|
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete (2014-2019) Közmeghallgatás 2024. február 22. (csütörtök) |
JEGYZŐKÖNYV
A Képviselő-testületi ülésekről hangfelvétel készül.
A napirendi pontok tárgyalásával kapcsolatos írásos előterjesztésen kívüli egyéb szóbeli tájékoztatás, kiegészítő információ - melyet a döntés meghozatala érdekében adtak a települési képviselők számára - rögzítésre kerül, az felvételről visszahallgatható.
A nyilvános Képviselő-testületi ülések hanganyaga és jegyzőkönyve a www.taksony.hu honlapon, a jegyzőkönyvek a Könyvtárban közzétételre kerülnek.
A megtárgyalt napirendi pontokhoz készült írásos előterjesztések a jegyzőkönyv mellékletét képezik.
Helyszín: Petőfi Sándor Művelődési Ház- és Könyvtár
2335 Taksony, Fő út 89.
Jelen vannak:
1. Kreisz László polgármester
2. Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármester
3. Áncsán Mihály
4. Olasz Erika
5. Szalai János
6. Tóth József
Ötvös Adrienn jegyzőkönyvvezető
Távol:
7. Halász János
8. Ruff Mátyás
9. Varga László
Meghívottak: -
Jelenléti ív alapján.
Kreisz László polgármester
Tisztelettel köszönt mindenkit Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének közmeghallgatásán. Jelzi, hogy az ülésről készülő hanganyag az interneten is meghallgatható lesz vágatlan formában. Tapasztalatai szerint sokan élnek a tájékozódás ezen lehetőségével.
Megjegyzi, hogy a közmeghallgatás egy napirendi pont nélküli testületi ülés, a kilenc főből hatan jelen vannak, így ha van igény, akkor adott esetben még döntést is tud hozni a tisztelt Képviselő-testület.
1. JEGYZŐKÖNYV HITELESÍTŐ MEGVÁLASZTÁSA
A közmeghallgatásról készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Szalai János képviselő urat kéri fel. Erről kéri a Testület véleményét.
Döntési javaslat
1. napirend: Jegyzőkönyv hitelesítő megválasztása
1. javaslat: Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a 2024. február 22-i közmeghallgatás ülésről készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Szalai János képviselőt választja meg.
A Képviselő testület egyhangúan, 6 igen szavazattal, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodás mellett hozta meg a határozatát.
15/2024. (II. 22.) KT határozat
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a 2024. február 22-i közmeghallgatás ülésről készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Szalai János képviselőt választja meg.
Határidő: azonnal
Felelős: polgármester
TAKSONY NAGYKÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATÁNAK 2024. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSE
Kreisz László polgármester
Elmondja, hogy a koncepciótervben a rövid, közép és hosszú távú elképzelések kerülnek bemutatásra, míg a költségvetésben pedig már konkrétan megjelenik, hogy az adott évi bevételek mire adnak lehetőséget; csak annyit lehet költeni, amennyit a bevétel megenged.
Az önkormányzat 2024-es költségvetési bevétel-kiadási főösszege kicsivel több, mint 2,2 milliárd forint, ebből a teljes működésre 1,3 milliárd forintot fordít. A fejlődésben, értékteremtésben benne vannak az elnyert pályázati összegek és az önkormányzat saját önereje.
Az első és legfontosabb szempont a költségvetés összeállításánál, hogy a település működését biztosítani tudják. Véleménye szerint nem lehet szó nélkül hagyni azt az időszakot, ami a 2019-2024-es önkormányzati ciklust terhelte. Ez pedig nem más, mint 2020-ban a pandémia, majd utána az abból való kilábalás, aztán elindult a háború miatt egy energiaválság, majd az infláció, amit nem csak az önkormányzat, hanem minden egyes család megérzett. E kapcsán leszögezi, hogy az önkormányzat sem gondolkodott másképp, mint a családok. Először a település is az „önmaga fenntartására” fordított energiát és utána „álmodozott”, hogy ő most utat, járdát, vagy bármit épít az „udvarán”.
Ezért a feladatok ellátásának biztosítása az elsődleges, mégpedig egy méretgazdaságos önkormányzati struktúrával; tehát nem az emberhez rendelik a feladatot, hanem a feladathoz nézik meg, hogy milyen szakemberekre, milyen munkatársakra van szükség.
Hangsúlyozza, hogy az önkormányzat azzal a gazdasági erővel, amivel most rendelkezik, még nem tud akkora tartalékot képezni, hogy a Testület nyugodt szívvel mondhatná azt, hogy ő felvesz hitelt. A hitelnek megvan az a jótékony hatása, hogy beruházás ösztönző is lehet, de Taksonynak nincs meg még az a gazdasági ereje, hogy egy jól átgondolt felhalmozási hitelkonstrukcióval, egy jóval nagyobb léptekkel haladhasson az önkormányzat. Ehhez egy iparra és erős iparűzési adóra van szükség, de így sem panaszkodhatnak.
Ami a költségvetésben elsőbbséget élvez, az a 2024 évre áthúzódó beruházások, fejlesztések, tehát a pályázatból elnyert támogatások felhasználása. Itt négy nagy projektről, beruházásról van szó: bölcsődéről, a Széchenyi úti orvosi rendelőről, az út felújításáról és építéséről, és ami most indult; a művelődési ház felújításáról. Ezért továbbra is elvárják az intézményektől a szigorú gazdálkodást és a biztonságos működést.
Tekintettel arra, hogy az önkormányzatok pénzköltő szervezetek, ezért aztán mindig azt lehet optimalizálni, hogy ez hogyan történjen. „Újra gondoljuk az energetikai területeinket, újragondoljuk a működést, a karbantartást és mindazt, ami a taksonyi közigazgatást szolgálja.”
Hangsúlyozza, hogy az egész költségvetést a működés további biztonsága határozza meg.
Bevételi – kiadási főösszeg: 2 246 984 190 Ft
· Működési kiadások előirányzata: 1 305 377 114 Ft
· Felhalmozási kiadások előirányzata: 930 418 217 Ft
· Finanszírozási kiadások előirányzata: 11 188 859 Ft
Tervezést befolyásoló tényezők, szempontok:
• A feladatellátáshoz szükséges működési feltételek biztosítása
• Méretgazdaságos önkormányzati struktúra (nélkülözve a pazarlást, indokolatlan kiadásokat)
• Fejlesztés célú hitel nem tervezhető
• 2023. évre áthúzódó fejlesztés elsőbbséget élvez
• Továbbra is a szigorú gazdálkodás fenntartása a biztonságos működés érdekében (intézmények)
A helyi önkormányzatok működésére az állam az alábbi jogcímeken ad támogatást a település létszáma alapján (mindösszesen: 206 633 590,-Ft):
1. Az önkormányzati hivatal működésének támogatására: 123 515 770,- forint
2. Település-üzemeltetéshez (zöldterület-gazdálkodás, közvilágítás + kiegészítő - A közvilágítás esetében elmondja, hogy a korábbi, évi 17 millió forintos közvilágítási számlához képest több mint 40 millió forintot fizetnek. Ugyanakkor az önkormányzatnak egyetlen egy adóneme van, amit minden család fizet, az pedig a kommunális adó. Abból 17 millió forint folyik be évente-), köztemető fenntartása, közutak fenntartásának támogatása): 63 671 270,- forint
3. Egyéb önkormányzati feladatokra: 19 423 600,- forint
4. Üdülőhelyi feladatok támogatása: 229 500,- forint
5. Polgármesteri illetmény támogatás: 0,- forint
Részletezi a szociális és gyermekjóléti feladatok támogatására érkező tételeket:
· A települési önkormányzatok szociális feladatainak egyéb támogatására: 0,- forintot
· Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatására: 26 355 533,- forintot
· Gyermekétkeztetés támogatására: 6 772 712,- forintot
· Bölcsőde, mini bölcsőde támogatásra: 43 416 343,- forintot,
· mindösszesen 76 544 588,- forintot ad át az állam.
