|
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete (2019-2024) Rendes,nyílt ülés - Tájékoztató 2020.március 31. (kedd) |
JEGYZŐKÖNYV
A Képviselő-testületi ülésekről hangfelvétel készül.
A napirendi pontok tárgyalásával kapcsolatos írásos előterjesztésen kívüli egyéb szóbeli tájékoztatás, kiegészítő információ - melyet a döntés meghozatala érdekében adtak a települési képviselők számára - rögzítésre kerül, az felvételről visszahallgatható.
A nyilvános Képviselő-testületi ülések hanganyaga és jegyzőkönyve a www.taksony.hu honlapon, a jegyzőkönyvek a Könyvtárban közzétételre kerülnek.
A megtárgyalt napirendi pontokhoz készült írásos előterjesztések a jegyzőkönyv mellékletét képezik.
Helyszín: Petőfi Sándor Művelődési Ház- és Könyvtár
2335 Taksony, Fő út 89.
Jelen vannak:
1. Kreisz László polgármester
2. Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármester
3. Áncsán Mihály
4. Halász János
5. Olasz Erika
6. Szalai János
7. Ruff Mátyás
8.Varga László
Dr. Micheller Anita jegyző
Ötvös Adrienn jegyzőkönyvvezető
Távol:
9. Tóth József
Később érkezett:-
Meghívottak:
Jelenléti ív alapján.
Kreisz László polgármester
Tisztelettel köszönt mindenkit a Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének tájékoztatásra összehívott 2020. március 31-i ülésén. A vészhelyzet kihirdetését követően történő működésről felkéri jegyző asszonyt, hogy adjon tájékoztatást.
Dr. Micheller Anita jegyző
Felvezetésként elmondja, hogy a Kormányhivatallal egyeztetett arról, hogy a kihirdetett veszélyhelyzetben a Képviselő-testület hatáskörét a polgármester gyakorolja. Ennek ellenére a Kormányhivatal arról tájékoztatta, hogy a Testületet nyugodtan össze lehet hívni,amennyiben nem halasztható ügyről van szó és a Testület továbbra is hozhat döntést. Mostanra kikristályosodott, hogy ez nem lehetséges, tehát a Képviselő-testület nem dönthet, csak a polgármester. Itt meghatározásra került, hogy mely témákban nem dönthet a polgármester (pld. intézmény átszervezésben nem, de a Testület sem, ugyanis ilyen kérdéseket veszélyhelyzetben nem lehet tárgyalni.) Határozatot és rendeletet is a polgármester alkot meg. E kapcsán a polgármester előzetesen kikérheti a Testület véleményét, és javasolt is egyeztetni a döntéshozatal előtt, hiszen a veszélyhelyzet elmúltát követően a Testület felülvizsgálhatja a meghozott döntéseket és azokat meg is változtathatja (nem visszamenőleges hatállyal) .
Leszögezi, hogy a mai ülés egy tájékoztató ülés lesz és végül polgármester úr fogja az ügyekben meghozni a döntést. Javasolja a jövőre nézve megbeszélni az előzetes egyeztetések menetét, hiszen a mai helyzetben a technikai eszközök igénybe vételével ez könnyen megvalósítható.
Kreisz László polgármester
Néhány szóban felvázolja, hogy a veszélyhelyzet kihirdetése óta a taksonyi operatív törzzsel hogyan kezelik és fogják össze a település mindennapjait.
Először egy rövid tájékoztatást ad a vészhelyzettel kapcsolatos intézkedésekről. Minden napreggel 7 óra 15-kor a mai modern technikát használva az összes intézményvezetővel, alpolgármester asszonnyal, jegyző asszonnyal közösen online konferenciáttartanak, amin átbeszélik a történéseket és a felmerülő feladatokat. Részletezi a taksonyi operatív törzs összetételét: a nemzetiségi önkormányzat elnöke, jómaga, intézményvezetők, a családorvosok, a gyermekorvos és nem fizikailag, de telefonon pedig a gyermekfogászati alapellátásban szerepet vállaló dr. Kopcsányi Veronika az, akivel tartják a kapcsolatot és információt cserélnek. Minden olyan szakmai kérdést, aminek van orvosi vetülete, azt velük egyeztetik le.
