|
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete (2014-2019) Közmeghallgatás 2017. február 23. (csütörtök) |
JEGYZŐKÖNYV
A Képviselő-testületi ülésekről hangfelvétel készül.
A napirendi pontok tárgyalásával kapcsolatos írásos előterjesztésen kívüli egyéb szóbeli tájékoztatás, kiegészítő információ - melyet a döntés meghozatala érdekében adtak a települési képviselők számára - rögzítésre kerül, az felvételről visszahallgatható.
A nyilvános Képviselő-testületi ülések hanganyaga és jegyzőkönyve a www.taksony.hu honlapon, a jegyzőkönyvek a Könyvtárban közzétételre kerülnek.
A megtárgyalt napirendi pontokhoz készült írásos előterjesztések a jegyzőkönyv mellékletét képezik.
Helyszín: Petőfi Sándor Művelődési Ház- és Könyvtár
2335 Taksony, Fő út 89.
Jelen vannak:
1. Kreisz László polgármester
2. Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármester
3. Áncsán Mihály
4. Györke Erzsébet
5. Szalai János
Dr. Micheller Anita jegyző
Ötvös Adrienn jegyzőkönyvvezető
Távol:
6. Halász János
7. Ruff Mátyás
8. Tóth József
9. Varga László
Meghívottak:
Jelenléti ív alapján.
Kreisz László polgármester
Nagy szeretettel köszönt mindenkit a közmeghallgatáson. Tisztelettel köszönti alpolgármester asszonyt, képviselő hölgyeket és urakat, kedves megjelent hallgatóságot. Megállapítja, hogy a testület öt fővel határozatképes. Felvezetésként elmondja, hogy a közmeghallgatás fő témája a 2017. évi költségvetés.
1. JEGYZŐKÖNYV HITELESÍTŐ MEGVÁLASZTÁSA
Kreisz László polgármester
A közmeghallgatásról készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Szalai János képviselő urat javasolja, és ennek elfogadását teszi fel szavazásra.
Döntési javaslat
1. napirend: Jegyzőkönyv hitelesítő megválasztása
1. javaslat: Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a 2017. február 23-i rendes, nyílt ülésről készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Szalai János települési képviselőt választja meg.
A Képviselő testület egyhangúan, 5 igen szavazattal, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodás mellett hozta meg a határozatát.
19/2017. (II. 23.) KT határozat
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a 2017. február 23-i közmeghallgatásról készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Szalai János települési képviselőt választja meg.
Határidő: azonnal
Felelős: polgármester
TAKSONY ÖNKORMÁNYZATÁNAK 2017. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSE
Kreisz László polgármester
Elöljáróban elmondja, hogy a bemutatott diasor a jegyzőkönyv mellékletét képezi és elérhető lesz az Interneten.
2017. évben Taksony Önkormányzata összesen 711.257.000,- forintból gazdálkodik. Ebből a működésére 567 millió forintot, a beruházásokra, fejlesztésre pedig 140 millió forintot szán. A tervezéseket mindig szempontok és tényezők befolyásolják. A költségvetésnél elsődleges szempont, hogy ne fölé, hanem tartalék képzése mellett inkább alátervezett legyen. A tartalék megjelenítése a fejlesztési oldalon történik, mert abban az önkormányzatnak mindig lehetősége van a döntésre (megvalósuljon-e a kitűzött cél, vagy sem.) További szempontok:
• A feladatellátáshoz szükséges működési feltételek biztosítása
• Méretgazdaságos önkormányzati struktúra (Taksony esetében ez már nem kérdés, hiszen az átgondolt, biztonságra törekvő "gazdálkodással" nagyon nehéz időszakot vészelt át az önkormányzat összeomlás nélkül.)
• Következetes adópolitika (Cél, hogy kínos legyen a saját önkormányzatnak tartozni, hiszen ezeket a forrásokat lehet a falu fejlődésére fordítani. A kommunális adónem érint minden családot, ez 17 millió forint.)