A kulturális feladatok ellátására külön támogatás érkezik lakosságszám arányban: 19 881 655,- forint értékben.
Az állami támogatás összege: 303 059 833,- Ft. A beszámítás alapján a szolidaritási hozzájárulás (alacsonyabb bevétellel rendelkező önkormányzatok segítésére) mértéke: 76,4 millió Ft! (Örül annak, hogy Taksony abba a kategóriába tartozik, akinek a szolidaritási alapba hozzájárulás címén be kell fizetnie, mert ez azt jelenti, hogy van egy élő gazdasági közössége, akik adót fizetnek be. Nincs harc a munkanélküliséggel, hanem a gazdaság, gazdálkodás működik Taksonyban. Ha a fizetendő összeg annyi, mint amennyit az államtól a feladataikra kapnak, - 300 millió forintot -, akkor az azt jelenti, hogy már teljes önállósággal bír a település. Konzervatív gazdálkodással abszolút látható, hogy ez az önállóság felé vezető út.) Az egy lakosra jutó adóerő-képesség: 45 658,- forint (2023-ban ez 37.219,- forint volt.)
|
Állami támogatás összege |
2023. |
281 005 643 Ft |
2024. |
303 059 833 Ft |
Különbség összege: |
22 054 190 Ft |
Miből áll a bevétel?
· Vagyoni típusú adók: 72 000(eFt)
- építményadó: 45 000 (eFt)
- magánszemélyek kommunális adója: 24 000 (eFt)
- telekadó: 3 000 (eFt)
· Termékek és szolgáltatások adói 380 000 (eFt)
- helyi iparűzési adó 380 000 (eFt) (A gazdasági szervezetek a 23-as esztendő lezárása után az első információk szerint közel 417 millió forintot fizetnek majd be 2024-ben. Mégis óvatossággal, 10%-kal alacsonyabb összeggel terveztek annak érdekében, hogy az esetleges váratlan kiadásokat is mindig nyugodt helyzetből tudják kezelni.)
- gépjárműadó
· Egyéb közhatalmi bevételek 5 400 (eFt)
- eljárási illetékek 0 (eFt)
- igazgatási szolgáltatási díjak 0 (eFt)
- bírságok 2 500 (eFt)
- egyéb közhatalmi bevételek (késedelmi pótlék) 2 800 (eFt)
- talajterhelési díj: 100 (eFt)
Közhatalmi (saját) Bevételek összesen: 457 400 (eFt)
A gazdaság élénkítése érdekében adómentességet is biztosít az önkormányzat 18 830 119,- forint értékben az alábbiak szerint:
· Telekadó: 14+2 db – 244 960 + 15 711 990,- forint értékben
· Építményadó: 0 db – 0,- forint értékben
· Kommunális adó: 190 db – 1 722 000,- forint értékben
· Iparűzési adó: 105 db – 1 151 169,- forint értékben
Egyéb működési bevételek (az önkormányzat vagyonának gazdálkodásából származó tételek) körébe az alábbiak tartoznak:
· Bérleti díjak, (Spar parkoló, antenna bérleti díjak: Telenor, Vodafone,)
· Önkormányzati lap: hirdetési díj
· Kegyeleti szolgáltatás (A Temetőt közös üzemeltetéssel működteti az önkormányzat az Elohim Kft-vel; minden, ami „környezet”, az az önkormányzat feladata és minden, ami a kegyeleti szolgáltatáshoz tartozik, azt az Elohim Kft végzi. A cég a rendeletben meghatározott területekre bérleti díjat köteles fizetni.)
· Közvetített szolgáltatások (közüzemi díjak tovább számlázása: 10,4 millió)
· DPMV vagyonkezelői díj (3,5 millió nettó)
· Betétlekötés kamata: 2 millió (A megkapott pályázati támogatást az önkormányzat három-négy hónapos lekötésekre mindig ott hagyja a számlán, ez is némi plusz bevételt hozott.)
Ezen a soron 2024. évre várható bevétel összesen 32 millió Ft.
Van még egy kedvezményes terület, az pedig a terem bérbe adása, amit két nagy csoportra osztanak. Az egyik az, amikor egy családi rendezvényre, esküvőre bérlik a művelődési ház egyes területeit. Ez a kedvezményes kategória I-es besorolása.
A II-es kategóriába tartoznak a helyi közösségek, akik használják a művelődési házat. Az első oszlop kapcsán elmondja, hogy az önköltséget, a rezsi költséget fizetik meg, de ezzel együtt az évi 1,8 milliós bevétel helyett csak 523.750,- forint folyik be és itt is közel 1,3 millió forint kedvezményt adnak, illetve hagynak ott a közösségeknek a zsebében.
Kedvezményes díj
Bevétel típusa |
Beszedett bérleti díj |
Kedvezmény nélkül |
Különbözet (közvetett támogatás) |
I. Kedvezményes kategória |
210 250 |
342 000 |
131 750Ft |
II. Kedvezményes kategória |
313 500 |
1 475 500 |
1 162 000 Ft |
Összesen: |
523 750 |
1 817 500 |
1 293 750Ft |
Az önkormányzat 2024. évi kiadásaival kapcsolatosan először a személyi juttatások tételeiről (Ʃ:68,5 millió Ft) tájékoztat:
•választott tisztségviselők,
• 2 fő közfoglalkoztatott
•Főépítész, Hírharang, díjazottak, nyári gyermekfelügyeleten részt vevő pedagógusok bére stb…
•képviselők tiszteletdíja havi bruttó 45.000,- Ft/hó,
• a bizottságok nem képviselő tagjainak bruttó 30.000 Ft
•testvérvárosi kapcsolatok reprezentációs kiadás
A település működtetése, fenntartása kapcsán jelentkező dologi kiadások (Ʃ:421,3 eFt) tekintetében az alábbiakkal szükséges tervezni:
• Karbantartások
• Közüzemi díjak, közvilágítás (tényleges adatok alapján történik a tervezés)
• Beszerzések (élelmiszer, tisztítószer, irodaszer, szakmai anyagok)
• Szolgáltatási kiadások (ügyvéd, könyvvizsgáló, munkaegészségügy, köz-, zöldterületek tisztántartása, szúnyoggyérítés, síkosság-mentesítés, szemétszállítás, stb.)
