|
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete (2014-2019) közmeghallgatás ülés 2021. november 25. (csütörtök) |
JEGYZŐKÖNYV
A Képviselő-testületi ülésekről hangfelvétel készül.
A napirendi pontok tárgyalásával kapcsolatos írásos előterjesztésen kívüli egyéb szóbeli tájékoztatás, kiegészítő információ - melyet a döntés meghozatala érdekében adtak a települési képviselők számára - rögzítésre kerül, az felvételről visszahallgatható.
A nyilvános Képviselő-testületi ülések hanganyaga és jegyzőkönyve a www.taksony.hu honlapon, a jegyzőkönyvek a Könyvtárban közzétételre kerülnek.
A megtárgyalt napirendi pontokhoz készült írásos előterjesztések a jegyzőkönyv mellékletét képezik.
Helyszín: Petőfi Sándor Művelődési Ház- és Könyvtár
2335 Taksony, Fő út 89.
Jelen vannak:
1. Kreisz László polgármester
2. Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármester
3. Áncsán Mihály
4. Olasz Erika
5. Szalai János
Ötvös Adrienn jegyzőkönyvvezető
Távol:
6. Halász János
7. Ruff Mátyás
8. Tóth József
9. Varga László
Később érkezett:
Meghívottak:
Jelenléti ív alapján.
Kreisz László polgármester
Tisztelettel köszönt mindenkit Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének közmeghallgatás ülésén, melynek fő témája a 2022. év költségvetési koncepciója. Megállapítja, hogy a Testület 5 (öt) fővel határozatképes és az ülést 18 óra 04 perckor megnyitja.
„Egy nagyon fura világ van mögöttünk és még most is benne vagyunk, ez nem más mint a ..járványhelyzet. Tavaly ilyenkor nem volt más lehetőségünk mint az online térben tartani egy eléggé egyoldalú tájékoztatást arról, hogy mi is történt Taksonyban és mit is terveztünk a 2021-es esztendőben. De annál nincs jobb, ha itt élőben is találkozhatunk. Most a járványügyi előírásokat betartva és itt személyesen oszthatom meg önökkel a 2022-es költségvetés elképzeléseit, a költségvetés koncepcióját. A koncepció bemutatása után lehetőség lesz arra is, hogy bármilyen közérdekű, fontos témában kérdéseket tegyenek fel.”
1. JEGYZŐKÖNYV HITELESÍTŐ MEGVÁLASZTÁSA
Kreisz László polgármester
Az ülésről készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármestert kéri fel és erről kéri a Testület véleményét.
Szavazás eredménye
Tárgya:
1. napirend: Jegyzőkönyv hitelesítő megválasztása
1. javaslat: Taksony Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2021. november 25-i rendes, nyílt –közmeghallgatás –ülésről készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármestert választja meg.
A Képviselő testület egyhangúan, 5 igen szavazattal, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodás mellett hozta meg a határozatát.
167/2021 (XI.25.) KT határozat
Taksony Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2021. november 25-i rendes, nyílt –közmeghallgatás –ülésről készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármestert választja meg.
Felelős: Polgármester
Határidő: azonnal
TAKSONY NAGYKÖZSÉG ÖNKORMÁNYZAT 2022. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSI KONCEPCIÓJA
Kreisz László polgármester
Felvezetésként elmondja, hogy koncepciókészítési kötelezettséggel nem rendelkezik a Képviselő-testület, ettől függetlenül nagyon fontosnak tartják elkészíteni, hiszen a következő évben iránytűként, keretként funkcionál a költségvetés készítésekor.
Felsorolja a koncepció területeit, melyeket szeretne kifejteni a közmeghallgatás során:
✤ Célja
✤ A kormányzat 2022. évi gazdaságpolitikája
✤ Önkormányzatok támogatása
✤ Bevételek - Kiadások
✤ Intézmények működése
✤ Településüzemeltetés
✤ Fejlesztések, beruházások
Célja
Rörgzíteni azokat az irányelveket, amelyek mentén elkészülhet Taksony Nagyközség Önkormányzatának 2022. évi költségvetése.
Bevételek és kiadások tekintetében:
✤ Az Önkormányzat tevékenységével kapcsolatosak, illetve jogszabályon alapulnak
✤ Szerződéses, megállapodási kötelezettségen és a tapasztalatok alapján rendszeresen előfordulnak
✤ Az Önkormányzat vagyonának hasznosításával függnek össze
✤ A jelen egészségügyi, gazdasági környezet hatásainak várható következményei
A kormányzat 2022. évi gazd.politikája
✤ 2022 az újraindítás költségvetése, célja a munkahelyek megvédése
✤ 2022. évi költségvetés és a gazdaságpolitika célja:
✤ - munkahelyek megvédése, új munkahelyek létrehozása
✤ - munkát terhelő adók csökkentése
✤ - beruzázási programok folytatása
✤ - családvédelmi intézkedések bővítése (25 év alatt SZJA mentesség)
✤ - otthonteremtési program (áfa- és illetékmentesség segíti a családokat)
✤ - idősek: 13. havi nyugdíj, nyugdíjprémium
✤ - egészségügy megerősítése (béremelési program kiszélesítése)
✤ -Gazdaság-Újraindítási Akcióterv: klímavédelem és digitalizáció
Önkormányzatok támogatása
✤ Feladatalapú támogatás: a szolidaritás elvén (beszámítás), kiegyenlítéssel
- működés általános támogatása
- köznevelési feladatok (NNÖ) támogatása nő, állami fenntartó
- szociális, gyermekjóléti feladatok
- kulturális feladatok
- gyermekétkeztetés
- működési és felhalmozási célú
- Szociális étkeztetés (Bölcsőde, Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat)
Legfontosabb költségvetési célkitűzéseink
✤ Pénzügyi, gazdasági stabilitás megőrzése
✤ Bevétel és kiadási egyensúly fenntartása
✤ Kötelező feladatellátás kiegyensúlyozott biztosítása
✤ Ésszerű tervezés, méretgazdaságosság fenntartása
✤ KT által meghatározott fejlesztések finanszírozása
Bevételek prognózisa
Reális bevétel tervezés a tervezett kiadás teljesítéséhez!
