|
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete (2014-2019) Közmeghallgatás 2017. november 23. (csütörtök) |
JEGYZŐKÖNYV
A Képviselő-testületi ülésekről hangfelvétel készül.
A napirendi pontok tárgyalásával kapcsolatos írásos előterjesztésen kívüli egyéb szóbeli tájékoztatás, kiegészítő információ - melyet a döntés meghozatala érdekében adtak a települési képviselők számára - rögzítésre kerül, az felvételről visszahallgatható.
A nyilvános Képviselő-testületi ülések hanganyaga és jegyzőkönyve a www.taksony.hu honlapon, a jegyzőkönyvek a Könyvtárban közzétételre kerülnek.
A megtárgyalt napirendi pontokhoz készült írásos előterjesztések a jegyzőkönyv mellékletét képezik.
Helyszín: Petőfi Sándor Művelődési Ház- és Könyvtár
2335 Taksony, Fő út 89.
Jelen vannak:
1. Kreisz László polgármester
2.
Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármester
3. Áncsán Mihály
4. Györke Erzsébet
5. Szalai János
Dr. Micheller Anita jegyző
Ötvös Adrienn jegyzőkönyvvezető
Távol:
6. Halász János
7. Ruff Mátyás
8. Tóth József
9. Varga László
Meghívottak:
Jelenléti ív alapján.
Kreisz László polgármester
Tisztelettel köszönt mindenkit Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 2017. november 23-i közmeghallgatásán. Elmondja, hogy az ülés fő témája Taksony Nagyközség Önkormányzat 2018. évi költségvetési koncepciója. A tájékoztató után pedig a lakossági kérdések, észrevételek, javaslatok megtárgyalására kerül sor.
1. JEGYZŐKÖNYV HITELESÍTŐ MEGVÁLASZTÁSA
Kreisz László polgármester
Az ülésről készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármester asszonyt kéri fel és ennek elfogadását teszi fel szavazásra.
Döntési javaslat
1. napirend: Jegyzőkönyv hitelesítő megválasztása
1. javaslat: Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a 2017. november 23-i rendes, nyílt ülésről készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármestert választja meg.
A Képviselő testület egyhangúan, 5 igen szavazattal, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodás mellett hozta meg a határozatát.
206/2017. (XI. 23.) KT határozat
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a 2017. november 23-i rendes, nyílt ülésről készülő jegyzőkönyv hitelesítésére Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármestert választja meg.
Határidő: azonnal
Felelős: polgármester
TAKSONY NAGYKÖZSÉG ÖNKORMÁNYZAT 2018. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSI KONCEPCIÓJA
Kreisz László polgármester
Jelzi, hogy az önkormányzatnak nem kötelező feladata a koncepció elkészítése, azonban az anyag a rövid távú célokat foglalja össze a következő évre vonatkozóan. Ezek a célok igazodnak az öt éves ciklusban megfogalmazott tervekhez. Ugyanakkor az ország gazdasági helyzetének hatása a települési önkormányzatra és a kormányzat lépéssorozata is befolyásolja. A másik meghatározó tényező, hogy az önkormányzat Taksony gazdálkodását hogyan építi fel és hogyan dolgozik azért, mit tesz azért, hogy a bevételei nőjenek, ugyanakkor a lakótársak adóteherbíró képességét viszont ne terhelje. 2014. óta nem kötelező költségvetési koncepciót készíteni, de az előbb felsorolt indokok miatt az önkormányzat ezt fontosnak tartja. Lényeges, hogy a választópolgárok a koncepció alapján tisztában legyenek azzal, hogy a megválasztott önkormányzat a következő évben mit szeretne megvalósítani.
A koncepció elsődleges célja a 2018 évi költségvetés kialakításához szükséges alapelvek, főbb célkitűzések meghatározása. Az sem mindegy, hogy a kormányzat gazdaságpolitikája milyen ilyen irányba viszi a települési önkormányzatoknak a feltételrendszerét. A bevétel-kiadásokat is szükséges mérlegre kell tenni. Erre azért van lehetőség, mert a kormány már júniusban elfogadja a következő évi költségvetést, tehát a sarokszámai a következő évnek már nyár közepén meghatározásra kerül. Az önkormányzat minden évben monitorozza intézményeinek működését. A minőség mellett a működtetés, az állandó költségek optimalizálása a cél. Fontos kérdés, hogy mit kell tenni azért, hol kell befektetni azért, hogy egyre jobb finanszírozással valósuljon meg a működés.
A település üzemeltetés fontos szelete a koncepciónak. A másik fontos terület a beruházások témaköre.