• Továbbra is a szigorú gazdálkodás fenntartása az alap a biztonságos működés érdekében
• Szállítói tartozásállomány nulla!!!
A helyi önkormányzatok működésére az állam az alábbi jogcímeken ad támogatást a település létszáma alapján:
1. Az önkormányzati hivatal működésének támogatására: 82.577.400,- forint
2. Település-üzemeltetéshez (zöldterület-gazdálkodás, közvilágítás, köztemető fenntartása, közutak fenntartásának támogatása): 30.017.550,- forint
3. Egyéb önkormányzati feladatokra: 17.007.600,- forint
Azonban a településnek van egy gazdasági ereje, ennek köszönhetően ez az összeg akként módosul, hogy gyakorlatilag "csak" a hivatal működésére kap az önkormányzat támogatást. A többi tételre azért nem, mert Taksony adóerő képessége alapján a saját bevételekből befolyik a szükséges összeg, azaz a felsorolt tételekre összesen 78.107.681,- forint érkezik támogatásként.
A másik nagy csomag, amire az államtól támogatás érkezik, az a szociális és gyermekjóléti feladatokra (segélyezés, gyermekjóléti feladatok támogatása - családsegítés, szociális étkeztetés, házi segítségnyújtás, bölcsődei ellátás: 2016.szeptember 1-től újra önkormányzati bölcsődéje van Taksonynak, - gyermekétkeztetés támogatása, kiegészítő támogatás a bölcsődében foglalkoztatott felsőfokú végzettségű kisgyermeknevelők béréhez) vonatkozik. Ezekre összesen 28.373.580,- forintot kap az önkormányzat.
A kulturális feladatok ellátására külön támogatás érkezik lakosságszám arányban: 7.191.120,- forint értékben.
Az előzőekben felsorolt támogatások összessége az adóerő-képesség beszámítása után: 113.672.381,- forint.
A bevételek kapcsán még hozzáfűzi, hogy pluszként annak egy részét a közfoglalkoztatási program teszi ki. Itt említi meg, hogy az önkormányzat a korábbi években picivel több, mint 30 millió forintot költött szociális segélyezésre. Ez az összeg 9 millióra csökkent, ami fedezi az ilyen irányú feladat ellátását. A közfoglalkoztatási programban részvétel kapcsán 14,1 millió forintért pályázott az önkormányzat, melynek köszönhetően egy 1 éves program indítható el, így biztosítva segély helyett az értékteremtő munka lehetőségét.
Ezt követően rátér a 2017. évi közhatalmi (saját) bevételek részletezésére:
· Vagyoni típusú adók 64 100(eFt)
- építményadó 42 800 (eFt)
- magánszemélyek kommunális adója 17 700 (eFt)
- telekadó 3 600 (eFt)
· Termékek és szolgáltatások adói 251 500 (eFt)
- helyi iparűzési adó 230 000 (eFt)
- gépjárműadó[1] 20 000 (eFt)
- talajterhelési díj 1 500 (eFt)
· Egyéb közhatalmi bevételek 2 500 (eFt)
- eljárási illetékek 100 (eFt)
- igazgatási szolgáltatási díjak 50 (eFt)
- bírságok 350 (eFt)
- egyéb közhatalmi bevételek (késedelmi pótlék) 2 000 (eFt)
Összesen 318 100 (e Ft) folyik be ezeken a jogcímeken. Pozitívumként emeli ki, hogy a taksonyi adómorál nagyon kivételes.
Egyéb működési bevételek (az önkormányzat vagyonának gazdálkodásából származó tételek) körébe az alábbiak tartoznak:
· Bérleti díjak, (Spar parkoló, antenna bérleti díjak: Telenor, Vodafone, köztemető ügyfélszolgálati helyiség)
· Önkormányzati lap: hirdetési díj
· Vízi közmű vagyon vagyonkezelői díj 3 184 (eFt)
· Útépítési érdekeltségi hozzájárulás (lakók hozzájárulása)
Ezen a soron 2017. évre várható bevétel összesen 34 318 eFt.