Az intézkedéseket igyekeznek a lehető legrövidebb időn belül közzé tenni. A Hírlevél, bár nem kellett volna, hogy nyomtatott formában is megjelenjen, de tájékoztatás szempontjából hatékonynak bizonyult, hogy a kijárás korlátozása kapcsán bevezetett intézkedések Taksonyra vetített összeállítását kedd estére minden postaládában megtalálhatták a taksonyiak. Ez mellett pedig a taksony.hu honlapon, valamint a taksonyonline közösségi média felületén igyekeznek minden friss információt azonnal közre adni. Kiemeli a hatékonyinformációáramlás jelentőségét.
Taksony vonatkozásában elmondja, hogy jelenleg két fő tartózkodik hatósági karanténban. Az egyiknek a határozat szerintmárcius 31-én, a másiknak április 11-én jár le a karantén. Informálisan tudomásuk van további egy-két személyről, akik külföldi munkavégzésről tértek haza és a hatóság elrendeli nekik a 14 napos karantént. Emellett nagyon sokat hallanak olyan lakosokról, akik ún. önkéntes karanténba vonultak. Ez mindenféleképpen pozitív jelzés az egyéni felelősségvállalásról.
Az intézmények tekintetében leszögezi, hogy az első és legfontosabb az önkormányzat számára, hogy az idősekről gondoskodjon.(Idős egyedülállókról, illetve olyan idősekről is, akiknek a családtagjai, hozzátartozói nem itt élnek a településen. A Családsegítő Szolgálat fogja össze ezt a területet. A jövőre nézve megemlíti, hogy az önkormányzatnak az ellátottak számának növekedésével is számolnia kell és gondoskodnia szükséges a humánerő biztosításáról a feladat ellátáshoz.(Párhuzamosan szem előtt kell tartani, hogyvigyázzanak munkatársaik, kolleganőink, kollegáik egészségére is.) Intézményvezetőkre bízták - itt főleg a bölcsőde- óvoda - a feladatokhoz szükséges humánerő hozzárendelését. Hozzáfűzi, hogy az iskola alkalmazottainak nagy része az online oktatásban (pedagógusok, tanárok) vesznek részt, viszont ott vannak a közalkalmazottak, takarítónők, a konyhán dolgozók, a karbantartók, akiknek lehet feladatot adni, ugyanis látszik világosan, hogy most ebben a helyzetben, hogy naponta nincs 700 gyermek bent az iskolában az ő feladataik drasztikusan csökkentek. A szabad kapacitás alakulásáról az intézményvezetők napról-napra beszámolnak. Most még nem látható, hogy mikor, de előfordulhat, hogy össze kell vonni humánerőforrásokat és fel kell sorakozni a feladatok mögé.
Itt szerencsés helyzet lehet az, hogy például az iskola konyhában most nincs napi étkeztetés, így az ott dolgozók is be tudnak segíteni a települési önkormányzat konyhájának a feladatok ellátásába, ha a következő napok hatása ezt úgy hozza. Utal rá, hogy a bölcsőde dolgozói is rendelkeznek olyan jogosítvánnyal, hogy bemehetnek a konyhára. Tisztázza, hogy ez nem azt jelenti, hogy ők fognak főzni, de olyan feladatokban részt vehetnek, mint az ételek napi szétosztása a tároló edénykékbe - amit nem végezhet akárki, csak olyan, akinek erre a jogosítványa megvan.
A Forrás dolgozóival kapcsolatban elmondja, hogy a fizikai állományt elküldték szabadságra és a feladatokhoz mérten rendelik őket vissza. Kiemeli, hogy jelen helyzetben a feladatok elvégzése az, ami prioritást élvez (ha az hétvégére esik, akkor hétvégén), a napi nyolc órás munkavégzést átmenetileg "feltették a polcra.". Hozzáfűzi, hogy az elvégzett feladatokról, munkaerő gazdálkodásról is minden nap reggel egy rövid beszámolót ad mindenki.
Jelenleg nem egészen 30 idős családhoz szállítják ki az ételeket. Az elmúlt egy hétben körülbelül 10 fővel nőtt az igénylők száma. A bevásárlás tekintetében még nem tud sok mindenről beszámolni, hisz ennek a felfutása - vasárnap óta van kijárás korlátozva- az elkövetkező időszakra tehető.