✤ Központi költségvetési támogatás (adóerő-képesség függvényében, 34 402,-/fő, a szolidaritási hozzájárulás mértéke: 25 933 910 Ft) Ez egyben azt is jelenti, hogy annyi bevétel keletkezik, hogy bizonyos feladatokat már az állam nem finanszíroz.
✤ Az elvonás sorrendje (milyen sorrendben nem finanszírozza az állam a feladatokat, amennyiben az adóerőképesség indokoltá teszi.)
· Egyéb önkormányzati feladatok
· Lakott külterülettel kapcsolatos feladatok
· A zöldterület-gazdálkodás
· Közvilágítás
· Köztemető fenntartása
· Közutak fenntartása
· Üdülőhelyi feladatok támogatása
· Önkormányzati hivatal működésének támogatása (Ebből igazán csak az önkormányzati hivatal működésének a támogatása esik bele már)
Az egy lakosra jutó adóerőképesség azt is jelenti, hogy hogyan erősödik Taksony gazdasága, hogyan erősödik a település. Jelzi, hogy 2015-ben 19 500,- forint volt az egy lakosra jutó adóerőképesség most pedig 2021-ben ez 34 402,- forint.
Bevételek prognózisa
Reális bevétel tervezés a tervezett kiadás teljesítéséhez!
✤ Taksony saját bevételei:
- intézményi (hatósági, bérleti, int.ellátási, gazdasági tev., áfa, kamat…)
- közhatalmi, (adók, bírság, késedelmi pótlék…)
- felhalmozási (ingatlanértékesítés, pályázat…)
Az ingatlanértékesítés kapcsán megjegyzi, hogy az önkormányzat inkább az ingatlan vásárlást preferálja annak érdekében, hogy az önkormányzat vagyona gyarapodjék. Fontos, hogy Taksony vagyonnal rendelkező, biztonságos működéssel bíró településként működjön.
Közhatalmi bevételek:
✤ Építményadó
✤ Telekadó (külterületi ingatlanok: kavicsbánya…)
✤ Kommunális adó
✤ Iparűzési adó
✤ Környezetvédelmi adó (talajterhelési díj)
✤ Egyéb
✤ Összesen: 347 millió
Saját bevételeink és az adóhátralék alakulása 2004-2021
A bemutatott diagramm értelmezéseként az alábbiakat mondja el: „A felső nagy terület, amiből ha átlagot vonunk, egy folyamatosan emelkedő bevételt látunk, az az adó bevételünk. Ehhez párosul mindig egy adóhátralék, egy adó kintlevőség, amit mindig igyekszünk évről-évre egyre hatékonyabban bonyolítani és behajtani a kintlevőségeinket. Itt is jól látni, hogy 2008 és 10 között elindult egy elég nagy adóhátralék, aztán utána 2014 után egy adókintlevőség csökkenés. 2019-20-ra megint sikerült egy picit mérsékelnünk az adókintlevőségünket, azonban a legfontosabb arány, hogy a saját bevételeink a 2009-es esztendőhöz képest, ahol majd 30 %-át tette ki a kintlevőség a bevételeinknek, az most már csak nem több mint 13-14 százalék. Egyébként a 10 % alá szeretnénk levinni, úgy látom, hogy ez az az arány, amit egy ekkora település elbír. .. Így a szociális területen mindig a segítségre tudunk koncentálni és nem arra, hogy hogyan követeljük az adóhátralékot a közösség számára.”
Hátralékos adózók száma szerint 2007-2021
Közli, hogy a hátralékos adózók számát demonstráló táblázatnál jól kivehető, hogy amikor 70 millió kintlevőség volt, az majdnem 1200 adóalanyt érintett. Most ez lement 650 és 750főre mindösszesen ~50millió forint kintlevőséggel. Hangsúlyozza, hogy folyamatosan dolgoznak azon, hogy a fegyelem nagyobb legyen.
Közhatalmi bevételek, egyéb források
✤ Kommunális adó 1000,-/hó (2012 óta 750,-/hó) „Ehhez nem nyúlt hozzá önkormányzatunk viszont elérkezettnek látta az időt, hogy némi kiigazítást ezen tegyünk, mert az úthálózatunk, a járdák hossza, a csapadékvíz elvezető rendszer hossza, ezek mind-mind olyan többletberuházások eredményeként születtek meg, amit a településnek üzemeltetnie kell. Nem feltétlenül tartjuk egy jó adónemnek a kommunális adót. Szeretnénk a jövőben majd sokkal jobban cizellálni és nem feltétlenül kommunális adónak szeretnénk hívni. Most egy korrekciót teszünk, persze, hogy ezt be lehet-e vezetni vagy sem, az a kormány döntésén múlik. (2020-ban hozott egy döntést, hogy semmiféle adónemben változás nem lehet)”
✤ Az adóbevételek emelkedését a (helyi) gazdaság növekedésétől (EGYÜTTMŰKÖDÉS) az eredményes adóbeszedéstől és az adómorál javulásától várjuk!
Kiadások
Legfontosabb feladat az önkormányzat fenntartásában működő intézményrendszer működőképességének fenntartása és az önkormányzat kötelező feladatainak ellátása.
✤ Pályázati lehetőségek (beruházások, fejlesztések, rendezvények).
✤ A 2021-től 2027-ig tartó Európai Uniós költségvetési ciklus a Széchenyi Terv Plusz pályázat. „(Pest megye önálló régióként van jelen és Budapest szintén önálló régió. Az elmúlt 17 évben egy régió voltunk és a gazdasági ereje így Pest megyének Budapesttel összekapcsolva majdnem elérte az uniós átlagot. Sőt a kohéziós alapból már nem is voltunk jogosultak semmilyen pályázatot igényelni, viszont ha ezt számokban is ki kell fejeznem, Pest megye az elmúlt költségvetési ciklusban 84 milliárd forintból gazdálkodhatott, amit a kormány biztosított, mert az unió már nem biztosított erre forrást. Most pedig, hogy önálló régió lett Pest megye, ez 486 milliárd forintot jelent 7 évre.”
