez a kerékpár sáv a KUKA cégcsoportig épül meg, hogy onnan biztonságosan lehessen bejönni a faluba, valamint onnan kifelé, a Káposztás üdülőterületet is biztonságosan meg lehessen közelíteni. Tehát a Solt utcánál a járda és a kerékpár út egy oldalra kerül.
A KUKA/profilvas buszmegálló önkormányzati területen épül. Mellette halad a járda és a kerékpár sáv. A járda a KUKA parkolójához lesz rávezetve, a kerékpár sáv pedig visszamegy az 510-es út oldalszéléhez. A KUKA mögött a Sólyom utca felé külterületről lévén szó, lekanyarodó sávot lehetett tervezni, amivel szemben — a biztonságot szem előtt tartva — egy járdasziget is kialakításra kerül.
Az utolsó térképszelvényen látható, hogy az út a dél-nyugati lakópark mellett megy végig. Itt van egy köztéri kamera, ami figyeli a kereszteződést és az átmenő forgalmat, valamint egy buszváró helyezkedik itt el. Itt kialakított buszmegálló nem épül. Mivel külterületen vagyunk, ezért gyalogátkelőt sem lehet építeni, hanem gyalogos átvezetőt. Ehhez a magasabb szintű közvilágítást ugyanúgy biztosítani szükséges, de a külterületi útszakaszon zebrát már nem támogattak a szakhatóságok.
Az összefoglalást követően polgármester Úr megadja a szót a tisztelt lakosoknak. Tájékoztatásul elmondja, hogy a közmeghallgatásról hivatalos jegyzőkönyv készül a Közlekedési Hatóság részére, ezért aki szót kér, legyen kedves a jelenléti ívet aláírni és az elérhetőségét megadni. Fontosnak tartja, hogy most lehetőleg minél több észrevétel, kérdés hangozzon el, hogy a kiviteli tervekben ezeket érvényre lehessen juttatni.
Pataky Éva Érdeklődik, hogy a honlapon lesz-e a tervekről színes változat is feltéve. A másik kérdése a növényzet védelmével kapcsolatos, érez egyfajta ellentmondást az elhangzottakkal kapcsolatban. Érdeklődik, hogy a Baross téren megtalálható növénygyűjtemény érintett lesz-e az útfelújítás kapcsán, ha igen, akkor milyen mértékben és szélességben.
Kreisz László polgármester Azok a színes térképszelvények kerülnek fel az Internetre, melyek most itt láthatóak, ezek a végleges tervek. A Baross tér 9. szám előtt nem csökkentik a meglévő zöld területet. Az ellentmondás abban rejlik, hogy a Fő úton a kereskedelmi övezetben nem az volt a legfontosabb, hogy milyen zöld felületet lehet kialakítani. Viszont, a Fő utat elhagyva, akkor a legfontosabb az, hogy Taksonynak a zöld területekből adódó varázsát megtartsák.
Erdős Andrásné A Fő út 118. szám alatt lakik és érdeklődik, hogy a Kossuth Lajos utca felől érkező csapadékvíz elvezetését hogyan fogják megoldani.
Kreisz László polgármester A Kossuth Lajos utcától a csapadékvíz nem a Dunába, hanem csatornarendszerrel lesz kivezetve a falutól.
Grimm Mária Elmondja, hogy az ingatlan, amelyben lakik (Fő út 48.) magasan helyezkedik el és amennyiben 1 méter 10 cm-es kerékpárút kerül kialakításra, ami a kocsi bejárat méretéből elvesz, kétségesnek érzi a beállást a saját ingatlanára.
Kreisz László polgármester Megemlíti, hogy a Varsányi útnál volt hasonló eset és a végeredmény tökéletesen sikerült. Most is úgy gondolja, hogy nem fordulhat elő olyan helyzet, hogy a felújítást követően ne lehessen beállni a saját ingatlanba. A kiviteli terv erre pontosan ki fog térni.