Végezetül kitér arra, hogy az egyeztetéseket a tisztelt Képviselőt-testülettel nagyon fontosnak tartja, viszont ezt a jövőben az online térben fogják megtenni. Gondoskodnak arról, hogy amelyik programot használják ehhez, az mindegyik képviselő társuknál működjön, vagy lássák azt, hogy ki milyen módon tudja ezt lebonyolítani, akár otthon, akár mobiltelefonnal, stb. Ezt fontosnak tartja és kéri, hogyaz egyeztetés új módjára legyenek nyitottak. Biztos benne, hogy lesz egy-két olyan téma, amiben dönteni szükséges és fontos számára, hogy emögött legyen ott az az egyeztető folyamat, aminek köszönhetően nyugodt szívvel hozhat meg döntést.
Ezt követően rátér az ülés meghirdetett témáinak megbeszélésére.
1. ELŐTERJESZTÉS AZ ÉTKEZÉSI TÉRÍTÉSI DÍJAKRÓL
Kreisz László polgármester
Ismerteti a napirendi pontot. Megadja a szót Áncsán Mihály Szociális és Népjóléti Bizottság elnökének.
Áncsán Mihály képviselő
Elmondja, hogy minden évben kötelezettsége az önkormányzatnak felülvizsgálni az étkezési térítési díjakat és ennek a napirendi pontnak a keretében két határozat született mind a két bizottság munkája során. Egyik a térítési díjakról szóló rendelet felülvizsgálata. Ezt a megalapozó számítások alapján bizottságuk elfogadásra javasolja. Noha a nyersanyag és egyéb számításokból kalkulált eredmény egy picit módosul, de összességében, ahogy a határozati javaslat is tartalmazza, 2019. évhez képest a díjak nem változnak. A második döntési javaslat a Forrás Intézményüzemeltető konyhája által alkalmazott étkezési térítési díjakról szól. Itt minimális változások lehetnekfőként a vendég, tehát külsős étkezőkkel kapcsolatosan, de úgy gondolja, hogy piaci értelemben véve teljesen megfelelő a Forrás Intézményüzemeltető által alkalmazott A és B menü díjmeghatározás. A Bizottság ezt is egyhangúan elfogadásra javasolja a Testület felé.
Kreisz László polgármester
Megadja a szót Szalai János Pénzügyi Bizottság elnökének.
Szalai János képviselő
Felhozza, hogy a Pénzügyi Bizottság is hasonló javaslatot fogalmazott meg Képviselő-testület irányában, de egy kicsit sötétebben látják a jelenlegi helyzetet. Hozzáteszi, hogy azok a számok, amik az előterjesztésben szerepelnek, az előterjesztés készítésekor még relevánsak voltak, viszont olyan beláthatatlan következményei lesznek az alapanyag árváltozásnak, ami mindenféleképpen a díjak felülvizsgálatát fogja eredményezni. "Azt javasoltuk, hogy most fogadjuk el, mert április 1-ig ezt meg kell tennünk, de egy hónap múlva vagy alkalomadtán ezt felül kell bírálni a kialakuló helyzenek megfelelően."
Kreisz László polgármester
Megköszöni az észrevételeket. Összegzi, hogy a két Bizottság a döntési javaslat elfogadása mellett érvelt. Ezt követően rátér a következő napirendre.
2. ELŐTERJESZTÉS A SZEMÉLYES GONDOSKODÁST NYÚJTÓ ELLÁTÁSOK INTÉZMÉNYI TÉRÍTÉSI DÍJÁRÓL
Kreisz László polgármester
Ismerteti a napirendi pontot és megadja a szót Áncsán Mihály Szociális és Népjóléti Bizottság elnökének.
Áncsán Mihály képviselő
Tájékoztatásul elmondja, hogy a napirendi pont keretén belül a szociális étkeztetés és a házi segítségnyújtás témaköréről van szó. Itt szintén meghatározásra került az étkeztetés önköltsége és ennek függvényében kell a Képviselő-testületnek megalkotnia a rendeleten belül a különböző díjakat. Az étkeztetésnél, mint ahogy már előző években is kialakította az önkormányzat, sávos szolgáltatást nyújt a rászorulók felé.