✤ Pályázati önrész
Személyi juttatások és járulékok
✤ Törvényi szabályozás határozza meg (reál értéken tartás, min. emelés)
✤ Intézményi létszámgazdálkodás optimalizálása
✤ Munkaerő megtartó képesség erősítése (minimál bér, gar. bérminimum)
✤ 20 %-al emelkedik az illetmény (szociális, kulturális és a bölcsődei dolgozók)
✤ 2022-ben a béren kívüli juttatás megtartása (max. 200 000 forint)
✤ Közfoglalkoztatási program megtartása (2013-ban Taksonyban 24 embert foglalkoztattak, most alig találnak 4-5-öt. A versenyszféra valamilyen szinten visszahívta, vagy a munkavállalók munkát találtak.)
Ismert kötelezettségek, várható kiadások
✤ A megvalósult stabil pénzügyi helyzet megtartása REND és növekedés költségvetése
✤ Helyi szociális rendszerünk kiadásainak további finomítása (segítség!!)
✤ Felsőoktatási tanulmányi ösztöndíj (szociális alapon) megtartása (Bursa)
✤ Idősek nappali ellátásához szükséges infrastruktúra megvalósítása
✤ Önkormányzati rendezvények
✤ Hírharang, hírlevél
✤ Honlap, taksonyonline felülete
✤ Lakihegy Rádió
2021. évről - nyitott kötelezettségeink
✤ Bau-Urb Tervező Kft., Településrendezési tervek (571 500 +Áfa)
✤ Szennyvíztisztító Telep technológiájának korszerűsítése fennálló kötelezettség 95 188 148 Ft,
✤ Bölcsőde építés 444 939 038 Ft + 78 518 654 Ft önerő „(A közbeszerzést folytattuk le, de ott olyan árajánlatok érkeztek, hogy ezt teljesen újra kellett gondolnunk. Egy teljesen új formában fogunk ennek ismét nekifutni. Hisz olyan árajánlatok, amik plusz további 250 millió forintot kívánnak Taksony költségvetéséből, abban mi nem tudunk részt venni, hanem egy új pályázati eljárást tűzött ki célul a t. Képviselő-testület, ahol a gyermekenkénti támogatás közel a duplája a 2018-as szintnek. A kormány is belátta, hogy azt az áremelkedést, ami a piacon történt, azt nem fogják tudni az önkormányzatok egyik napról a másikra a saját bevételeikből újra rendezni. )”
✤ Belterületi járdák felújítása 20 000 000 Ft +16 364 450 Ft önerő (1,1 km járda épülhet meg)
✤ Petőfi Sándor Művelődési Ház 10 000 000Ft technikai eszközök
✤ Petőfi Sándor Művelődési Ház 5 000 000 Ft pályázati támogatásból 2022-re maradó összeg várhatóan 1 952 100 Ft (EMT-TE-B-A-21-0451)
Közösségek támogatása
✤ Pályázaton való induláshoz az önerő egy részének biztosítása (pl.:TAO)
✤ Kitűzött célokhoz pénzbeni támogatás
✤ Természetben nyújtott támogatással (pl.:bérleti díjkedvezmény, eszközök szállítása, színpadállítás, terem-,térberendezés, stb…)
✤ 2020-2021. a támogatás 10 500 000 + 5 630 000 forint és az elszámolás határideje módosult.
Pénzbeni és természetbeni támogatás 2009-2021
„2009 és 2020/21 között nagyon jól látni, hogy mikor jelentkezett a gazdasági válság utóhatása, majd láttuk mi is, hogy a közösségeinktől nem elvonni kell támogatást, hanem őket is erősíteni abban, amiben lehet. Ne az anyagi támogatáson múljon az, hogy meg tudják valósítani, amit ők célul tűztek. Az anyagi támogatás mellett az önkormányzat speciálisan gondolkodik a közösségek működtetésének segítéséről; szeretnénk infrastruktúrával hozzájárulni az ő rendezvényeik sikeréhez. Ezért olyan eszközöket vásárolt az önkormányzat, amit a rendelkezésükre tudunk bocsátani. (munkát is adjuk; rendezvény esetén a színpad oda-vissza szállítást is mi vállaljuk, vagy a berendezéshez szükséges padokat, asztalokat, hisz ezeket akkor a közösségeinknek nem kell bérelni, ez is egyfajta olyan támogatás, ami az adott közösségnek nem jelent kiadást. S így azért ha a kettőt összerakjuk, azért az jól látható, hogy ez egy több mint 17 millió forintnyi támogatás erre a másfél évre. )”
Fejlesztés, beruházás, felújítás 2022-ben
✤ A Fő út komplex felújítását a Kormány a 1744/2020. (XI.11.) kiemelt társadalmi igénynek minősítette, ezért annak megvalósítására 2022-ben a Magyar Közút Zrt. beruházásban kerül majd sor. 2,3 Milliárd forint értékben, 2,8 km-es útszakaszt jelent. (Fabulitól a Solt utcáig az első része és a Solt utcától a Pihenő utcáig, ahol a két buszmegálló pár van, az a második szakasz)
✤ Megvalósítás tartalma: járda, parkolók, gyalogátkelők, buszmegállók, kerékpársáv, Fő út aszfaltburkolat, légkábelek kiváltása, új közvilágítás, ingatlanok földkábellel történő ellátásával
✤ Önkormányzatunknak 2022-ben: tervezési díjjal (ingatlanok egyes bekötéseit illetően), illetve az elektromos töltőállomások energiaellátása 25 millió Ft összegben.
✤ Utcanévjelző és információs táblák
✤ Csapadékvízelvezetés: Orgona köz, Nyárfás, Attila, Mátyás király és Sólyom utca
✤ Az 51-es számú és a Szent Imre út kereszteződésében körforgalom, (2x2 sávos lesz)
✤ Bölcsőde építés
✤ Útépítés (eng.tervek: Kassai, Nyírfa, Sziget nyaraló, Szigeti Dunasor, Szárcsa, Káposztás sor, Forrás, Nád, Sás, Sólyom, Pihenő, Kert, valamint a Dél-nyugati lakópark utcái)
✤ Járdaépítés: Hunyadi János köz (névtelen utca) 167fm, Nyírfa utca 218 fm, Árpád utca 14 fm, Akácfa utca- Szent Imre köz 70 fm, Széchenyi út 423 fm, Hősök tere utca 280 fm. Igyekeztek olyan járdaszakaszokat választani, amiket nem csak az ott élők használnak, hanem egyfajta gyűjtőjárda szakaszok, azaz nagyon sokan használják..