Rideg Józsefné Lakóparkkal kapcsolatban kérdése, hogy az 510-es útról miért nincs lehetőség arra, hogy a Gólya utcára és a Sas utcára közvetlenül rá lehessen fordulni. Jelenleg a szerviz utat használják, ami nagyon rossz állapotban van és a terület folyamatos fejlődésével egyre nagyobb igénybevételnek lesz kitéve. Ez nagyon kellemetlen mindenkinek. Érdeklődik, hogy mi a konkrét akadálya annak, hogy nem lehet az 510-es útra ráfordulni közvetlenül ezekről az utcákról.
Kreisz László polgármester Az útügyi előírások nem engedik meg a ráhajtást az 510-es útra, ezért van a szerviz út. Jelen állás szerint ez így is fog maradni, mert a Közlekedési Hatóság nem engedi. Ezért készül a KUKA-nál és a Pihenő utcánál az új csomópont, ez a délnyugati lakópark két vége.
Márton Károly Örömét fejezi ki a falu Szigethalom felé eső részén kialakításra kerülő két járdaszigetnek az út közepén, mert lassítja a forgalmat. A munkálatok elkészültéig érdeklődik, hogy nem lehet-e ideiglenesen is a balesetek megelőzése végett valamilyen lassító megoldást találni.
Kreisz László polgármester A falu elején egy lassítóval megoldható ez a kérdés, ami elkerülte a figyelmüket, de tolmácsolni fogják a tervezők felé.
Forgách Éva A Baross tér kerékpár út tervére kérdez rá, valamint, hogy a régi kerékpár út mellé terveztek-e gyalogjárdát.
Kreisz László polgármester Most ezt nem fogja tudni megmutatni. A tervek készen vannak és ahhoz csatolják a Fő út terveit. A járdával kapcsolatban hozzáfűzi, hogy az az épületek előtt megy. A Baross tér terveit el fogja küldeni a tisztelt lakosnak, mert most nem is tudja feltenni a kivetítőre. Abban látható, hogy az új kerékpárút és a gyalogjárda egymás mellett fog haladni, ezért szűnik majd meg a parkolási lehetőség a művelődési ház oldalán is. Mindenesetre köszöni az észrevételt, valóban jó lett volna megmutatni, hogyan kapcsolódik össze az új és a régi kerékpár út.
Fejesné Andristyák Ramona (Fő út 18.) Elmondja, hogy sok helyen az üzleteknél már meglévő parkolók vannak és a szélesség kapcsán elhangzott, hogy ha nem lehet biztonságosan megoldani, akkor a parkolót vették el. Az üzleteknél ez a teherszállítás miatt ez egy érzékeny pont.
Kreisz László polgármester Közli, hogy az üzlethelyiségek figyelembe vételét jelezték a tervező úrnak. Ami biztosan tudható, hogy bárhol megépített parkoló van a F6 úton, az mind rossz helyen van, hiszen a kerékpár sávval az Út szélesedni fog. A 18-as számnál látszik, hogy a parkolás végig megmarad és mellette pedig halad a kerékpár sáv.
Fejesné Andristyák Ramona (Fő út 18.) Leszögezi, hogy ez nem csak az ő esetükben, de máshol is lehet probléma.
Kreisz László polgármester Ezzel kapcsolatban elmondja, hogy a Fabuli felé haladva voltak kénytelenek pár parkolóról lemondani, viszont a terven látható kis jelölések, melyek a növényeket jelentik. Itt egyeztetni szükséges a tulajdonossal, hogy a parkolóhoz sajnos be kell áldozni egy-két fát.
Fejesné Andristyák Ramona (Fő út 18.) További kérdése, hogy az üzlettel szemközti társasháznál van a Csatornázási Műveknek egy aknája, ahova nagy eső után rendszeresen jönnek a szippantós kocsik. Amennyiben oda parkoló kerül, hogyan lesz ez a kérdés megoldva?