Az önkormányzat 2017. évi kiadásaival kapcsolatosan először a személyi juttatások tételeiről (Ʃ:35.829 e Ft) tájékoztat:
•választott tisztségviselők,
•16 fő közfoglalkoztatottak (erre a tételre fordítódik az a 14 millió forintos összeg, amit az önkormányzat a közfoglalkoztatásra kap)
•Főépítész, Hírharang, korcsolyapálya,
•képviselők tiszteletdíja havi bruttó 15.000,- Ft, (jogszabály ennek a többszörösét engedné meg)
• a bizottságok nem képviselő tagjainak bruttó 10.000 Ft (hat fő)
Összességében nagyon puritán működéssel valósul meg a település vezetése.
A település működtetése, fenntartása kapcsán jelentkező dologi kiadások (Ʃ:112.125 eFt) tekintetében az alábbiakkal szükséges tervezni:
• Karbantartások
• Közüzemi díjak (tényleges adatok alapján történik a tervezés)
• Beszerzések (szakmai anyagok)
• Szolgáltatási kiadások (ügyvéd, könyvvizsgáló, szúnyoggyérítés /900 eFt - 20 településsel összefogva a teljes ráckevei soroksári Duna ág partján történik/ zöldterület tisztántartás /Taksonyban 187 ezer m2-en minden héten pénteken és szombaton összeszedik a szemetet/ közvilágítás /összességében 25 millió forint nem csak a közvilágításra, hanem az egyéb világításra is/, síkosság mentesítés /4 millió forint/ stb.)
• Reklám és propaganda kiadások (Nyomtatott orgánum: Hírharang /évente 6-szor jelenik meg/, Hírlevél /kéthetente jelenik meg, 70 háztartásba jut el, viszont digitális formában 800 e-mail címre küldik ki/, Ünnepnap-Tár /évente 1-szer jelentik meg/. Digitálisan: Honlap, Facebook)
2016-ban megvalósult beruházások:
Fontos célként fogalmazza meg az értéknövelő beruházásokat és a település vagyonának gyarapítását.
• Ingatlanbeszerzés: 23 799 eFt (stratégiailag fontos ingatlanok megszerzése belterületen és külterületen a hosszú távú fejlődés elősegítésére → ehhez hosszú távú stratégia szükséges)
• Kútfúrás (sport pálya, Fő tér: ivóvíz helyett, vízszámlák alapján a beruházás három év alatt megtérül) 6 142 eFt
• Arany János u. csapadékvíz elvezetés 17 815 eFt (még nem teljes körű, elkészült a rendszer, ami az Arany János utcából lejuttatja a csapadékvizet a Marestli tóba. Akkor fog 100%-osan jól működni, ha az utat is megépítik a megfelelő lefolyásokkal a víz számára. Ugyanakkor itt megemlíti, hogy az utcában a házak 95%-ról az utcára folyik ki a csapadékvíz. Ezt amennyire lehetett figyelembe vették a kapacitás méretnél, azaz a rendszer a nagy mennyiségű csapadékvizet és a házakról lefolyó vízmennyiség egy részét tudja elvezetni. Itt hívja fel a figyelmet arra, hogy rendelet értelmében mindenkinek a saját ingatlanán kell a csapadékvíz elvezetéséről gondoskodnia.)
• Orvosi rendelő felújítás 24 238 eFt (Széchenyi úti rendelő: energetikai korszerűsítés valósult meg, ehhez 20 millió forintot pályázaton nyert az önkormányzat)
• Óvoda épület tetőszigetelés (óvodával és az NNÖ-vel összefogva valósult meg 6.000eFt + 8 343 eFt a települési önkormányzati hozzájárulás)
• Forrás sétány. Útburkolat felújítás 2 557 eFt (stabilizálás éves költsége)
• RSD üdülőterület csatornázása 420 ingatlan: 500 millió Forint (kiépült gerinchálózat, melyre 200 ingatlan kötött rá, folyamatos beruházás a családok részéről, hogy rákössenek a csatornahálózatra.)