✤ Felnőtt játszótér, fitness park Nyírfa utcai játszótéren
✤ Marestli park fejlesztése: A tó körül közvilágítás és gyalogos sétány/futókör kialakítása
✤ Új közösségi terület (grund) kialakítása, meglévő játszóterek korszerűsítése
✤ Temető: kerítésépítés
✤ Tervek, pályázati előkészítések: Idősek nappali ellátása (Széchenyi út 85. szám alatt szeretné az önkormányzat kialakítani. Köszönetet és hálát fejez ki a Képviselő-testület nevében a Taksonyért Vállalkozók Egyesületének, hiszen most kötik meg a megállapodást, mely szerint a Taksonyért Vállalkozók Egyesülete nulla forintért ajándékozza azt az ingatlant, egy feltétellel, hogy ott az Idősek Napközi Otthonát alakítsa ki az önkormányzat.)
✤ Művelődési Ház és az orvosi rendelő bővítése (pályázatok várhatóan egy hónapon belül megjelennek), Védelmi központ (Baross tér, régi óvoda helyére szeretnének egy olyan közösségi épületet, ami az egyesületek számára egy befogadó épület. Itt szeretnék, ha végre a végleges helyére kerülne a rendőrség, polgárőrség és egy önkéntes tűzoltó közösség), Szent Anna téri csomópont
Településüzemeltetési feladatok
Intézményi épületek karbantartása, eszközbeszerzés
✤ Művelődési Ház: Színházterembe klíma beszerzés, napelemek bővítése
✤ Forrás Intézményüzemeltető Központ: eszközbeszerzés, szárazanyag raktár
✤ Polgármesteri Hivatal: Tetőszerkezet javítás, felújítása, tárgyaló, árnyékolás
✤ Önkormányzati ingatlanok bontása: Fő út 54. és 91. (Elmondja, hogy az önkormányzat megvásárolta a művelődési ház melletti ingatlant pontosan azért, mert szeretné bővíteni a művelődési ház nagytermét és hozzá pedig a szociális, kiszolgáló részt. Ma már ahhoz a látogatottsághoz, amit az intézmény a magáénak tudhat, ahhoz szűkösek a szociális tereik. A Fő út megújításával a művelődési ház előtt az összes parkoló meg fog szűnni, ezért egy belső parkolót szeretnének kialakítani). A Fő út 54. a volt kistornaterem melletti ingatlanrész. Most már teljesen üres lesz, 13 évi munka után bontásra kerül sor, majd rendbe tételre, annak érdekében, hogy az a terület is a Fő úti parkoláshoz hozzájárulhasson.
Közterületek fenntartásával kapcsolatosan:
✤ 212 ezer m2 zöldterület és a játszóterek folyamatos karbantartása
Itt említi meg, hogy nagyon fontos szokást kezdünk elfelejteni; azt hogy a családi házban élőknek nem csak a házban és az udvarukon van feladata, hanem a ház előtt is. (Akár egy járda tisztántartásával, akár a ház előtti parkoló, vagy a csapadékvíz elvezető árok, vagy a szikkasztó árok karbantartásával, és a ház előtti fa gallyazásával.) Rögzíti, hogy ez nem önkormányzati feladat, hanem ez a család feladata, aki előtt ott van a fa. Ezt a szokást a felgyorsult világban elvesztettük és úgy gondolják sokan, hogy ezt csinálja meg az önkormányzat. Véleménye szerint azt biztosan nem gondolja senki sem, hogy 2500 ingatlan előtt az önkormányzatnak kell a család által odaültetett fát karban tartania… Amit kialakított az önkorányzat a csapadékvíz elvezetést - ma is így van a rendeletben-, a családnak kell karban tartania. Megemlíti a Széchenyi úton tapasztalt elöntést és e kapcsán megerősíti, hogy továbbra is a család, ott élő feladata a járda és az árok karbantartása.
✤ az aszfalt- és földutakon a járhatóság, jó állapot biztosítása,
✤ a meglévő földutak stabilizálása „(ez az egyik legnehezebb kiadás, hisz tudjuk, hogy bármit teszünk a földutakkal, az autók száma oly mértékben megnőtt, hogy egy csapadékos idő után mintha nem is csináltunk volna semmit. Ha pont olyan ütemben végezzük el, hogy egy-két napra rá csapadékos idő következik, akkor azt az 1-1,5 millió forintot elpárologtattuk, de igazán eredménye ennek nincs.)”
✤ csapadékvíz szikkasztó árokrendszer karbantartása és további tervezése (van olyan terület, amit az önkormányzat tart karban, azok mind gyűjtő rendszerek, ahová a szomszédos utcákból befolyik a csapadékvíz),
✤ téli síkosságmentesítés és hótolás (Itt jegyzi meg, hogy a hótoló lapátok 5 cm-től tudják a havat elkotorni.. Nagyon sok véleményt és építő kritikát kap az önkormányzat, jelzi, hogy fölöslegesen nem fogják az utakat róni azért, mert leesett 1 cm hó.)
✤ közvilágítás működtetése
Összefoglalva:
✤ Pénzügyi stabilitás erősítése, megőrzése
✤ Kiszámítható gazdálkodás 2014-22 között is (Iskola, Óvoda biztonságos működése)
✤ Szükséges személyi feltételek biztosítása
✤ Feladatellátás hatékonyságának javítására
✤ Méretgazdaságosság szempontjainak fejlesztése
✤ Megoldandó feladatok körében költségvetés készítésekor rangsorolni kell.