Kreisz László polgármester Az útfelújítás azt is hozza magával, hogy a vízszolgáltatónak, a csatorna szolgáltatónak végig kell gondolnia, hogy a fejlesztési tervei között szerepeljen, hogy az út megújításával egy időben ő is elvégezze azokat a karbantartási munkálatokat, ami adott esetben egy szakasznak a cseréjét is jelenti. Az ő bevonásukkal történik az út felújítása.
Paulovits Renáta Üdvözli a megvalósítási tervez. Számára két érzékeny pont van a falu területén, ami nagy körültekintést igényel: egyrészt az iskola előtti terület, ami a zebrával nagyon jól megoldódik, de a parkolás itt még mindig nagyon kritikus (ténylegesen hány parkoló tud itt megvalósulni..). Ugyanez a kérdés a művelődési ház előtt is: ha itt a kavicsos parkoló eltűnik, akkor vajon a Mikesben épült kompenzálja-e megfelelően ezt a területet. Még egy felvetése van: a művelődési házból kirohanó néptáncos gyerekek és a biciklisek szétválasztása hogyan lesz megoldva.
Kreisz László polgármester A parkolás az egyik legfontosabb kérdés, aminél nem lehet mást mondani, mint hogy valamit valamiért. Az autókkal szemben a biztonságos és komfortos gyalogos és kerékpáros közlekedést preferálják. Erről sok vita folyt, hogy melyik legyen hangsúlyos, mert mindegyik fontos, de a kettő egyszerre nem fér el. A jövőbe tekintve, látván, hogy a kerékpározás mindenkinek egyre fontosabb, az iskolának is fontos, hogy ne autóval hozzák a gyermeket az iskolába, hanem egy biztonságos feltételrendszernek köszönhetően el merjék engedni a gyermeket biciklivel. A válasz biztos nem kielégítő, hiszen látszik, hogy sok parkolóhelyről kell lemondani, de hosszú távon komfortérzetben jobb lesz. A művelődési házzal kapcsolatban elmondja, hogy a gyalogátkelő nem a kijárattal szemben helyezkedik el. Nem zárkózik el a gyalogátkelőnél (vasútnál látható) korláttól sem, de leszögezi, hogy az új helyzetet biztosan mindenkinek tanulnia kell.
Paulovits Renáta Hangsúlyozza, hogy itt gyermekekről van szó és Taksonyban jelenleg sokan bicikliznek járdán.
Kreisz László polgármester Biztosítja a tisztelt lakost arról, hogy mindegyik véleményt szeretnék beépíteni a tervbe, de nehéz minden igénynek eleget tenni. Képviselő-testülettel kifejezetten örül annak, hogy ebben a kereszteződésben a biztonságos kerékpár út kialakítására kerül sor, de a végén az élet fogja eldönteni, hogy valójában mennyire sikerültek jól a tervek. Ezért is tartja fontosnak, hogy most mindenki mondja el a gondolatát, kérdését ezzel kapcsolatban. A folyamatos és hatékony kapcsolattartás és kommunikáció érdekében kéri, hogy legyen kedvesek valamilyen elérhetőséget is megadni a jelenléti íven.
Witzing Tibor Az alábbi témákban tesz észrevételeket:
- nem értenek egyet a focipálya északi oldalán történő kerítés építéssel,
- az Önkormányzat felé több alkalommal jelezték, hogy a padok állapota kifogásolható, rongálás miatt kérték a padok elhelyezését onnan, ami nem történt meg,
- jegyző asszonynak jelzi, hogy a kábeltévés cégek erőteljesen akadályozzák az ELMŰ alvállalkozójának a munkáját,
- a temetőben romlottak a közállapotok, sok az életveszélyes, balesetveszélye sírhely,
- történt itt egy vitatható csapáthelyezés, melyről nem lett a lakosság tájékoztatva,
- a Sparnál a vihar rongálta hirdetőtábla nem került pótlásra, a hirdetések a fa törzsére vannak kiszögellve,
- az EU parkból valaki eltulajdonított egy ülőalkalmatosságot,
- hiányzó közvilágítási szakaszokra kérdez rá,
- megemlíti a Révész és Nyaraló utcák állapotjavításának szükségességét,
- Nyárfás utcán illegális hulladéklerakás történt,
- célravezető lenne egy fizetett erdő- és mezőőrség felállítása,
- valamint a homokbánya előtt található földút el van zárva homok kupaccal, azt meg kellene nyitni,
- a Fő út 24-es megállóba szintén kellene egy gyalogátkelőhely a Népliget felől érkezők számára.