2017. évre tervezett beruházások, felújítások:
• Ingatlanbeszerzés: 17 043 eFt (Kiskáposztás "területrendezés": 168 ingatlan /9m2-140m2-ig/ - 480 tulajdonos, aki ajándékba adja, vagy felajánlja a vásárlást: az önkormányzat megvásárolja egységesen 900Ft/m2 áron)
• Útépítés (Sziget nyaraló u.) 44 450 eFt (Révész utca tervek felülvizsgálata - Natura2000-es terület→hatástanulmány készítése kötelező, engedélyezési eljárás 60 nap, Szigeti Dunasor és Sziget Nyaraló utca: itt a terveket készítik el)
• Engedélyezési tervek 3 627 eFt
• Csapadékvíz elvezetése (Orgona köz) 13 979 eFt (NCT alatt elhelyezkedő területen, tervek elkészültek, finanszírozás összeállítása folyamatban)
• Belterületi utak szilárd burkolat kiépítése 9 079 eFt
(Révész utca, pályázati önrész betervezve, Dózsa György utca egy szakaszának, illetve Petőfi utca felújítására pályázat benyújtása)
• Tervezési költségek 27 686 eFt
(Egyik legfontosabb befektetés, nélküle sem pályázni sem kivitelezni nem lehet. Napelemes kiserőmű: közvilágításra fordított összeg ellenértékét termeli meg; csapadékvíz elevezetés, Fő út kiviteli tervek)
• Közvilágítási lámpatestek bővítése 3 992 eFt (Kert utca, valamint a Könyves Kálmán utcát és a Mátyás Király utcát összekötő köz közvilágítása március végére megépül)
• HÉSZ (TIS) 6 668 eFt (Települési Integrált Stratégia: hosszú távon foglalja össze a Taksonyban megvalósítani kívánt célokat, irányokat)
• Önkormányzati épületek felújításának tervei 5 875 eFt
Nyertes pályázat
Jelzi, hogy az energetikai korszerűsítésre benyújtott pályázaton megigényelt 233.856.955,- Ft támogatást az önkormányzat elnyerte. Ez az általános iskola energetikai korszerűsítésére /éves energia költség csökkenése 25-40%-al/, a Művelődési Ház nyílászáró- és fűtés korszerűsítésére, tetőn napelemek felhelyezése, valamint a településüzemeltető épületére vonatkozik.)
A Forrás Intézményüzemeltető Központtal kapcsolatban elmondja, hogy az két tevékenységgel foglalkozik:
· Konyha: 80.618 eFt (bevételt is eredményez: óvoda ellátása, piaci részvétel a környéken ≈500 adag ismételten. 2016. szeptemberétől nem főz az iskolának a helyi konyha. Fura helyzet: saját iskolája a falunak máshonnan hozza az ételt, ennek eredménye közel 50 millió forintos forgalomkiesés)
· Településüzemeltetés: 76.152 eFt (2800ha köztér fenntartása, karbantartása)
o Utak fenntartása:
§ Földutak karbantartása, kátyúzás, árok és
§ padkarendezések, csapadékvíz rendszer takarítása
o Parkok és zöldfelületek: (szolgáltatási kiadásoknál)
o Egyéb kivitelezések:
§ Polgármesteri hivatal, bölcsőde külső homlokzatának rendezése
§ Polgármesteri hivatal tárgyaló kialakítása
§ Szent Anna tér locsolóhálózat automatizálása
§ Térkövezés és szegélykő építés (járdák, temető...)
§ Tanösvény karbantartás (festés)
Szociális ellátások terén, amit megkap az önkormányzat támogatásként az kiadásként szerepel:
Bevétel |
Összeg (Ft) |
Védőnői OEP finanszírozás |
13 466 400,- |
Szociális étkeztetés, ellátási díjak |
3 300 000,- |
Önkormányzati finanszírozás -(ebből) állami hozzájárulás |
30 640 316,- 15 600 000,- |
Pénzmaradvány (előző évről) |
19 504,- |
Összesen |
47 426 220,- |
Mindemellett ingyenes jogsegélyszolgálatot is biztosít az önkormányzat azoknak a taksonyi lakosoknak, akiknek erre nincs plusz forrása, de szükségük van jogsegélyre.