Kreisz László polgármester
Kijelenti, hogy büszkék arra, hogy egy kiengyensúlyozott gazdálkodással tehetik mindezt. Nem azt mondja, hogy a település máról holnapra mindent meg tud valósítani, de stabil gazdasági szerkezettel bír és ezért nem félnek attól, hogy ne tudják megmondani, hogy mit, mikorra tudnak megvalósítani. Ebben a négy évben Taksony lélekszáma várhatóan közel 4-600 fővel fog nőni, ami 200-250 családot jelent. Az látható, hogy 2024-re kb. 200-250 családdal lesznek többen, ami azt jelenti, hogy 7000 fő körüli lélekszámmal bír Taksony. Az infrastruktúrát, ami ma jelenleg Taksony rendelkezésére áll, 7500 főre méretezték. Már most azon dolgoznak, hogy ha tovább növekszik a település, akkor a következő öt-tizenöt évben mi minden kell ahhoz, hogy továbbra is élhető maradjon.
„Gondolom sokakban megakadt, amikor kimondtam, hogy a szennyvízhálózat is erre felkészülve ott van. Ez részben így van, a másik fele pedig nem. Mert a vákuumos rendszerrel működtetett szennyvízhálózatnak azért vannak gyenge pontjai, viszont azon dolgozik a hat település, aki ennek a szennyvízhálózatnak a tulajdonosa, hogy minden egyes településen egy jól kiszámítható és szakmai alapon összeállított program mentén, hogyan lehet egyre több területet, részt leválasztani a vákuumos rendszerről és azt pedig átalakítani nyomott rendszerre. Taksonyban 436 kis vákuumos akna van, amiből már 130 nem vákuummal működik, hanem ún. kis átemelővel. Ezt tovább szeretnénk csökkenteni. A falunak egy részén lesz, amit nem fogunk tudni átalakítani, mert műszakilag nem megoldható, de azt gondoljuk, … hogy az üzemeltetés biztonsága sokkal magasabb lehet. Még nem tartunk itt. Ma már azt mondhatjuk, hogy egy öt évvel ezelőtti állapothoz képest sokkal kevesebb a panasz, de ami van, az is teljesen jogos. Nem tudunk ezzel vitatkozni, nekik igazuk van. A szolgáltatónak szolgáltatnia kell. Neki is megvannak a nehézségei, de mindig azt erősítem meg a szennyvíztelep vezetőjében, hogy ez érdekel a legkevésbé. Bennünket az érdekel, hogy jöjjenek ki, tegyék a dolgukat és a szolgáltatás működjön.” Érdeklődik, hogy a koncepcióval kapcsolatban van-e valakinek kérdése, észrevétele. Megadja a szót Rideg Józsefné taksonyi lakos részére.
Rideg Józsefné, Alkotmány u.
Egy észrevétele volna a beszámolóhoz: az útépítésnél nem találta a Hattyú utcát, illetve a járdaépítésnél úgy tudja, hogy az újságosbódé után egészen az italdiszkontig nincsen járda és azt sem látta a tervezetben.
Kreisz László polgármester
Elmondja, hogy „a Hattyú utca a DNY-i Lakóparkban van. A DNY-i Lakópark összes utcájaként került megfogalmazásra. A Kert utca nem a DNY-i Lakópark része, az a széle. A lakóarkban vannak az állat nevű utcák. Az az egy az egy külön csomag, de arra is kész a terv. Csakugyan nincs összekötve a művház végétől az ital nagykerig. Viszont a Fő út kivitelezésével a kerékpár utat összekötjük és akkor meg fogjuk csinálni a járdát is mellé. A pályázatban 20 millió forintra tudtunk maximum páyázni és ott egy prioritást állítottunk fel, hogy mi fér bele a 20 millió forint + önerőbe (amit az önkormányzat ahhoz hozzá tud tenni). Itt a kerékpár úttal jutunk majd el az ital nagykereskedésig. Reményeink szerint, ha úgy látjuk, akkor mellé a járdát is odatesszük, mint ahogy a Solt utca és a Kuka között is a kerékpár út mellé odakerült a járda.”
Markovics Lajos, Varsányi úti lakópark
A koncepcióterv kapcsán látja, „hogy nincs benne a Varsányi úti lakópark lebetonozása az út szilárd burkolattal ellátása, viszont ezt az átmeneti időszakot – mert gondolom, hogy az önkormányzatnak tervben van ez a közeljövőben - zúzott aszfalttal, illetve valamilyen szilárd jellegű, ami nem homokos jellegű, nem mosódik ki minden egyes ledózerólás után… Mert többen telepítettünk napelemet, hordja fel a homokot az útról, ahogy mennek el az úton az autók, teljesen le kell mosni a napelemet is, illetve teljesen nem hatékony a rendszer. A másik, ami ide tartozik: Internet, illetve TV szolgáltatással kapcsolatban, hogy úgy tudom van egy olyan önkormányzati rendelet, hogy csak földön, tehát föld felett elhozni a kábelt. Érdeklődik, hogy lehetne-e több szolgáltatót a rendelet szerinti módon engedélyeztetni, mert a stabil internet szolgáltatás nekünk létkérdés. Nagyon sokan home office-ban dolgozunk, versenyszférában, az hogy nekem folyamatosan legyen otthon netem és ez a Kevenet jellegű nem tudom minek mondjam, ez nem szolgáltatás. Ez valami más. Kb. 30-40 éves technológiailag tökéletes, nekünk ez nagyon kevés. Ezzel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy lehet-e ezen módosítani, hogy legalább a kábelek mellett lehozni és ugyanígy földön behozni az áramszolgáltatás mellett.”