Kreisz László polgármester Megköszöni az észrevételeket. A sportpálya kerítésével kapcsolatban elmondja, hogy az a megvalósított érték (újrafüvesítés, öntöző rendszer, kútfúrás...) védelmét jelenti és nem jelent tiltást senki számára. A létrehozott vagyon megbecsült használatának szándéka áll a kerítésépítés mögött. (Hozzáfűzi, hogy az Önkormányzat egy évvel ezelőtt hozta meg azt a döntését, hogy a telekhatárt rendezi és a mostani kerítés az a telekhatárra kerül elhelyezésre. Ha ez megépül, akkor a Hunyadi utca zsákutca lesz oly módon, hogy egy szemetes autó meg tudjon ott fordulni.) A közvilágítással kapcsolatban elmondja, hogy a Képviselő-testület döntött, lépésről-lépésre mindegyik utcában meg fogják oldani a közvilágítást. Spar előtti hirdetőtáblával kapcsolatban köszöni az észrevételt.
Sziget, Révész utca kapcsán elmondja, hogy reményeik szerint még ebben az évben megépülhet, ha a közbeszerzést és minden járulékos feladatot le tudnak bonyolítani. A Sziget Nyaraló pedig a lakók összefogásán múlik, hogy az megvalósulhat-e, vagy sem. Temető területén a sírok rongálásával kapcsolatban elmondja, hogy ez a temető nincs lekerítve sok más község temetőjével ellentétben, mégis a rongálások száma nem több és nem kevesebb egy olyan temetővel összehasonlítva, ahol zárják a kaput. Ez egy döntés a testület részéről, hogy hosszú távon le akarja-e keríteni a temetőt, vagy sem. A Nyárfás utcán történt hulladéklerakással kapcsolatban köszöni az észrevételt. A Fő út 24-nél meg lehet nézni a lehetőségét egy gyalogátkelő kialakításának, de az biztos, hogy 5 méterenként nem lehet gyalogátkelőt létesíteni.
Pataky Éva Érdeklődik, hogy a Fő útról balra a Szent Imre útra hogyan kanyarodik a biciklis.
Kreisz László polgármester A gyalogátkelőnél, a kereszteződésben kereszt irányban nem találkozhatunk biciklissel.
Kassai Józsefné Annak idején az üzletek előtt kötelezve voltak parkoló építésre. Feltételezi, hogy ez a parkoló nem maradhat, érdeklődik, hogy kapnak•e valamilyen kompenzálást.
Kreisz László polgármester ügy véli, hogy a következő parkoló az érintettek anyagi hozzájárulása nélkül fog megépülni, ezt nem lehet kompenzációnak hívni. Teljes felújítás keretében új parkolók épülnek, a régi biztosan elbontásra kerül és helyére a megfelelő helyre készül el az új parkoló. Az engedélyezési dokumentáció 2009-ben került beadásra és a Közlekedési Hatóság 2010-ben már nem kötelezte az üzletek tulajdonosait arra, hogy parkolót építsenek. Ahol nem épült parkoló annak idején ott mindenhol az önkormányzattal fognak megállapodni az üzlettulajdonosok. Ahol nyitottak üzletet, de nem kötelezték a tulajdonost, hogy építsen parkolót, ott az Önkormányzattal történő megállapodást követően az arra szánt összeget az Önkormányzathoz kell majd befizetni. Ahol annak idején épített már a tulajdonos parkolót a saját költségén, ott elég az elbontást és felújítást elviselni.