• Reklám és propaganda kiadások (Nyomtatott orgánum: Hírharang, Hírlevél, Ünnepnap-Tár)
• Társulások tagdíja (RSD, DTÖSZ, DTKH, Fraxinusz)
Beruházások, felújítások (942 millió forint):
• Ingatlanbeszerzés: 1 000 eFt
• Tervezési költségek (út) 11 100 eFt
• HÉSZ 3 737 eFt
• Bölcsődeépítés projekt: 323 200 eFt
• Művelődési Ház bővítése: 211 600 eFt
• Háziorvosi rendelő: 148 400 eFt
• Belterületi utak fejlesztése: 163 214 eFt
• Beruházások, felújítások ÁFA-ja: 48 503 eFt
Az intézmények működési bevételeiről:
Polgármesteri Hivatal:
Bevételi főösszege: 192 379 589 Ft
Ebből saját működési bevétele: 16 134 959 Ft
Állami támogatás: 123 515 770 Ft
Önkormányzati hozzájárulás: 52 728 860 Ft
Petőfi Sándor Művelődési Ház és könyvtár:
Bevételi főösszege: 54 134 104 Ft
Ebből saját működési bevétele: 1 250 000 Ft
Állami támogatás: 19 881 656 Ft
Önkormányzati hozzájárulás: 34 252 449 Ft
Sünivár Bölcsőde:
Bevételi főösszege: 60 736 035 Ft
Ebből saját működési bevétele 1 162 906 Ft
Állami támogatás: 50 189 055 Ft
Önkormányzati hozzájárulás: 9 384 074 Ft
Jelzi, hogy várhatóan ez év első felének végén a bölcsőde beruházás befejezésével elindulhat az 50 férőhelyes, négycsoportos bölcsőde. Az előző évhez képest a feltüntetett összegeknél már számoltak az új bölcsőde méretéhez és annak működéséhez tartozó összes bevétel-kiadással. Felhozza, hogy a településen négy év alatt 600 fővel növekedett a lélekszám. Tavalyi évben a bölcsőde működését 100%-ban finanszírozta az állam, idén a bölcsődei ellátás finanszírozásához – új bölcsőde - az önkormányzatnak mindössze 9,3 millió forintot kell hozzá tennie.
Szociális ellátások rendszere:
Bevétel |
Összeg (Ft) |
Ágazati pótlék |
9 036 713,- |
Szociális étkeztetés, ellátási díjak |
6 860 000,- |
Önkormányzati finanszírozás -(ebből) állami hozzájárulás |
47 608 226,- 25 601 820,- |
Összesen |
89 106 759,- |
Mindemellett ingyenes jogsegélyszolgálatot is biztosít az önkormányzat azoknak a taksonyi lakosoknak, akiknek erre nincs plusz forrása, de szükségük van jogsegélyre.
Forrás Intézményüzemeltető Központ (az önkormányzat épületeit üzemelteti, valamint a konyhát, és felelősségi körébe tartozik a környezet fenntartása is):
Bevételi főösszege: 284.904.043 Ft
Ebből saját működési bevétele: 194.059.750 Ft (ezt egyrészt az étkeztetésből szerzi, illetve van egy együttműködési feladat-ellátási megállapodás a Forrás Intézményüzemeltetési Központ, az iskola, óvoda és a német önkormányzat között.)
Önkormányzati hozzájárulás: 91.863.893 Ft
Civil szervezetek támogatása: 11.100.000,- Ft
(Itt visszautal arra a plusz 1,3 millió forintos tételre még, amit a közösségeknek az intézmény használatáért nem kell kifizetniük. (Ők csak a rezsihez járulnak hozzá.) A bérleti díj kedvezményen túl átlag 2,5-5 millió forint érték az, amivel - az eszközök mozgatása, biztosítása - támogatja az önkormányzat a szervezeteket; színpad, sörasztal, minden olyan berendezés, amit az az elmúlt 10 évben azért vásárolt meg a település, hogy a helyi közösségek rendezvényeit ezzel segítse.)
Összefoglalásként elmondja, hogy az Önkormányzat teljes költségvetésének főösszege: 2.316.166.256,- Ft. Az intézmények bevételeinek megoszlása forrásonként az alábbiak szerint alakul:
•Önkormányzati hozzájárulás: 243.242.512,- Ft (36%)
•Állami támogatás: 219.942.013,- Ft (32%) (Állam adja a kötelező feladatok finanszírozására)
•Saját bevétel: 218.140.635,- Ft (32%)
Részletezésre kerül az önkormányzat „2024. évi tervezett bevételek és kiadások kiemelt előirányzatonkénti megoszlása” diagram.
Az önkormányzat teljes költségvetésének főösszege: 2.316.166.256 Ft
- pénzügyi stabilitás biztosítása
- kiszámítható gazdálkodás
- ellátandó feladatok súlyozása (energia)
- hatékonyság javítása (örökzöld téma, mindig javítják és újra gondolják)
- méretgazdaságosság szempontjainak fejlesztése (Az elmúlt négy év bemutatta, hogy akár a járvány, a háború, az infláció, az energiaválság az önkormányzatot azonnal cselekvésre késztet(het)i és nincs annál jobb, ha van egy kiszámítható, méretgazdaságos működés.)
- tervezett feladatok körében rangsorolni kell (Attól soha nem riadt vissza a település, hogy az elfogadott költségvetésében ne gondolhatná bármikor újra az önként vállalt feladatai közül, hogy mit részesít előnyben. Természetesen a felszabaduló, vagy meglévő források tekintetében)
- NNÖ nemzetiségi finanszírozás 150-200 millió PLUSZ (2014-ben hoztak egy döntést, amikor is nemzetiségi fenntartásba került az óvoda és az iskola. Ez egy olyan stabil, kiegyensúlyozott, biztonságos működést hozott - volt benne 2014 és 2019 között egy vargabetű -, ami mind az ott dolgozó óvodapedagógusok, tanítók és tanárok részére egy kulturált munkakörnyezetet és egy kiegyensúlyozott működést biztosít. Folyamatosan jelentkező 150-200 millió forintos plusz bevételt mindig a saját bölcsesség szerint – de csak az iskolára, óvodára és az adott helyrajzi számon belül – lehet elkölteni.)
Kreisz László polgármester
Viszonyításként utal arra, hogy míg a település 2,3 millió forintból működik, addig csak az óvoda és az iskola közel 1,3 milliárd forintból teszi ezt a 2024-es esztendőben. Ebből a nemzetiségi önkormányzat alap működése mindösszesen 1.040.000,- forintot tesz ki. A támogatást rajta keresztül kapja meg az óvoda és az iskola. Itt látható a 2014 évi tény is, akkor az iskola működése 312 millió forintból valósult meg. Míg idén ez az összeg már 916 millió forint. Ez teszi lehetővé a kiegyensúlyozott működést. Az óvoda tekintetében pedig ugyanúgy közel háromszoros összegről lehet beszélni.
Közli, hogy a nemzetiségi önkormányzat évi 20 millió forintból finanszírozza a teljes működését, karbantartással, mindennel együtt. 2014 és 2019 között ez az összeg évi 55-60 millió forint volt. Ha csak ezt az utolsó négy évet veszik figyelembe, akkor már 100 millió forintot nem erre költöttek el.
Mind az iskola, mind az óvoda esetében tapasztalható, folyamatos fejlődésről számol be. A német önkormányzat minden évben az elnyert támogatásokhoz dupla annyit tudott a működés jó gazdálkodásával mellé tenni. Annak idején feléltek 100 milliót, itt pedig hozzáadtak 100 milliót. Így együtt, Taksony összesen 3,7 milliárd forintból működik.
Nagyon fontosnak tartja, hogy gazdasági növekedés nincs akár energia, akár pénz befektetése nélkül és a település nem lesz sikeres soha egy jó kultúra nélkül. (Az oktatás, sport, munka kultúra, mint kohéziós, megtartó erő vezeti Taksonyt.)
Röviden beszámol a 2024-ben folyamatban lévő beruházásokról, arról, hogy mi is történik majd ebben az évben:
A bölcsőde beruházás hamarosan a végéhez közeledik. Ez inkább március végét, április közepét jelenti.
A Széchenyi úti orvosi rendelő bővítése kapcsán véleménye szerint a legnagyobb eredmény az, hogy a három családorvos egy épületben kap helyet. Megjegyzi, hogy 8-10 évre előre gondolkodva ez már most, a negyedik családorvosnak is biztosított, bár most még azt a helyiséget más funkcióra fogják használni.