Jelzi, 2017-ben a civil közösségek munkáját, céljaik megvalósítását 10 605 eFt-tal tudja támogatni az önkormányzat. Erre hosszú évek óta nem volt példa. A közösségek kicsivel több, mint 15 millió forint támogatásra nyújtottak be igényt, ezt gondolta át az önkormányzat közösen egyeztetve a közösségek vezetőivel. Van olyan szervezet, akinek az önkormányzat nem pénzben, hanem az infrastruktúrájával nyújt segítséget. A természetbeni és pénzbeli támogatás együtt eléri a 19 millió forintot.
Összefoglalásként elmondja, hogy az Önkormányzat teljes költségvetésének főösszege: 711 257 eFt. Ez az összeg egy olyan gazdálkodási szemléletmód és tevékenység eredménye, melynek alapja - a pénzügyi stabilitás biztosítása, a kiszámítható gazdálkodás, az ellátandó feladatok súlyozása, a hatékonyság javítása, a méretgazdaságosság szempontjainak fejlesztése a tervezett feladatok körében történő rangsorolás mentén (koncepció) - elvárások megvalósítása.
Kiemeli, hogy másik nagyon fontos tétel a nemzetiségi finanszírozás, mert ez Taksony legnagyobb vívmánya. Két nemzetiségi intézmény van, ahová 1000 gyermek jár naponta. Ez sajátosan a nemzetségi önkormányzaton keresztül történik, azaz mintegy "csatorna" engedi magán át ezt az állami finanszírozást. Itt utal vissza egy korábban megemlített tételre, miszerint az adóerő-képesség után az egész település az országnak 116 millió forintjába kerül. Csak a két intézményre és az NNÖ finanszírozására az állam 716. 493.751,- forintot utal az alábbi bontásban:
· Taksony Vezér Német Nemzetiségi Általános Iskola részére: 545 717 407,- Ft
· Taksony Német Nemzetiségi Óvoda részére: 169 994 344,- Ft
· Német Nemzetiségi Önkormányzat Taksony részére: 782 000,- Ft
Az NNÖT a két intézmény részére utalt összeget (715 711 751,- forintot) kétfelé bontja a feladatok és az államháztartásban meghatározott paraméterek szerint. (Itt jelzi, hogy a dián az egyes intézményeknél látható vastag összeg alatt található másik összeg mutatja, hogy a települési önkormányzat mennyiből működtette az adott intézményt, amikor az nem nemzetiségi finanszírozással működött; azaz 124.000.000,- forintból az óvodát és 312.000.000,- forintból az iskolát.) Az óvoda esetében a két összeg közötti különbség majdnem 46 millió forint. Nevelési évente ennyivel több érkezik az óvodába, az iskola esetében ez a differencia még nagyobb: 233 millió forintos többletről lehet beszélni éves szinten. Ezzel a bőséggel felelősség is jár. Hangsúlyozza, hogy a két intézmény Taksony két intézménye, a tulajdonos pedig Taksony és a taksonyi önkormányzat. Ebből a pénzből mégis sajátos működési struktúra épült fel, ami nem kevés pénzébe kerül a gyerekeknek, hiszen ezt a rájuk jutó pénzből vonja el a NNÖT az alábbi tételekre:
· + Igazgatóhelyettes (3.) (költség évente 5 és 7 millió között van, ez levonásra kerül az 545 millióból)
· + Nemzetiségi referens (Kérdés, hogy miért van rá szükség, hiszen a korábbi évben ugyanígy működött a településen. Itt is számolni kell a bérköltséggel.)
· + Gazdasági ügyintéző (Megjegyzi, hogy a település ezt az óvodai és iskolai infrastruktúrát a hivatalban látta el. Hozzáteszi, hogy törvény alapján a hivatal ennek lehetőségét továbbra is biztosítja a nemzetiségi önkormányzat számára, azaz megint lehet többlet bérköltséggel számolni.)