Radványi Zoltán KUKA Robotics Hungária Kft képviselője Tájékoztatásul elmondja, hogy igyekeztek rábírni a dolgozókat véleményük kifejtésére a tervvel kapcsolatban. A kapott visszajelzések alapján az egyik fontos kérdés, hogy a kerékpár út milyen okokból kifolyólag nem jön ki a Sólyom utcáig. A kerékpárosokat ezen a szakaszon a járdán lehet látni, ami szabálytalan, de biztonságosabb ezen a szakaszon. Mindenki, aki a céghez jár, arra jár a saját testi épsége érdekében. Ez a tervezett kerékpár út a KUKA parkolója előtt véget ér. A másik, hogy Dunavarsány felől nagy sebességgel érkeznek az autók, a másik probléma pedig a Taksonyból való kihajtás, ahol a jelen pillanatban nem tilos az előzés. Ez a terv megoldja, mert záróvonalat lehet látni, de amíg el elkészül el fog telni két év. Kezdeményezni fogják a Magyar Közútnál, hogy tegyen ki előzni tilos táblát, okulva a balesetekből.
Kreisz László polgármester A KUKA parkolója, ami egyébként a KUKA magántulajdona, egyből az út szélén helyezkedik el. A kerékpár úttal a parkolóból kellene elvenni minimum egy sor parkolóhelyet, ami affért is probléma, mert jelenleg is kevés a parkolási hely. A másik indok, hogy a Taksony tábla, a belterület határa a cég előtt van, a kerékpárút építése pedig belterületen történik. Tehát az 510-es út két szélére nem tud az Önkormányzat kerékpár sávot építeni, ezért örül annak a megoldásnak, ami szintén a KUKA igényeit hivatott teljesíteni, hogy a gyalogjárda az végre egy kulturált helyre kerüljön és megszűnjön a magántulajdonon közlekedés. A járda pedig a KUKA parkolójába fog becsatlakozni, ami arra adhat lehetőséget, hogy bár a kerékpársávot nem lehetett a parkolóra rávezetni, de valószínűleg a leleményes kerékpáros, ha a KUKA-hoz megy, akkor a parkolón keresztül fogja ezt megtenni... A KUKA-nak van egy másik igénye is, amit a tervekkel próbálnak segíteni, ez pedig az, hogy hátul lehessen neki egy kihajtója. Az igényeiket figyelembe véve ezért került ide az a csomópont, ami egyszerre oldja meg a Sólyom utca felé a be- és kihajtást, valamint próbálja biztonságosabbá tenni, lassítani a forgalmat (lekanyarodás majd pedig 200 méter után ott a buszmegálló és a gyalogátkelő már belterületen felfesthető zebracsíkokkal).
Radványi Zoltán KUKA Robotics Hungária Kft képviselője Mindenképpen üdvözli ezeket a pozitívumokat. Jelzi, hogy a tervtől függetlenül is felvették a kapcsolatot a Magyar Közúttal és kezdeményezik a tervtől függetlenül záróvonal és előzni tilos tábla kihelyezését. Talán amíg a terv megvalósul, addig kettő darab tábla kihelyezése is megoldás lehet a problémára.
Kreisz László polgármester Egyetért abban, hogy jelen pillanatban ez a legjobb megoldás. Megjegyzi, hogy számára is még vannak nyitott kérdések (pld, ha bevezetik a járdát a parkolóba, akkor ott hogyan tovább, hiszen ez teljes egészében a KUKA magánterülete és sorompó védi a kétoldali parkolót..) Ügy gondolja, hogy további kölcsönös egyeztetésekre lesz szükség a legjobb megoldás eléréséhez.
Érdeklődik, hogy van-e valakinek még észrevétele, kérdése. Amennyiben nincs, úgy megköszöni az aktív részvételt és köszöni, hogy ilyen sokan eljöttek. Ismételten kéri az elérhetőségek megadását a kapcsolattartás végett, majd a 2016. szeptember 19-i közmeghallgatást 20:28 perckor bezárja.
Kreisz László
polgármester
Dr. Micheller Anita
jegyző
Wágnerné Bartha Zsuzsanna
jegyzőkönyv hitelesítő
Jegyzőkönyvet készítette: Ötvös Adrienn