Az út építése és felújítása szintén a végéhez közeledik. A Sólyom és Kert utcát befejezték, ott a műszaki átadás-átvétel is lezárult és a pénzügyi teljesítés is megtörtént. A Széchenyi út felújítás második üteme esetében pedig elindult a műszaki átadás-átvétel, és amiket ott feljegyeztek, hogy nem úgy valósult meg, azoknak a befejezése is megtörténik kb. egy-két héten belül. Az út azonban már használható. Ha a szaggatott vonal is felkerül, arról fogja látni mindenki, hogy elkészült.
A Széchenyi út felújítása kapcsán kiemeli, hogy ott nem faltól-falig építettek utat, hanem egy pályaszerkezetet erősítettek, majd támasztottak meg szegőkővel. Itt a csapadékvíz elvezetése kapcsán arról tájékoztat, hogy a Széchenyi út 76-tól tudják még a Marestliba bevezetni a csapadékvizet. Azt követően kiépítették a csapadékvíz elvezetéshez szükséges rendszert. („Ott a beállókat is újra kellett építenünk, hiszen mindenhol elbontottuk és lefektettük a csövet és a 78-as számtól pedig egészen a P+R B+R parkolóig, ott már csak szikkasztó árkokat tudtunk létesíteni, hisz ott egy dombon vagyunk, meg egy kis lejtős részen. A Kölcsey-Széchenyi sarkán van az egyik mély pont. Oda gyűjtjük össze a csapadékvizet, a Széchenyi út lejtése pedig ott mindenhol, kifelé haladva a jobboldalra lejt, majd pedig a Kölcsey utca után körülbelül a CBA után egy bogárhát kialakítással két irányba lejtetjük és a társasház előtt pedig, ott fogjuk össze, egyik oldalon a vizet, amit elvezetünk egészen a Kölcsey utcáig, a másik felét pedig az Állomás utcában egy 5 köbméteres tartályt süllyesztünk le, amibe összegyűjtjük nem csak annak a társasháznak a csapadékvizét, hanem a másik társasháznak a csapadékvizét és annak pedig egy része kifelé, egy szikkasztó árokba kerül elvezetésre… Szemközti oldalon pedig ott is szikkasztó árkokat létesítettünk, de a beállók, az nem volt része a beruházásnak. Csak az a része, amit az út ráépítés kapcsán, a szintbeli különbség indokolt, hogy azt vissza kell építenünk. Alapvetően a rendező elv a térkövezett helyreállítás volt, de voltak olyan igények is, aki inkább az aszfaltot választotta. Bevallom őszintén, hogy volt egy kis rábeszélés, hogy ne aszfalt, mert azt elég nehéz bontani és helyre állítani. Ma már a térkővel sokkal praktikusabb bármilyen helyreállítás, ha netán ott bontani kell, a vízvezetékkel valami történik. De ebben partner volt a generál kivitelező is. Két héten belül az is teljes egészében befejeződik.”)
A művelődési ház esetében a munkaterület átadása megtörtént. Tisztázza, hogy a színházteremben, valamint a folyosó jobb oldalán nem lesznek munkálatok. (Az iroda és a kisterem érintetlen marad, az mindvégig szolgálni tudja az önkormányzat működését.)
A művelődési ház befejezési határideje 2025. január vége. 12 hónap a megvalósítás ideje, a nagyterem körülbelül 140 négyzetméterrel fog bővülni, valamint az ehhez a mérethez szükséges szociális helyiségekkel és egy emeleti résszel. (Egy olyan konyha, büfé helyiséggel egészül ki, ami majd két irányban tudja kiszolgálni a művelődési ház működését, egyrészt a nagyterem felé, másrészt pedig a szomszéd terület megvásárlásával - ami egyébként a bővítés területe -, a parkoló és a belső udvar felé is tud majd szolgáltatni. Elmondja, hogy a művelődési ház hátsó udvar részét - a volt sörözőt -, „eltakarítják”. Ez egy zöld felület lesz, egyedül az újságos épülete marad meg kerti tárolóként, azaz új funkciót kap. A Fő útról lehet majd behajtani a művelődési ház udvarára és lesz kihajtási lehetőség a Baross tér felé.
Röviden ennyit szeretett volna elmondani az önkormányzat beruházásaival kapcsolatban, ezt követően további érdeklődésre számot tartó témákra tér rá; az egyik ilyen a vasút beruházás.
Felhívja a figyelmet arra, hogy ez egy állami, gigaberuházás, nem minden részletébe avatják be az önkormányzatot. A szóbeli tájékoztatás alapján megfelelő rend szerint halad a megvalósítás Taksony területén. Egyetlen egy dolog állt meg, de az is csak egy rövid időre, mégpedig az állomás épületének a felújítása. Ott adódott valamilyen műszaki probléma és amíg annak a technológiáját nem orvosolják, addig ott munkavégzés nem fog történni.
Leszögezi, hogy a vasúti beruházás kapcsán pedig mind a három vasúti átjárót felújítják, egyik sem szűnik meg. Haraszti felől Taksony felé a „csatinál” lesz az első vasúti átjáró, amelynek kétharmada Haraszti területen van. Tehát arra Taksonynak különösebb ráhatása nincs. A másik a Csokonai utcai vasúti átjáró, ami kb. harminc méterrel eltolódik Dunaharaszti felé, és a Szent Imre úti vasúti átjáró, ami a település számára azért fontos, mert a tervben sikerült azt elérni, hogy tartalmazza azt a területet, amin majd a kerékpár utat át lehet vezetni. Hozzáteszi, hogy bár a kerékpár út átvezetésének a műszaki paramétereit nem építik meg, de a terület maga, az már ott van, nem kell újra betonozni, újra síneket áttenni, hanem a felület az átjáró szélességében meglesz.
A zajvédő fal tekintetében elmondja, hogy a családi házak előtt teljes hosszában megépül. (Tehát a Szent Imre útig, majd a Szent Imre út Csokonai utca között lévő szakaszon és a meglévő vasúti átjáró, ami már megszűnt, az előtt is, az új vasúti átjáróig.)
Készítettek egy tervet, az 51-es út és a Csokonai új vasúti átjáró között, teherautó forgalmat kiszolgáló útpályaszerkezettel, ugyanis a BuBe beruházás kapcsán egy rakodó terület is épül, ami a Csokonai utca átjáró 51-es felőli oldalán és Haraszti felé eltolva valósul meg. A Csokonai utcai, új, összekötő út az 51-es úttal köti ezt össze. Ez Taksony számára egy stratégiai út, hisz ez a jövőbeni - de a szerkezeti tervben lehatárolt - iparterület mellett halad el. A napokban kapták meg a jogerős engedélyes tervdokumentációt és a hatóságtól pedig az útépítési engedély tervet. Természetesen ezt nem az önkormányzat fogja megépíteni, de az iparterület fejlesztéséhez már ebben is jó előre gondolkodva elkészítették a terveket, hogy egy újabb behajtója legyen Taksonynak és a teherforgalom pedig még véletlenül se jöjjön a falun keresztül.
Ennek az útszakasznak a szerkezeti tervben van egy második része, amit még meg sem tud jósolni, hogy mikor valósulhat meg. Az NCT működésével kapcsolatban is szeretnék, ha az nem a Csokonai utcán keresztül közlekedne, hanem mögötte kialakulhatna az az út, ami majd az új vasúti átjárón keresztül juttatja ki a forgalmat az 51-esre.
Az elmúlt közmeghallgatáson felvetődött egyik téma az akkumulátor gyár létesítésével kapcsolatos hír, a másik a –volt - Csepel Autógyár területén egy akkumulátor újra hasznosító kérdésköre volt.