Kreisz László polgármester
„A lakóközösségnek van egy kis képviselő csoportja, velük tartom a kapcsolatot. Benn is voltak már nálam, legalább háromszor, pontosan ebben a két témában. A következőben állapodtam meg velük: nekünk a Varsányi úti Lakóparkban semmilyen tervünk nincs. Ennek a tervezését indítottuk el, hogy egyáltalán legyen. Nincs semmilyen úttervünk, meg csapadékvíz-elvezetésre vonatkozó tervünk. Az egy nagyon sajátos életpályát futott be az a terület, és most mi is megyünk utána. Mert az akkori megállapodásainknak a tizedrésze sem teljesült az akkori befektetővel, mert utána ez egy teljesen új irányt vett. De a terveket elkészítjük és én abban maradtam velük, hogy nem zúzott kőnek hívtuk, hanem egy olyan útstabilizáló anyagnak – darált betonnak – amivel egy út alapot tudunk létrehozni. Amiben megállapodtunk, hogy ez nem fog menni az önök összefogása nélkül. De hogy milyen mennyiségben és mi az-az első kör, ami mindenki számára fontos, de nem az összes utcában, de a fő gyűjtő területeken, arra azt ígértem, hogy hamarosan fogjuk mondani, hogy ennyibe kerül egy méter belőle, 20 cm vastagon tesszük le, nem arról beszélünk, hogy ez egy aszfaltos út, de biztos, hogy praktikus a tekintetben, hogy a csapadékvizet elszívja és stabilizálja a közlekedéshez szükséges felületet. Ebben maradtunk a kis közösséggel.
Az internet kapcsán is legalább háromszor voltak nálam, hiszen a mi rendeletünk nem engedi a légkábelt. Ebből továbbra sem szeretnénk engedni, de a Testület elé kerül az a javaslat, hogy az oszlopok között, oda a közvilágítás és energia ellátás kábel alá, oda kerülhessen a gyengeáramú kábel. Viszont az oszlop és a házak között továbbra sem. Mert azt az információt kaptuk a szolgáltatóktól önökön keresztül, hogy azért nem hajlandóak oda bevinni a gyengeáramú kábelt, mert a rendeletünk értelmében csak a földben viheti. És ezért aztán egyik szolgáltató sem szeretne ott egy ekkora beruházást eszközölni. Ebből a rendeletünkből nem szeretnénk engedni, de a Testület bölcsességére van bízva, hogy a területre, kimondottan erre a technológiai megvalósulásra ilyen módon, erre felmentést adjon. Nem önöknek, hanem önmagának..
Erre szintén van egy visszajelzésünk a szolgáltatók felől, hogy ebben már partnerek. Ezt bevállalják, ez van most előttünk.” Megadja a szót Török István igazgató úrnak.
Török István
„A járdával kapcsolatban olvastam, hogy a Hősök tere előtti utat is felújítjátok, 280 négyzetmétert és azt mondod, hogy a szobortól a Dózsa György útig. Úgy gondolom, hogy ezt nem onnan kellene, hanem a Fő úttól kellene kezdeni. Olyan rossz állapotban van ez az út és olyan sokan használják. Jó volna az egész utat megcsinálni a Fő úttól a Dózsa György útig.” (járdát).
Kreisz László polgármester
Rögzíti, hogy a Fő út komplex felújításnak része a járda. A járda befordul a Hősök útja felé és megépítik a Dózsa György utcáig.
Török István
„Ahogy hallgatom a tájékoztatót, fantasztikus ez az anyag, amit összeállított a Képviselő-testület. Én úgy érzem, hogy ez öt évre is sok lenne, nem egy évre. Hogy becsülöd polgármester úr, ennek hány százaléka valósul meg, ha egy év múlva ide leülünk, hogy ezek közül mi valósult meg, mert ez olyan sok feladat. Én nem hiszem, hogy ez egy évbe beleférne. A harmadik pedig, hogy gondolom ti is mindenre pályáztok, pont erről a részről maradtam le, de olvasom lépten-nyomon, hogy még a temető kerítésére lehet pályázni.” Gratulál az anyag összeállításához és kívánja, hogy megvalósuljon.
Kreisz László polgármester
„Két nagy prioritás van, az egyik a Fő út, és az ahhoz szükséges, előre nem tervezhető kiadások, hogy legyen mindig annyi tartalékunk, hogy lépni tudjunk amikor kell. … (Példaként hozza fel a Pihenő utcánál a 20kV-os oszlop cseréjének esetét…ahol a gyors reakciónak köszönhetően a falunak 8 millió forintot takarítottak meg.)
A másik nagy csomag, az a bölcsőde.
Ha a Fő út megvalósulhat, akkor biztos mellé tesszük az utcanévjelző táblákat és az információs táblák kihelyezését, mert akkor az egy kerek képet fog mindenki számára adni és a következő a csapadékvíz elvezetések közül az Orgona közben, oda egy pályázatot szeretnénk benyújtani…
Tudjuk, hogy itt kb. 50-60 millió forint közötti összegbe kerül annak a 200 ingatlan elől elfolyó csapadékvíznek a végleges elhelyezése.
A harmadik csomag a bölcsőde építés mellett a csapadékvíz és a járdaépítés, ami elnyert pályázat. Ezek azok, amik biztosan megvalósulnak a 2022-es esztendőben és a felnőtt játszótér…”
„A tervekre fordított összegek a befektetéseink, a jövő évi pályázaton történő induláshoz. Tervek nélkül nem tudunk indulni. Mindig a koncepcióban az első része a fejlesztésnek, amit megvalósítunk, a második csomag, ahol az előkészítést tervekkel és azoknak a finanszírozására összpontosítva valósítjuk meg.
A temető kerítés építése is itt van.”
Elmondja, hogy a koncepcióban a fejlesztési kosárba mindig mindent beletesznek, hogy lássák a taksonyiak is, hogy mit tartalmaz. Ezt követően az erőhöz mérten veszikk ki az előkészítésnek megfelelő témakört, amit utána meg is valósítanak. Szeretné megerősíteni a taksonyiakban, hogy biztos lábakon álló, kiszámítható önkormányzatuk van.