· + Rendszergazda??? (Szükséges feladat, az állam finanszírozza a főállású rendszergazda költségét, azonban itt nem főállásban látják el ezt a feladatot, hanem külső szolgáltató végzi ezt a tevékenységet.
· + Gondnok , sofőr
· + Kisbusz (9fő) (700 fős iskolához kevésnek tűnik..)
· + önálló gazdasági épület??? (Holott a települési önkormányzat biztosítja az önkormányzat működéséhez a feltételeket. A nemzetiségi önkormányzat részére fenntartott helyiség üresen áll a Művelődési Házban, a települési önkormányzat ugyanúgy fizeti annak temperálását, rezsijét, hozzá az eszközöket és a nemzetiségi önkormányzat kivonult ebből az épületből, valamint az óvodából is és inkább egy önálló épületet tartanak fent.)
· + rezsiköltség (közmű, karbantartás, telefonok...)
Mindez összességében 35 millió többletköltséget jelent évente. A két és fél év vonatkozásában ez 70 millió forint plusz kiadás, ahelyett, hogy az, az iskolában/ra került volna felhasználásra. Jelzi, hogy a Német Nemzetiségi Önkormányzat Taksony képviselő-testületi ülésén az elhangzottakat elnök asszony is megerősítette, ahogy az a szó szerinti jegyzőkönyvben is olvasható.
Megemlíti, hogy a Brózik Tibor Diáksport Egyesület szenzációs beruházás előtt áll. Pályázatot nyújtott be és az önkormányzattal, iskolával és nemzetiségi önkormányzattal összefogva egy kosárlabdacsarnokot építenek. A települési önkormányzatnak egyetlenegy kritikus kérdése ezzel kapcsolatban, hogy miért kosárlabda csarnoknak épül. Taksonyban a kézilabdának nagy hagyománya van. A kosárlabda pálya méretű csarnokban a kézilabda pálya felfestve elfér, csak a kisodródáshoz szükséges távolságok már nem adottak. A települési önkormányzat azt tudja elfogadni ebben, hogy a 700 gyermek mindennapos testnevelését szolgálja. A versenyszerű sportolás kapcsán jelentkező esetleges problémákkal az iskolának és a nemzetiségi önkormányzatnak kell elszámolnia majd. Az 35 millió forint/év összegű elműködési költséget az iskola pénzén "pofátlanságnak" tartja.
A költségvetéssel kapcsolatos tájékoztatót a "Nincs gazdasági növekedés befektetés nélkül, és a település nem lesz sikeres kultúra nélkül." gondolattal zárja. Megköszöni a megtisztelő figyelmet és érdeklődik, hogy van-e valakinek kérdése, hozzászólása az elhangzottakkal kapcsolatban.
Fülöp Izabella, Taksony Fő út 17.
Megemlíti, hogy körbe vannak véve boltokkal, aminek van természetesen pozitívuma is, viszont a Fő út mellett lehetetlenné vált a járdán közlekedni, mivel mindenki ott parkol. Nagyon balesetveszélyes. Ugyanakkor ki- és befordulásnál a különböző hirdető táblák is nehezítik a kilátást az autóból.
Kreisz László polgármester
Jelzi, hogy a Fő út rekonstrukció tervezése folyamatban van. Tisztában van a Fő út állapotával. 2018-2019-ben kerül sor erre a rekonstrukcióra és bízik abban, hogy ezek a problémák is meg fognak oldódni ezzel. Addig is áthidalásként táblakihelyezéssel, útakadállyal meg lehet próbálni egy kicsit rendezni a forgalmat, ehhez közútkezelői hozzájárulásra van szükség. A reklámtábla kihelyezését meg fogja nézni a hivatal illetékes munkatársa, telefonos elérhetőséget kér az egyeztetéshez. Köszöni a jelzést. Érdeklődik, hogy van-e még kérdés.