„Akkumulátor gyár építéséről nem tudok és polgármester kollégáim sem tudnak. Viszont, ami a volt Csepel Autógyár területén van újra hasznosító, azok a pletykák nem pletykák, részben igazak és részben pontosításra szorulnak. Ami ott történt, az egy munkahelyi baleset és egy karbantartó munkásnak és a munka végzés folyamatában egy felelőtlen döntés. Ebben az akkumulátor újra hasznosító üzemben a lítiumion akkumulátorokat szétszedik és mindegyik frakciót külön-külön válogatják. A műanyagot a műanyaggal, a réz a rézzel, mindegyiket külön-külön és ezeket pedig utána finom porrá darálják, őrlik. Ez a munkahelyi baleset abból adódott, hogy ott egy munkavégzés folytán, egy eszközzel, amit nem lett volna szabad használni, az berobbantotta ezt a finom port és ennek lett az egyik tragikus következménye, hogy a munkatárs, aki a karbantartást végezte, az ott életét vesztette, de ennek a tűznek a mögötte álló munkatársa is érintettje volt és balesetet szenvedett. Ő pedig a kórházban halt ebbe bele. Az látszik, hogy ami ott történt, az egy munkahelyi baleset volt. A légszennyezettség kapcsán pedig adatok kerültek nyilvánosságra. Az adatok egyébként stimmelnek. Információm szerint, polgármester úr tájékoztatása szerint, ezek korábbi adatok, három-négy évvel ezelőttiek. Az adatok egyébként stimmelnek, csak maga a dátum nem. Mert az újra hasznosító üzem területén utána a munkavédelmi hatóság nem kevés bírsággal sújtotta és új szűrési technológiák beépítésére kötelezte. Ma egyébként nincs, visszavonták az engedélyét, tehát ott jogerősen, folyamatos munkavégzés, akkumulátor újra hasznosítás nem történik. Az, hogy hogyan lesz tovább, arról nem tudok többet mondani, viszont polgármester úr meghív, a közeljövőben tartanak egy helyszíni bejárást, hogy a nem működő akkumulátor újra hasznosító üzemet megnézhetjük. A legközelebbi közmeghallgatáson ígérem, hogy erről biztosan néhány gondolatot fogok mondani. Inkább szeretnék mindenkit megnyugtatni, hogy ott most munkavégzés nem történik. És ami pedig baleset volt, az bizony egy felelőtlen mozdulatnak volt az eredménye.”
Ezt követően utalva a tavalyi évre elmondja, hogy az út felújítás és karbantartásaik terén nem kevés kritika érte az önkormányzatot. Leszögezi, hogy ahogy Taksony gazdasága erősödik, úgy mindig, évről-évre egyre több olyan szabad forrása lesz, amit erre a célra tud fordítani. „Ha valaki azzal harsog be mindent, hogy itt aztán minden utat meg lehet építeni. Higgyék el nekem, az önkormányzat gazdálkodása teljesen transzparens, ez inkább a hozzá nem értésről ad tanúbizonyságot, de ilyeneknek ne üljön fel senki. Viszont egy nagyon jó kezdeményezés indult el a Tóparti Lakóparkban tavaly előtt, ami az elmúlt évben valósulhatott meg. Bár útépítésnek indultunk, de egy útfelület kialakításában állapodtunk meg. A kettő között egyébként pont egy 10X-es szorzó van, melyik mennyibe kerül. Azt a lehetőséget mi nem szeretnénk a falutól megvonni, hogy a közeljövőben, ha olyan infrastrukturális pályázat jelenik meg, ami belterületi utak fejlesztését támogatja, akkor csupán csak azért ne tudjon az önkormányzat indulni, mert ő oda már utat épített, holott tudja, hogy ez nem az a minőségi út, ami szegőkővel a végleges csapadékvíz rendezését is tartalmazza.
Így a rendeletünkben megfogalmaztuk az útfelület kialakítását, ami egyébként a végleges pályaszerkezet alsó egyharmadát jelenti; az út alapot, a padkát …és a csapadékvíz-elvezetés felületét tartalmazza. Ami nem egy szilárd, fix és tartós, hanem egy karbantartható felület, amit viszont a csapadékvíz-elvezetéssel is ki tudtunk egészíteni. A csapadékvíz megtalálja a helyét. A Varsányi úti lakóparkban 1,6 km ilyen útfelület kialakítása valósult meg, egy 5 és 12 cm vastag mart aszfalt záróréteget kapott. …Ezt sajnos tavaly novemberben végeztük, így a mart aszfalt nem állt úgy össze, ahogy mi ezt szerettük volna, …de az önkormányzat ahogy az első meleg idő utolér bennünket, május-június elején egy emulziós záróréteget fog a tetejére tetetni, hogy a karbantartásra fordítandó költségeinket is ezzel igyekezzünk egy picit mérsékelni.
Két új kezdeményezés is elindult. Az egyik a szigeten, a Sziget nyaraló utca közel 110 családja fogott össze, be is hozták a nyilatkozatokat. 82 százaléka nyilatkozott úgy, hogy egy ilyen hasonló programban ő is szívesen részt vesz. Ugyanazzal a műszaki tartalommal vágunk bele ennek a folyamatnak a levezénylésébe is.
A Szárcsa utca lakóközössége is szervezi most önmagát, ők is szeretnének ebben összefogni. Ez kb. önkormányzatunknak 8-15 millió forintos kiadást jelenthet úgy, hogy a lakók pedig 10-20 millió forinttal járulnak kb. hozzá. Ez az a felület, ami optimális és kiszámítható költséggel karban tartható és a komfortérzetben pedig nem történik olyan bosszús folyamat, amire azt mondjuk, hogy itt még közlekedni sem lehet.
Még egy rendező elv van az út építések és felújítások kapcsán, hogy az ún. gyűjtőút hálózatokat részesítjük előnyben, ami összegyűjti a mellékutcákban lévő autók forgalmát. Ezeket a belső úthálózatokat harminc kilométer/órás sebességre tervezzük, szigorúan azért, hogy majd később a 20 km/h-ás táblát nyugodt szívvel ki tudjuk tenni. Bár (ilyenkor többen mondják, hogy senki sem tartja be. Lehet, de ha ott mérnek, ha valaki egy 20-as táblánál megy 30-cal, azért az már több mint 20%-os sebesség túllépés, tehát a büntetés mértéke hamarabb megérint mindenkit. ) Ebben következetesek vagyunk, én magam nem tartom szerencsésnek a különböző forgalom lassító kihelyezését, de nem zárkózunk el. Az egy lehetséges megoldás, viszont az egyik fontos feltétele, hogy ahova ezt telepíteni szeretnénk, az ott élők mindegyikétől a támogató aláírását szeretnénk megkapni, hiszen ők minden nap élvezik annak az előnyét és hátrányát, hogy lassítót helyeztek ki az utcába. Amit támogatunk az a lassító és nem a fekvőrendőr. A fekvőrendőrön átbukkanunk, a lassítón, mint például a Zrínyi utcában, vagy a Révész utcában lefelé, ott tényleg le kell lassítani. Ott is a lakók négy darabot szerettek volna a Révész utcában, de megállapodtunk abban, hogy legyen az elején és a végén, és próbáljuk ki. Ennek most már hat éve és még nem jöttek, hogy a másik kettőt is le kellene tennünk, tehát működik. Ráadásul ők járnak csak arra, szinte 90 %-ban ők használják. Ebben az évben is tervezzük, számítunk arra, hogy a Szigeti nyaraló lakóközösség megszervezi önmagát. Az első lépésként a 82 % -a támogatja, ez nagyon fontos, így a testület már döntéshelyzetben van, hisz el tudja indítani a beszerzést, meg tudja nézni, hogy a műszaki tartalomra milyen ajánlatot kap és utána még mindig van ideje arra, hogy a döntését meghozza.”