Kiss Gabriella, Sziget nyaraló
Felhozza, hogy sok évvel ezelőtt a csatorna építésre befizetett 160.000,- forintból közel két éve kapott levél szerint kiderült, hogy 57.000,- forint visszajár. Ezt megpróbálta visszaszerezni, de akitől a levelet kapták, egy eléggé degradáló levélben közölte, hogy majd csak akkor térítik vissza ezt az összeget, hogyha azok, akik eddig nem fizettek, szintén befizetnek. .. Megjegyzi, hogy a levél elég lekezelő volt a Víziközmű Társulattól, „éppenséggel azt nem mondták, hogy mit akarunk azzal az 57.000,- forinttal…”
Kreisz László polgármester
Összefoglalásként elmondja, „hogy az RSD-ben 8476 ingatlan érintett és ők hozták létre a Víziközmű Társulatot. …. A VT-ben nem egyedi szerződéseket kötöttek, hanem a VT küldöttgyűlése amit megszavaz alapszabályt, az szerint működnek. .. Ezért Önök is mindaddig tagjai a VT-nek és minden vonatkozik önökre is, míg a VT nem fejezi be az eredeti cél érdekében létrehozott tevékenységét. Ezt a célt egyszer módosította a VT, miután az alapbefizetéseket az utcán lévő gerinchálózat önerejéhez fizették be, de a kormány az EU támogatásával együtt ezt 100 %-ban finanszírozta. Ekkor módosította a VT az ő közmű célját, hogy mire is fordítja a befizetéseket. Akkor pedig azt határozta, hogy a telken belüli gravitációs vezeték megépítésére fordítják. Itt elkövetett egy bakit, mert nem rendelkezett olyan egyértelmű tény adatokkal, hogy a külső beruházás által letelepített aknáktól, vagy tisztító aknáktól az épület szennyvíz kitörési pontja közötti távolság átlagosan milyen hosszú. Ma már tudjuk, hogy ez nem 1-3 vagy 1-5 méter, hanem valahol ez 15-18 méter átlagosan. Tehát valahol 30-40 méter vezetéket fektettek le. Ez egyébként nem Taksonyra jellemző. Taksonyban valahol 13 méter körül van az átlag és erre a nagy részének nem volt elég az alapérdekeltségi egységi befizetésének az összege. Ön azok közé tartozik, akinél valószínű minimális, 1-3 méteren belül lehetett a gravitációs vezeték. A VT elszámolni a tagjaival csak a végén fog. Amikor ő kimondja, hogy befejezi a működését, onnantól számítva maximum egy évig működik még, és szép lassan ő rendberakja az elszámoláshoz szükséges dolgait.
Most ugrok egyet az ön visszafizetéséhez. Az alapszabályuk azt tartalmazza, hogy annyit tudnak visszafizetni, amennyi a végén a VT kasszájában marad. Azt pedig arányosan tudják megtenni. Tehát ha a visszafizetések összege 100 forint, de a kasszában csak 50 forint marad a végén, akkor mindenkinek arányosan a neki járó pénz 50%-át kapja meg. Ez itt azért fontos, mert bár ön már használja a csatornát hál istennek, de ettől még a VT tagja. A jóban is, meg a kevésbé jóban is. Ameddig a VT működik, addig a 2015. december 31-én nyilvántartott hrsz-ú ingatlan tulajdonosa tagja marad a VT-nek. A válaszom, hogy 57.000,- forint jár vissza és az elszámoláskor (Ez mai tudásunk szerint legkorábban 2023. decembere lehet.) derül ki, hogy ennek a hány százalékát kaphatja vissza.”
Kiss Gabriella, Sziget nyaraló
Jelzi, hogy szinte tökéletesen ugyanezt mondta el polgármester úr másfél évvel ezelőtt, azon kívül, hogy akkor úgy hangzott el, hogy már ez év januárban az önkormányzathoz fog kerülni, és valószínűleg visszakapják az összeget.
Kreisz László polgármester
Megerősíti, hogy akkor az csakugyan úgy volt, hogy a VT befejezi a működését és megkapják az önkormányzatok, de kiderült, hogy akkor tudnak visszafizetni, ha a tartozók is befizetnek. Ezért lépték meg azt, hogy bevonták a lakóhely szerinti elsőfokú adóhatóságot a behajtás érdekében.
Kiss Gabriella, Sziget nyaraló
Már arra sem emlékszik, hogy egyáltalán a VT –ből valaki odajött volna hozzá hogy elmondja, hogy ők ebben benne vannak. „Ha ezt így elmondják, akkor lehet, hogy bele se lépek. Akkor sem tartom sem becsületesnek, sem erkölcsösnek ezt a dolgot, hiszen 16 évvel ezelőtt lett 160 ezer forint befizetve. Azóta… A józan paraszti ész akkor is csak azt mondja az embernek, hogy ahhoz nekem mi közöm van, hogy más tartozik, miután én nem emlékszem, hogy bármiféle levelet aláírtunk volna, hogy én tag vagyok és nekem ez a kötelességem, hogy én akkor finanszírozzam a másik embernek a nem befizetését…”
Kreisz László polgármester
„Én nagyon köszönöm az ön türelmét és hogy egyáltalán ehhez így áll hozzá. A VT-k csak úgy jöhetnek létre, hogy az érdekelt tulajdonosok 2/3-a létrehozza. Anélkül nem beszélhetünk Víziközmű Társulatról. A létrehozáshoz szükséges kétharmad fölötti egyharmad az ún. kényszertaggá válik. A demokrácia ilyen. De ez csak arra a pillanatra igaz, amikor létrehozták. Utána már mindenki rendes tagja a VT-nek. Azért fontos ez, és a másik oldaláról pedig csak pozitívan tudok beszélni, mert a VT tagok 94%-a hat év után a 84 %-ban befizette az alapszabályban meghatározott összeget.. Az biztosan nem kérdés, hogy egy jó cél érdekében jött létre. Amit mindenki elfelejt és nem csodálom, hogy önnek sem ugrik be egyből, hogy a társulati tagok a megszűnéséig társulati tagok maradnak.”
Kiss Gabriella, Sziget nyaraló
„A jó céllal semmi baj nincs. A baj azzal van, hogy ha valaki tartozik 160.000,- forittal és ő nem fizeti és ugyanazt használja, amit mi használunk mínusz 57.000,- forinttal.”