Lakatos Imre, Taksony Könyves Kálmán utca
Örömmel hallgatta a beszámolót, illetve a 2017 évi költségvetést. Sok mindenben egyetért. Jelzi, hogy a nemzetiségi önkormányzattal kapcsolatban hallottakat nem igazán tudta hova helyezni. A SPAR-ral szemben épült állatorvosi rendelő kapcsán nem érti, hogy bár bent épült parkoló az udvarban, mégis az autók a Fő úton a ház előtt állnak meg. Emiatt viszont csak úgy lehet balra kanyarodni a Fő útra, hogy nagyon ki kell tolni az autó elejét, nem biztosított a belátás. Jelzi, hogy ezzel kapcsolatban már járt bent a hivatalban és jelezte a problémát, ígéretet kapott arra, hogy megnézik a helyszínt. Karó kihelyezését javasolja.
Hunyadi János és Könyves Kálmán utca közti résznél jelzi, hogy nagyon rossz az út minősége, szemétszállító autó nehezen tud ott közlekedni.
A Mátyás Király utcáig lévő rész is borzalmas, nincs járda.
A kosárlabda csarnokkal kapcsolatban elmondja, hogy 10 évig volt a női kézilabda csapatnak a szakosztály vezetője a 90-es években. Nem érti, hogy, ha van a faluban 4 serdülő csapat összeállítására gyermek, illetve van ifi és felnőtt csapat, miért kosárlabda pálya épül. Jelzi, hogy a kézilabda pályán megoldható a kosárlabda pálya elhelyezése is, fordítva viszont ez nem működik.
Kreisz László polgármester
Az utolsó felvetésre reagálva közli, hogy a települési önkormányzat is ezt az álláspontot képviselte, de nem tudta meggyőzni az iskolát, sem a nemzetiségi önkormányzatot. Megerősíti, hogy soha nem volt Taksonynak kosárlabda kultúrája, kézilabda viszont igen.
A csarnok bekerülési költsége 720 millió forint, ebből 510 millió forintot TAO pályázatból finanszíroznak és 217 millió forintot pedig az iskola a költségvetéséből biztosít, mert az előző dián is látva évente 260 millió forint az a plusz bevétel, amiből félre tudnak tenni. A települési önkormányzat azt sajnálja, hogy ezen felül még 35 millió forint felélésre kerül azzal, hogy megduplázták az infrastruktúrát annak érdekében, hogy a maguk urai lehessenek…
A Mátyás Király közben és a Könyves Kálmán közben az önkormányzat tette le az oszlopokat, hogy az autóforgalmat megszűntesse. A közvilágítás bővítése kapcsán ezen a részen két lámpa kihelyezésére kerül sor.
A focipálya kapcsán hangsúlyozza, hogy a beruházott érték megóvása érdekében történt a kerítés megépítése. A kerítés mellett található négy méter széles sávon ebben az évben az önkormányzat térkövezett járdát tervez megvalósítani.
A Fő út és a Hunyadi utca között és a Könyves Kálmán között egy felkopott, betonos járda található. A Hunyadi utcát 2009 -10 környékén építették meg. Ez egy zsákutca. A leaszfaltozott rész azt a célt szolgálja, hogy a hulladékot gyűjtő autó be tudjon fordulni, meg tudjon fordulni és visszamenni a Hunyadi János utcán. Elzárkózik itt az átmenő forgalomtól. Amint a járda megépül a Fő út és a Hunyadi között valamint a Hunyadi és a Könyves Kálmán között, akkor sor kerül a lezárásra.
A harmadik ütem a Könyves Kálmán és a Mátyás Király utca közötti járda megépítése. Bevallja, hogy itt elsősorban a világítás kiépítésére koncentrált az önkormányzat és köszöni az észrevételt.
Az állatorvosi rendelő kapcsán is köszöni a jelzést, és tájékoztatásul elmondja, hogy a rendelő eleve úgy kapott engedélyt, hogy a parkolás lehetőségét az udvarban kell megoldania, azaz előtte nem állhat meg senki. A közútkezelővel a hivatal le fogja egyeztetni, hogy milyen eszközökkel orvosolható ez a probléma.