„Még egy téma, ami a múltkor elhangzott, az pedig az 510-es úton a forgalom lassítása, hisz egy egyenes útszakaszon mindenki gyorsít. A közmeghallgatás előtt megkerestük a közútkezelőt, de a héten telefonon is egyeztettem velük és ők megvizsgálják ennek a lehetőségét. …A Közút abban érdekelt, hogy olyan úton, ami mellett van szervízút, mint például nálunk a DNY-i Lakóparkban, ott nagyon ódzkodnak attól, hogy lelassítsák a forgalmat, hiszen egyébként is lassú. …De abban maradtunk, hogy ez legyen a legutolsó érv és indok, inkább afelé menjünk el, hogy az előzni tilos táblát és egy 60-as táblát oda ki tudjunk helyezni.
A Fő utunknak a rekonstrukciója most egy nagyon szerencsétlen helyzetben van, mert egyelőre a kormány ezeket a beruházásokat megállította és nincs is információm arról, hogy ezt mikor indítja el. Egy biztos, hogy önkormányzatunk az elmúlt 10 évben a rá rótt feladatot megvalósította közel 600 millió forint értékben. …Ebből 250 millió forint volt az önkormányzat saját forrása. A korábbi években erre fordítottuk … plusz forrásainkat annak érdekében, hogy mire a közútkezelő oda jut, hogy a felújítást (faltól-falig) elindítsa, akkor ne kelljen nekünk már vízgerincvezetéket cserélni, ne kelljen egy 20 kV-os oszlopot áttenni a Pihenő utcánál, a csapadékvíz elvezető rendszer kiépítésre került. Kicsit most „hülyén” néz ki a 280 méteres kerékpárút a semmiből a semmibe, de az a Fő útba kapcsolódik be, a Fő út kerékpársávjához. Talán már látták a közösségi médiában, de itt Dunaharasztival együttműködve ott egy kerékpársáv kialakítása van előkészítés alatt, amire ők sem tudják most megmondani, hogy mikor engedik megvalósítani, ami a „csati” hídon az átvezetést biztosítja majd egészen a Kis Dunáig. (Tehát a korábbi útfelújításig egy kerékpársáv megépítését.) Hangsúlyozza, hogy minden mindennel összefügg. Sok mindent felül írt az elmúlt két évnek mind az inflációs, mind az energiaár robbanása. Ez egy új helyzetet teremtett, de nyugodt szívvel állunk mindenki előtt. Én értem, hogy sokan mondják, hogy mikor valósul már meg, mi elvégeztük a munkánkat és nem titkolom, képviselő úrral igyekszünk Taksony érdekeit is képviselni, hogy ez megvalósulhasson. De ha megkérdeznék, hogy mikor, arra most a válaszom az, hogy nem tudom. Ezt őszintén felvállaljuk, mert ebben nem kertelünk. Ebben is, aki mást mond, az valószínű nagyon kevés információval rendelkezik.”
„Volt még egy téma, a szigetszentmiklósi egy napos sebészet, ami a szakorvosi intézetünk. Ott január egytől megbízott igazgató van, de még tavaly ősszel jegyző asszonnyal ellátogattunk Dr. Raffay Évához, és megkérdeztük, hogy mi az oka annak, hogy az ellátás nem működik úgy, mint ahogy mi ezt szeretnénk. Van egy szakmai oka és van egy finanszírozási oka, a kettő összefügg. De őszinte leszek Önökhöz, bennünket erről az oldalról igazán egyik sem kellene, hogy zavarjon, de mégiscsak arról beszélünk, hogy nincs orvos, aki ellássa az egyes feladatokat. Hogy miért nincs orvos? Miután 2022-től az orvosi bérek azt gondolom, hogy a helyére kerültek, ezzel elpárologtatva a paraszolvenciát, így minden egyes szakember számol, és az ő óradíja így olyan mértékben emelkedett, amire a szakrendelő, az ő finanszírozása nem elegendő. Ez az a rész, amivel nekünk nem sokat kell foglalkoznunk, ez már térségi és szakpolitika…. Egy orvos végig gondolja, hogy mennyi az óradíja, mondjuk 3x, de a miklósi szakellátó intézet csak 1,5x-et tud fizetni. Akkor az orvos azt mondja, hogy nem jövök ki, mert három órát utazom és a három óra utazásom nekem bent három órányi munkát jelent. Ez az egyik árnyék alatt lévő praktikus ok, ami miatt orvoshiányban szenvednek és most ezért ilyen az ellátás helyzete.
…Mi főleg a mi közigazgatásunk területén lévő feladatokat kell, hogy koordináljuk és ezeket pedig képviselnünk kell, de itt már a térség képviselőivel összefogva tesszük ezt. Ez egy vastag szakpolitikai kérdés. És egy jó döntés eredménye nálunk azt eredményezte, hogy nem utazik az orvos három órát.
Amikor az önkormányzat kezdeményezett anyajegyszűrést és az orvosokkal tárgyaltunk, nagy szórás volt abban, hogy ki, mennyiért vállalja azt a 2-3 órát, hogy Taksonyban egy prevenciós jelleggel, de a taksonyiaknak biztosítani tudjunk ezt a lehetőséget. 400 ezer és 1,6 millió között volt a három órára az ajánlat. Valaki azt számolta, hogy a magánrendelőjében egy vizsgálatot mennyiért végez és azt szorozta fel. (Mi itt kb. 70 embernek tudjuk ezt biztosítani, ezt ő felszorozta) Volt, akivel meg tudtunk állapodni, hogy mi kihozzuk őt Pestről. De igyekszünk több prevenciós szűrést idehozni, ez az anyagi erőnkhöz mérten működik.
Az országos ügyeleti rendszerben legutoljára Pest vármegyében indult el. Egészen februárig Dunaharaszti működtette az ügyeletet és Taksony pedig lakosságszám arányosan ahhoz hozzájárult. Ez tényleg egy kényelmes helyzet volt számunkra, viszont ezt a szerződést Dunaharaszti már fel is mondta velünk, hisz ő sem tudja ezt működtetni. Polgármester úrral összefogva, …ő is végigjárta az összes lehetőséget, ahol megnézhették, hogy vajon ez önállóan maradhat-e, de egyelőre ebben a formában, ügyeleti működésként nem működik tovább. …Ismerem polgármester urat, meglesz biztosan az a forma, amit nem ügyeletnek hívnak, de lesz olyan orvosi infrastruktúra, ami továbbra is itt a közelünkben tartja az elérhető orvosokat. Maga az ügyeleti rendszer működéséről pedig nem kevés kritikát olvastam, hogy az mennyire volt valós, mennyire nem, ezt én nem tudom véleményezni, szerintem egy teljesen új rendszer, nekünk is valamennyire változtatnunk kell a szokásainkon. Bár hozzáteszem, hogy mi Budapesttől hat kilométerre annyira rossz helyzetben nem vagyunk. Ha a gyermek ügyeletet is nézzük, bár hivatalosan azt hiszem nekünk Érdre kellene mennünk, de van egy másik lehetőségünk is, a Heim Pál Kórházban, ha sürgősséggel kell bemenni. Mi nem vagyunk rossz helyzetben, de ez nem azt jelenti, hogy egyből ez a rendszer tökéletesen működne. Valószínű, hogy tőlünk is kell valami rugalmasság.”
Érdeklődik, hogy van-e valakinek kérdése.