A másik téma pedig a házi segítségnyújtás, itt szintén a Családsegítő Szolgálat munkatársai háznál történő segítségnyújtásának díját kell megfizetni. Ebben az esetben is sávos a díjazás. Mind a két témában, az étkeztetés és a házi segítségnyújtás esetében 2019-es árszint marad, ennél többet nem kell fizetni a rászorulóknak, igénylőknek. Ebben a formában javasolja Képviselő-testületnek elfogadásra a Bizottság a térítési díjakat.
Szalai János képviselő
Jelzi, hogy a Pénzügyi Bizottság is elfogadásra javasolja Képviselő-testületnek, szem előtt tartva az előző napirend során elhangzottakat. Az étkezési térítési díj esetében ugyanazt tudja elmondani, mint az előző napirendi pontnál.
Kreisz László polgármester
Rögzíti, hogy mind a két bizottság az előterjesztés szerinti javaslat elfogadását tanácsolja Képviselő-testületnek.
Ezt követően rátér a következő napirendi pontra.
3. ELŐTERJESZTÉS A GYERMEKVÉDELEM HELYI RENDSZERÉRŐL SZÓLÓ RENDELET MÓDOSÍTÁSÁRÓL
Kreisz László polgármester
Ismerteti a napirendi pontot. Megadja a szót Áncsán Mihály Szociális és Népjóléti Bizottság elnökének.
Áncsán Mihály képviselő
Közli, hogy e témának a keretében a bölcsődei ellátásnak a díját szükséges meghatároznia Képviselő-testületnek. A fő szabály itt is az volt, hogy miután az intézményi térítési díj lényegesen nem tért el az előző évekétől, a javaslat az, hogy maradjon a 2019. évben elfogadott személyi térítési díj, melyet 1430,- forint/napban határoz meg a rendelet. Ezt a Bizottság elfogadásra javasolja Képviselő-testület felé.
Szalai János képviselő
Megerősíti, hogy a Pénzügyi Bizottság is elfogadásra javasolja Képviselő-testületnek a rendeletet, visszautal az előző napirendi pontoknál tett jelzésére. Felhozza, hogy várható, hogy több témát is a későbbiekben felül kell vizsgálni. Felveti, hogy még az sem tudható, hogy az idei iparűzési adó bevétel hogyan alakul…
Kreisz László polgármester
Rögzíti, hogy e téma kapcsán is a bizottságok javaslatát fogja figyelembe venni a döntéshozatalnál. Rátér a következő napirendi pontra.
4. EGYEBEK
Kreisz László polgármester
Érdeklődik, hogy az Egyebek napirendi pont keretében van-e valakinek észrevétele, kérdése, megvitatni valója. Megadja a szót Ruff Mátyás képviselő úrnak.
Ruff Mátyás képviselő
Észrevételt szeretne tenni azzal kapcsolatban, hogy az italforgalmazó helyek (kocsmák) 15 órakor történő bezárásának eredményeként rengeteg eldobott üres üveggel lehet találkozni a településen. Érdeklődik, hogy nincs-e valami megoldás annak érdekében, hogy a boltosok tegyenek ki kukát a bolt elé. Körlevél kiküldését javasolja üzletvezetők részére.
Áncsán Mihály képviselő
Felhozza, hogy a bizottsági ülésen is felvetődött az idősek ellátásának kérdése ebben az időszakban. Teljesen jó ötletnek tartja és reméli, hogy az intézmények dolgozói is szívesen csatlakoznak a kezdeményezéshez - utal polgármester úr szavaira. Köszönettel veszik a segítséget, bár úgy látja, hogy Taksony az a település, ahol az időseket a családtagok rendesen ellátják, kiszolgálják.
Érdeklődik, hogy van-e olyan szolgáltatója az önkormányzatnak, aki jelezte, hogy tudja teljesíteni szerződéses kötelezettségét.
Kreisz László polgármester
Jelzi, hogy nincs ilyenről tudomása. Egyetért Ruff Mátyás felvetésével, érzékeli a problémát. Utal rá, hogy már tettek jelzést is, amire nem kaptak őszinte választ. Megjegyzi, hogy az önkormányzat minden rendeletet megalkotott, ami ahhoz kellett, hogy a rendőrök jogszerűen eljárhassanak. Megadja a szót alpolgármester asszonynak.
Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármester
Többen megkeresték azzal, hogy várták az adóval kapcsolatos csekkeket és nem kapták meg. Tudja, hogy jelenleg nehezebb a helyzet a hivatalban tekintettel arra, hogy ott is anyukák dolgoznak, akiknek otthon van a gyermeke, de firtatja, hogy várhatóan mikorra várhatóak a csekkek.
Dr. Micheller Anita jegyző
Tudomása szerint egyedül a gépjármű adóban lehetett némi csúszás, ott is a határozatok esetében azoknál az autóknál, melyeknél valamilyen változás volt ebben az évben (változott a fizetendő összeg). Ott határozatot küldtek ki, ezeknél lehetett csúszás, de véleménye szerint mostanra már célba kellett hogy érjenek. Információi szerint minden csekk kiküldésre került, azonban ha valaki még esetleg nem kapott határozatot, akkor kéri, hogy legyen kedves jelezze azt a hivatalban.
Halász János képviselő
A közterekkel, járdákkal kapcsolatban felhozza, hogy elég sok helyen (pld Fő úti járda) rossz körülmények között lehet közlekedni. Amennyiben lenne rákapacitás,úgy szükséges lenne minimális járdakiegyenlítést végezni. Továbbá javasolja felhívni a Közút figyelmét, hogy a pályától fölfelé, a Fő út jobb oldala járhatatlan kerékpárral. Örömmel venné, ha havonta felszólítanák a Közutat annak érdekében, hogy tegyenek valamit.
Varga László képviselő
Érdeklődik, hogy a bankautomatával kapcsolatban történt-e valamiféle előrelépés. Felhozza, hogy múlt héten is majdnem egy napig nem lehetett pénzt kivenni.
Kreisz László polgármester
Utal rá, hogy Áncsán képviselő úr ajánlotta fel, hogy utánanéz a lehetőségeknek. Megadja a szót képviselő úrnak.
Áncsán Mihály képviselő
Tájékoztatásul elmondja, hogy egy bankautomata kihelyezése - leszögezi, hogy ez nem hivatalos nyilatkozat pénzintézet részéről - bonyolult folyamat. Adott bank megvizsgálja, hogy a kérdéses területen, milyen nyereséggel, veszteséggel lehetne működtetni és hogyan tudja azt beilleszteni a portfóliójába. Ez részben megtörtént náluk is, még a központi oldalról igyekszik információt begyűjteni és tovább haladni az ügyben. Nem tud most biztosat mondani, hozzáteszi, hogy ebben a helyzetben egyik bank sem fog ezzel a témávalprioritásként foglalkozni...
Halász János képviselő
Visszaemlékszik arra, hogy annak idején, az önkormányzat ingyen adott területet a posta építéséhez. Véleménye szerint meg lehetne kérni őket, hogy próbáljanak meg ők is foglalkozni ezzel a témával a lakosság jobb kiszolgálása érdekében.
Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármester
Az automatával kapcsolatban elmondja, hogy a postán van lehetőség pénzt felvenni. A díja ugyan más, de hozzáteszi, hogy a jelen helyzet a pénzkezelési szokásokra is kihatással van. Megemlíti, hogy a bankkártyával pinkód nélkül kivehető limitet felemelték 15.000,- forintra, ebből adódóan kevesebb készpénzre lehet szükség. Véleménye szerint a bankkártyával fizetés kényelmesebb, olcsóbb és jelenleg egészségügyi szempontból is biztonságosabb… Szintén úgy gondolja, hogy nem ez a legfontosabb kérdés/probléma jelenleg.
Kreisz László polgármester
Érdeklődik, hogy van-e valakinek még kérdése, észrevétele, hozzászólása. Amennyiben nincs, megköszöni mindenkinek, hogy ebben a rendkívüli helyzetben is rendelkezésre álltak és ezzel az ülést 18 óra 45 perckor bezárja.
K.m.f.
Kreisz László Dr. Micheller Anita
polgármester jegyző
Jegyzőkönyvet készítette:
Ötvös Adrienn