A nemzetiségi finanszírozás kapcsán feltett kérdésre vonatkozóan elmondja, hogy a kormány lehetővé tette, hogy a nemzetiségi önkormányzatok intézmény fenntartók, működtetők lehessenek. Taksony önkormányzata a német önkormányzattal összefogva élt ezzel a lehetőséggel. A nemzetiségi iskola a többi iskolához képest jóval többet nyújt a gyermekeknek. Taksonyban több mint 60 éves múltra tekint vissza a nemzetiségi oktatás. Ennek a lépésnek annyi az ára, hogy a nemzetiségi önkormányzat az, aki ezt a finanszírozást megkapja és utána a két intézménynek továbbutalja. Ezt követően a két intézmény önállóan gazdálkodó intézmény, azaz utána már a nemzetiségi önkormányzatnak igazán nincs feladata. Amikor a két intézmény a beszámolóját elkészíti, akkor megnézi az önkormányzat, hogy mire használta fel az önállóan gazdálkodó és működő intézmény az államtól kapott összeget. Ezt a finanszírozást semmi másra nem lehet költeni, csak a két nemzetiségi intézmény működtetésére és az abban folyó szakmai munkára. A 35 millió forint/év azért bántó, mert ez egy duplikáció az önkormányzat területén: önkormányzat az önkormányzatban. Az ehhez szükséges összeget pedig a gyerekektől veszik el. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy Taksonynak nagy büszkesége, hogy a két intézmény ilyen biztonságos finanszírozással működhet. Úgy véli, hogy a működéshez, a pénz elköltéshez, a települési önkormányzat nem kell, az megy önállóan is, de az értékteremtéshez, a beruházás nem megy a települési önkormányzat nélkül, mert a tulajdonosi felelősség az a falu által felhatalmazott önkormányzati képviselők és a polgármester vállán nyugszik. Ez az önkormányzat ezt a felelősséget vállalni akarja, és szeretne mindennel pontosan elszámolni is.
Lakatos Imre, Taksony Könyves Kálmán utca
Köszöni a tájékoztatást.
Kreisz László polgármester
A Fő út rekonstrukció státusza kapcsán még elmondja, hogy az engedélyes tervek az útra és a csapadékvíz elvezetésre elkészültek. A Fő úton minimum 1 kilométeres szakaszon szeretnék, ha a légvezetékek eltűnnének. 2017 első felében az elektromos kábelek föld alá helyezésének tervei vannak folyamatban, ezzel párhuzamosan tárgyalásokat kezdeményeztek a szolgáltatókkal. Jelzi, hogy a Fő úton élő lakókkal is egyeztetésre és tájékoztatásra kerül sor, hiszen a beruházás elkészültéig a munkálatokból adódóan sok kényelmetlenséget kell majd elviselniük. (A beruházás nem tud több lépcsőben megvalósulni.)
Az építkezés 2018-19-ben történik meg. Most még a finanszírozási háttér megteremtése van napirenden, ami azt jelenti, hogy 4 év alatt szeretne az önkormányzat 200 millió forintot félre tenni ahhoz, hogy a szükséges önerő biztosítva legyen. (Jelenleg ennek az összegnek a 70 % -a áll rendelkezésre.) Úgy gondolja, hogy az öt éves ciklusprogramnak a legfontosabb célja a Fő út rendbetétele. Érdeklődik, hogy van-e valakinek kérdése. Amennyiben nincs, úgy köszöni a figyelmet és a részvételt és a közmeghallgatást 19 óra 30 perckor bezárja.
K.m.f.
Kreisz László Dr. Micheller Anita
polgármester jegyző
Szalai János
jegyzőkönyv hitelesítő
Jegyzőkönyvet készítette:
Ötvös Adrienn
[1] Itt megjegyzi, hogy ez a befolyt összegnek csak a 40 %-a, mivel a 60% befizetésre kerül a központi költségvetésbe.