Kovalik Mariann, Szent Imre út
„Az egyik kérdésem az lenne, hogy a legutolsó, ez előtti közmeghallgatáson polgármester úr azt mondta, hogy majd a Taksony ipari parkjába szeretne életet lehelni, és hogy már látják is az irányt. Azt szeretném kérdezni, hogy ez mikorra várható, és hogy mi az az irány?”
Kreisz László polgármester
Az iránnyal kapcsolatban annyit tud most még csak mondani, hogy van befektetői kör, akinek nagyon szimpatikus ez a terület, de arról még nincs szó, hogy konkrétan milyen jellegű elképzelések vannak.
A BuBe fejlesztése halad és az önkormányzat is az iparterület megközelítését már nem a Bugyi – Taksony csomópontra tereli; erre engedélyes tervekkel rendelkezik.
„Ha egy konkrét tevékenységre kérdez rá, ilyen még egyelőre nincs és szerintem egy éven belül még nem is fogjuk látni, hogy mi az..”
Kovalik Mariann, Szent Imre út
„Az akkumulátor feldolgozó üzemmel kapcsolatban, én úgy tudom, hogy jelenleg is valamilyen formában működik ez a gyár. És nem tudom, hogy polgármester úr mennyire ásta bele magát, ennek van egy bátonyterenyei üzeme is, amit viszont tényleg bezártak, mert hasonló robbanás, talajvíz-szennyezés, légszennyezés történt. Ezért én, ha lehet ilyet kérni, én arra kérném polgármester urat, hogy ha lesz ilyen bejárás, akkor arra rákérdezne, hogy várható-e ott bármiféle légszennyezés mérő, talajvíz-szennyezés mérő, mert mi nem vagyunk annyira nyugodtak.”
Kreisz László polgármester
„Polgármester kollégámat nem szeretném kellemetlen helyzetbe hozni, nagyon sok információt elmondott és egyébként közte van ez is, hogy ez az egyik vastag feltétele, hogy mind a helyi légszennyezettség mérőt és a talajvízmérő rendszereket ki kell, hogy építsék. Folyik valamiféle tevékenység, de nem újra hasznosítással kapcsolatos tevékenység.”
Kovalik Mariann, Szent Imre út
„Kérdés, hogy ha ez egy újra hasznosító üzem, akkor mi folyik ott, ha nem az?”
Kreisz László polgármester
„Üzemszerű tevékenység nem folyik. Így helyes. Ezért is örültem, hogy megengedik, hogy egy nem működő üzem területére bemehessünk, és ott végig vezetnek bennünket.”
Kovalik Mariann, Szent Imre út
„És akkor erről lesz valami tájékoztatás?”
Kreisz László polgármester
„A következő közmeghallgatáson biztosan. Mert mi pont ugyanolyan aggodalommal figyeljük ezt, mint bármelyik család, és ami miatt ma ott nem történhet semmi, az az, hogy a hatóságok megállították.”
Énekes István, Daru Speciál
„Érdeklődni szeretnék, hogy a sportcsarnok beruházással kapcsolatban mi a helyzet? Sajnos én ebbe nagyon belegabalyodtam, és egy jó pár éve én már a testületi gyűlésen ezt elő is adtam, hogy engem megkerestek, hogy itt a daruzási feladatokat - mert anélkül nem megoldható ez a beruházás -, hogy vállaljam el. Egy igen előnyös, 25%-os kedvezménnyel elvállaltuk a daruzási feladatokat és két-három hónap után én itt a testületi gyűlésen fel is szólaltam, hogy itt nekünk le kell vonulnunk, mert nem látjuk ennek értelmét, hogy nem leszünk kifizetve. Akkor a Gera úr megkért, hogy mindenféleképpen folytassuk, mert ez egy utófinanszírozás és egy kauciót is átutalt a cégemnek, hogy üzemanyagot tudjunk vásárolni. Gyakorlatilag az eredmény az lett, hogy fejezzük be a munkát, mert mivel utófinanszírozás, csak úgy kapnak pénzt és csak úgy tudnak minket kifizetni. Mi befejeztük a munkát, fél évet dolgoztunk ezen a sportcsarnokon, egy 60 tonnás daruval, amelynek a költsége nem kis pénz és ezzel én 20 millióval belebuktam. Ez ilyen nyugdíj előtti kedvezmény volt nekem, amelyről most már megkaptuk a fölszámolótól az értesítést, amelyben egyértelműen le van írva, hogy én, akinek dolgoztam, az az alvállalkozó csődbe ment és az a pénz nem behajtható. Úgyhogy mikor mindig elmegyek itt a Fő úton, mindig benézek balra, nagyon szép a sportcsarnok, sajnos ott áll, ugyanígy, benne a mi kemény munkánkkal. Azért én csináltam is itt egy fotót, itt látható rajta, hogy a mi darunk nélkül ez nem lehetett volna, hiába van harminc ember, itt egy darura van szükség, ami a terhet viszi. Mi ezt végig megcsináltuk, a pénzünk benne van, el is úszott, mert ezzel már csak egy akta lett belőle és kiutat nem látunk. Köszönöm, hogy meghallgattak.”
Kreisz László polgármester
„Ezt érzelmek nélkül én sem tudom kommentálni, ezért inkább nem is szeretném. Maga a német önkormányzat tett lépéseket, hogy a befejezés valamilyen formában elinduljon, de nagyon-nagyon távol van tőlünk a beruházás. A BTDSE a beruházó és az a logika és az-az attitűd, az ide vezetett. Ennek nagyon sok árnyoldala van, de a felelősségét Gera tanár úr vállalja is a hangzatos ígéretekhez…”
Witzing Tibor, taksonyi lakos
„Arra szeretném felhívni a figyelmét polgármester úrnak, hogy nemrégiben itt a Baross téri buszmegállónál balesetveszélyes állapot alakult ki. Annak is betudható, hogy sajnálatos módon itt nincs kialakítva az autóbusz öböl, meg a másik, hogy érkeztek hozzám észrevételek a napokban, hogy jelezzem polgármester úr felé, hogy a Volánbusz társasággal egyeztetni kéne, hogy a reggeli órákban a 656-os számú vonatpótló busz kicsit sűrítettebben közlekedjen a 6 és 7 óra közti időszakban, mert ha valaki lekési az előzőt, utána majdnem csak negyed nyolckor megy a következő. Többen jelezték, hogy sűríteni kéne a vonatpótló forgalmát a reggeli órákban.
A másik, hogy már jeleztem ön felé korábban, hogy négy helyen is van plusz lámpatest ugyanazon az oszlopon, magyarul két darab van ugyanabból a típusból egy oszlopon. Nekem az volna a javaslatom, hogy ezekről a helyekről inkább a plusz lámpákat olyan helyre kellene áthelyezni, ahol erre nagyobb szükség van.”
Kreisz László polgármester
Érdeklődik, hogy ez pontosan hol van.
Witzing Tibor, taksonyi lakos
„Az óvodánknak a Csokonai utca felőli kerítésénél, illetve a Kölcsey és Széchenyi utcák találkozásánál.
Ebből háromnak mindjárt tudnék is helyszínt mondani: az egyik a Zrínyi utcának a Fő út és Bem utca közti szakaszán, a Fő útról bekanyarodva az első oszlop, a másik kettő viszont kerülhet a Kossuth Lajos utcába, az egyik középtájékra a 17-es számú ingatlan elé, a másik pedig a Kossuth u. 14. számmal átellenben lévő villanyoszlopra.”
Kreisz László polgármester
Firtatja, hogy minden második oszlopon hiányzik-e a lámpa.