Kreisz László polgármester
„Ami talán mentségükre legyen, hogy ami megvalósult az üdülőterületen, az a gerinchálózat, az egy családra vetítve 1,3 millió forintnyi érték. Tehát úgy indulunk, hogy a családoknak az állam és az EU egy környezetvédelmi beruházás címén, a Duna megóvása érdekében ezt megépítette. Az eszköze pedig szimpla csatorna, az hogy a tulajdonosok a parti sávban ne szikkasszák a szennyvizet… Nem kisebbíteni szeretném a visszajáró pénzt, amit ön most mondott, hanem nagyon fontos, hogy ezt ne tévesszék szem elől. Ez egy környezetvédelmi beruházás, aminek az eszköze a szennyvíz-csatorna hálózat kiépítése.” Érdeklődik, hogy van-e bárkinek kérdése a koncepcióhoz. Amennyiben nincs, úgy várja más témákban a kérdéseket.
Rideg Józsefné
„Nekem a sebességkorlátozással kapcsolatosan volna észrevételem, mivel a jövő évi tervet is ez befolyásolhatja, mert költségigénye van. Köztudott, hogy az Alkotmány utcában réges-régen fölépült egy csarnok, ahol először azt mondták a falugyűlésen, hogy gumiraktár lesz. Lett egy ML- -Car autószervíz, ahol is száguldoznak az autók. Én 2019-ben írtam már a közterület-felügyelő úrnak, a Gyulai úrnak ez ügyben és egy olyan választ kaptam akkor, hogy a Képviselő-testület hatáskörébe tartozik a különböző fekvőrendőr vagy egyéb ilyen lassítási megoldások. Hiába van kint a 20 km-es tábla, ettől függetlenül száguldoznak, sőt most amikor a csapadék –elvezetés volt, sokszor le volt zárva a fél pálya és az Alkotmányon száguldozott mindenki. Akkor én ezt az e-mailemet újból elküldtem az önkormányzatnak, ahonnan nem kaptam választ. Innentől kezdve újból elküldtem az onkormanyzat@taksony.hu honlapra kb. egy hónappal ezelőtt volt, de azóta sem kaptam választ. Ezért is jöttem el megkérdezni, hogy van-e lehetőség a jövő évi költségvetésbe egy fekvőrendőrt, vagy egy olyan megoldást választani, hogy amikor az utat építik és elterelik a forgalmat, hogy akkor az Alkotmányban ne 120-szal közlekedjenek.
A másik: a Hírharangban olvastam, hogy a csatornázási művek moratoriumot adott ki, hogy 2022. júniusig nem engednek rákötéseket. Kérdezem én, hogy aki leadta már a családi ház építésére a bejelentést az önkormányzat felé, azoknak van-e valami garancia, hogy jövő év első félévében rácsatlakozhassanak majd a csatornára, hogy át tudják venni a csalái házat?”
Kreisz László polgármester
„Ez utóbbival kezdenék. Azt is leírták, hogy mely időpont az, ameddig ha benyújtották az igényüket és választ kaptak, azok ráköthetnek, de utána moratorium van. Ez így is lesz, és most a kérdésére nem tudok pontos időpontot mondani. Nem tudom megerősíteni azt, hogy jövő tavasszal ők rá tudnak-e kötni. Két problémával küzdünk a háttérben: az egyik a hálózat és az újonnan megépült szennyvíztelep kapacitásának a bővítése; mert amikor terveztük, ahhoz képest a hat településen 30%-kal már többen élünk, tehát már hirtelen azt a puffert használtuk ki, amit anno a települések leadtak, hogy milyen létszámnövekedéssel számolnak. Ehhez képest az egyik település majdnem megduplázta a létszámát, és ilyet annak idején nem adott le, de mivel szolgáltatnia kell a DPMV-nek, így mi is szaladunk egy picit az események után, de tudjuk, hogy mi történik. Ezért, a Képviselő-testület, - hogy legyen egy alternatív lehetőség, míg lépésről-lépésre helyére tudjuk tenni,- a hamarosan hatályba lépő HÉSZ-ben megengedi a házi tisztítót, de nagyon precízen meghatározva, hogy mit lehet letelepíteni. Engedünk alternatívát, mert látjuk, hogy ezzel a folyamattal nem tudjuk a megfelelő színvonalon a fejlődést kiszolgálni.
Az Alkotmány utcában a sebesség: mi magunk hajtunk gyorsan. Néha látom milyen autók közlekednek és nem tudom azt mondani hogy finoman... Nem is értem, hogy hogy merik ezt megtenni. Hiába van kinn a tábla. Lassítóban gondolkodhatunk, bukkanóban biztosan nem, ..Ebben minden további nélkül gondolkodhatunk. Az Alkotmány utca Fabuli részére eső szakaszán, ahol egy picit keskenyebb. Tehát ne legyen érdemes felgyorsítani… Csak abban az esetben kerül a Testület elé ilyen döntés, ha az utcának az összes ingatlan tulajdonosai közül egy-egy aláírja. Ahol ez megvan, ott megcsináljuk. Ez kb. 3-500 ezer forintos beruházást jelent. Ha ezt felvállalja, hogy körbe megy és a helyrajzi szám alapján minden egyes hrsz-ra egyvalaki aláírja és ő ezt támogatja, akkor a testület ezt megvalósítja, mert mi nem fogunk önökkel szembe menni. Ez az önök környezete, mi pedig azt szeretnénk szolgálni, hogy ott is nyugalom legyen.
ML-Car autószerelő és gumiraktár: Ma a súlypont áthelyeződött az autószerelésre. Annak örülünk, hogy egy jól prosperáló műhely és elégedettséggel végzi a munkáját. A válság idején sem bocsátott el embereket, stabil alapon működő autószervízről beszélünk. Erre büszkék vagyunk, de ha bármin változtatnunk kell, hogy ott az utcán rendet tartson, akkor ezt szívesen jelezzük feléjük. Idáig mindenben partnerek voltak.”
Kreisz László polgármester
Érdeklődik, hogy van-e még valakinek kérdése bármilyen témában. Amennyiben nincs, úgy megköszöni mindenkinek a részvételt, szép, csendes készülődést, áldott szép ünnepet kíván december hónapra és ezzel a közmeghallgatást 19 óra 35 perckor bezárja.
K.m.f.
Kreisz László Dr. Micheller Anita
polgármester jegyző
Wágnerné Bartha Zsuzsanna
jegyzőkönyv hitelesítő
Jegyzőkönyvet készítette:
Ötvös Adrienn