Witzing Tibor, taksonyi lakos
„Ez a másik probléma polgármester úr, hogy a Kossuth Lajos utca, a Fő utca és a Bem utca közötti szakaszán még polgármester úr elődjének az idejében (szó volt róla, hogy) helyezzenek ki két darab plusz lámpát, de csak a meglévő kettő lett lecserélve, illetve volt egy harmadik is, de azt viszont a korábbi karbantartó, karbantartás jogcímén leszerelte, de azóta nem hozta vissza.
A másik polgármester úr, itt a Baross téri buszmegállónál viszont nem lenne rossz, ha megépülne a hiányzó gyalogjárda szakasz, mert amikor nagyobb eső van, szinte lehetetlen a buszmegállót megközelíteni.
Egyébként itt az előbbi hozzászóló pont feltette a kérdést, amit akartam, hogy hogyan áll ez a tornacsarnok beruházás, mert akárhányszor elmegyek arra, nekem is kicsit elszorul a szívem, hogy eljutottunk oda, hogy megint lesz egy beruházás a végén, amit megörököl az önkormányzatunk, csakúgy, mint az óvodánk esetében. Mert én jelenleg nem látom azt, hogy ott mozgás lenne a munkaterületen, pedig azt hirdeti a kivitelezési tábla, hogy dátum szerint már be is kellett volna, hogy fejeződjön az említett beruházás.”
Kreisz László polgármester
„Igen, BTDSE a beruházó.”
Witzing Tibor, taksonyi lakos
„A másik még polgármester úr, hogy a tanösvényünkön megint elkezdtek eltűnni a díszítésként kihelyezett madárfigurák és nyilvánvalóan nem maguktól.
Nem ártana, ha a közterület felügyelőnk kicsit gyakrabban tenné tiszteletét az NCT Hungária mögötti területen és a temető környékén, mert sajnos az utóbbi időben megint előfordult, hogy egyes helyi polgártársak már talán hozzá szoktak ahhoz, hogy bosszúságot okoznak önkormányzatunknak azzal, hogy építési törmeléket, illetve egyéb hulladék lerakására használható edényzetnek nézik a temetőbe kihelyezett edényeket. Kicsit jobban oda kellene figyelni, hogy ez ne fordulhasson elő.”
Kreisz László polgármester
„Ha ez elő is fordul, egy évben igyekszünk kétszer-háromszor összegyűjteni, de látjuk, hogy kevés és épp most, ebben az időszakban szedjük megint össze.”
Witzing Tibor, taksonyi lakos
„Illetve a másik még, amit jelezni kívánok Ön felé, hogy a Kert utcának az Ybl Miklós utca és a Solt utca közti szakaszán is nem ártana egy mielőbbi beavatkozás az út állapotba, mert nagyon minősíthetetlen. Arról nem is beszélve, hogy János képviselő úrnak már párszor jeleztem, hogy ott nem árt néha takarítani, mert egyesek még mindig nem tisztelik a környezet rendjét.
És a másik, hogy a DPMV Zrt-nek a ’hátsó részét polgármester úr helyében szó szerint szétrúgnám’. Ugyanis a Fő út 24-es számú, Népliget felé közlekedő buszok megállójánál, ott továbbra is minősíthetetlen az állapot, és ez azóta áll fenn, mióta ők ott lefektették az új vízvezetéket. Bár mi ott a környékben már többször felszólítottuk őket írásban az útburkolat helyreállítására, de eddig nem nagyon szíveskedtek figyelmet fordítani. Illetve most jelenleg az Alkotmány utcában van utánuk több helyen is betemetetlen munkagödör, illetve félig felbontott útburkolat is. Jó lenne, ha polgármester úr felhívná a szíves figyelmüket, hogy a jövőben csak úgy tud az önkormányzatunk engedélyt adni a beruházásaikhoz, ha elvégzik utána a normális, végleges helyreállítást. Mert ez, ami az érintett buszmegállónál van, ez balesetveszélyes. Nem ártana a Volántársaságnak is szólni még, hogy a sofőrjeik tanuljanak már meg vezetni egy kicsit, mert nem egyszer tapasztalom, hogy a meglévő autóbusz perontól majdnem fél méterre áll meg és azért elég nehéz egy mozgáskorlátozott embernek leszállnia.
A Szent István parkban nem ártana a kandeláberek világító testeit cserélni, mert jelenleg csak egy működik, illetve a másik kettőt már korábban is ragasztotta - a műanyag burát - a karbantartó.”
Kreisz László polgármester
„A jelzéseket köszönjük és ezt közmeghallgatásról közmeghallgatásra mindig meghallgatjuk, de azért van egy téma még, ami mellett nem szeretnék elmenni; ez pedig az Alkotmány utcában az a beruházás, ami most folyik. Van egy „klassz” vákuumos szennyvízhálózatunk, amivel én hiszem, hogy a következő harminc-harmincöt évben a településnek, a mindenkori önkormányzatának lesz feladata. Ami ott történik most, az-az RSD Parti Sáv projekten keresztül megvalósult szennyvíz gerincvezeték kiépítése teszi lehetővé, hogy a Fő úttól a Duna felőli oldalon a gerincvezeték kiépítésével az összes vákuumaknát lépésről-lépésre, de átalakítjuk nyomott rendszerré és ezekbe a kis aknákba, amit most ott is átalakítanak, mindegyikbe egy pici átemelő szivattyú kerül bele. Ennek az elektromos ellátása is kiépítésre került.
Csakugyan ezt tavaly novemberben kezdték el, de magát az aszfaltozást most a végén, a DPMV csak március végén szeretné megvalósítani. Úgyhogy visszatemette a gödröket, láttam én is, de ez továbbra is egy építési terület. Ők március végén fogják teljes egészében az aszfalttal, meg amit ott rongáltak, helyreállítani. Így további 12 vákuumakna szűnt meg, ami már nem vákuumakna, hanem a nyomott rendszerként működik. Gócpontokat számolunk ezzel fel, de egy ilyen vákuumakna átalakítása, attól függ, hogy milyen messziről és milyen műszaki megoldással lehet megvalósítani, kettő és bruttó ötmillió forint között mozog egy aknának az átalakítása. Erre évente az önkormányzati segítséggel …5-15 millió forintot fordítunk és van egy ún. Gördülő Fejlesztési Terv, amiben ezt rögzítjük. Ahhoz kell nekünk forrást tennünk, amit egy konkrét célönkormányzati kiegészítéseként tesszük, hogy ez megvalósuljon.
A Vezér utca külső szakaszán van még egy nagyon komoly gócpontunk, amit szeretnénk felszámolni, mert az méltatlan helyzetet teremt a vákuumos hálózat miatt és a Varsányi úton van most egy pont. Ezt a kettőt szeretnénk még most tavasszal rendbe rakni és akkor megint egy közel 10-15 család az, aki egy picit nyugodtabb lehet, mert az méltatlan, hogy 2024 –ben a szennyvíz visszafolyik. A jelzéseket Tibor nagyon szépen köszönjük, képviselők hallották és a jegyzőkönyvnek is része lesz.”
Kreisz László polgármester
Érdeklődik, hogy van-e még valakinek kérdése. Amennyiben nincs, úgy megköszöni mindenkinek a részvételt. A hallgatóság figyelmébe ajánlja a következő hetek Párbeszéd programjait, ami egyrészt jövő héten hétfőn, majd pedig márciusban kerül megrendezésre. Mindenkit szeretettel várnak rá. Hétfőn Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő látogat el Taksonyba.
Ezt követően 19 óra 22 perckor a közmeghallgatást bezárja.
K.m.f.
Kreisz László Dr. Micheller Anita
polgármester jegyző
Szalai János
jegyzőkönyv hitelesítő
Jegyzőkönyvet készítette:
Ötvös Adrienn