ALAPELVEK, FŐBB CÉLKITŰZÉSEK MEGHATÁROZÁSA
Bevételek és kiadások tekintetében:
· Az Önkormányzat tevékenységével kapcsolatosak, illetve jogszabályon alapulnak
· Szerződéses, megállapodási kötelezettségen és a tapasztalatok alapján rendszeresen előfordulnak
· Az Önkormányzat vagyonának hasznosításával függnek össze
· Előző évek gazdasági tendenciája és szállítói kötelezettségállomány alakulása
Az irányt az előző évek trendjei, tendenciái határozzák meg.
A KORMÁNYZAT 2018. ÉVI GAZDASÁGPOLITIKÁJA
· Pénzügyi stabilitás, gazdasági növekedés (4,3%), (2,4%hiány), infláció (3%)
· Versenyképesség javítása (meghatározza az önkormányzatok versenyképességét is. Ugyanakkor ezt nagyban befolyásolja az is, hogy az önkormányzat mit gondol a saját versenyképességéről, hogyan alakítja azt ki, hogyan valósítja azt meg.)
· 2018. évi költségvetés és a gazdaságpolitika célja:
- családok adóterheinek további csökkentése kedvezmények növelésén keresztül
- az internet szolgáltatás ÁFA-ja 5%-ra csökken (Itt kitér arra, hogy a www.taksony.hu oldalon vagy a közösségi portálon a Taksony Online-on kerül kiküldésre a Hírlevél, elérhető az összes információ az Interneten keresztül.)
- a hal ÁFA-ja 5%-ra csökken
- nyugdíjak reálértéken tartása, nyugdíj-prémium kifizetés (Évtizedek óta nem volt arra példa, hogy a gazdasági teljesítményhez igazított nyugdíjprémium kifizetése is megvalósuljon. Most decemberben igen.)
- családi és lakossági adóterhek csökkentése (Fontos, hogy minél több pénz maradjon a családoknál.)
-pedagógus életpálya-modell befejező lépése, rendvédelmi, honvédelmi életpálya-modelljének folytatása
- foglalkoztatás bővülése + közmunka program (A kormány meghirdette, hogy 10 év alatt egymilliónyi munkahelyet teremt. Most 750.000-nél tart a folyamat és a foglalkoztatás bővítése továbbra is cél. Jelenleg olyan szakképzett munkaerőből van hiány, ami a kialakult XXI. századi gazdasági struktúrában képes megállni a helyét. Ezért négy évvel ezelőtt szükséges volt elindítani egy olyan duális képzési rendszert, ami már a gazdaság szereplőivel együttműködve oktatja a munkatársakat. Kitér a közmunka program pozitívumaira is.
ÖNKORMÁNYZATOK TÁMOGATÁSA
Feladatalapú támogatás (7,83%-kal nő): a szolidaritás elvén (beszámítás - A lakóközösség 1 főre jutó adóerő-képessége alapján határozza meg a támogatás mértékét.), kiegyenlítéssel
· működés általános támogatása
· köznevelési feladatok (NNÖ) támogatása nő (Hozzáfűzi, hogy az iskola és az óvoda a nemzetiségi finanszírozáson keresztül működik és itt is nő az egy gyermekre jutó éves támogatás összege. Hozzáfűzi, hogy a nemzetiségi pedagógusoknak január elsejétől + 15%-kal nő az illetményük.), állami fenntartó (4,48%)
· szociális, gyermekjóléti feladatok (23,74%)
· kulturális feladatok (bérrendezés)
· gyermekétkeztetés (bérrendezés)
· működési és felhalmozási célú
· Szociális étkeztetés (Bölcsőde, Családsegítő és Gyermekjóléti szolgálat: a bérrendezést a feladatalapú támogatás növekedése lehetővé teszi)
ÖNKORMÁNYZAT LEGFONTOSABB KÖLTSÉGVETÉSI CÉLKITŰZÉSEI
· Pénzügyi, gazdasági stabilitás megőrzése (Önálló település, önálló gazdálkodással, önálló finanszírozással)
· Bevétel és kiadási egyensúly fenntartása (A fejlődést lehet finanszírozni hitelből, de a működést nem…)
· Kötelező feladatellátás kiegyensúlyozott biztosítása (Minden más csak ez után következhet)
· Ésszerű tervezés, méretgazdaságosság fenntartása (nulla működési hitel - ötödik év lesz jövőre, hogy nem kell az önkormányzatnak igénybe vennie)
· Képviselő-testület által meghatározott fejlesztések finanszírozása (Öt éves ciklusprogramból építkezik, évről-évre a következő évi költségvetési koncepció fogalmazza meg.)
· Szállítói kötelezettségállomány, kifizetetlen szla-k (0)
SZÁLLÍTÓI KÖTELEZETTSÉG ALAKULÁSA 2002-2015
Diagram segítségével szemlélteti a 200 millió forintnyi szállítói kötelezettség állomány rendezésének mérföldköveit. 2006-tól közel 10 évet vett igénybe a tartozás rendezése. Konszolidáció két ütemben (2012-ben és 2013-ban). Ezt követően sikerült elérni, hogy a bevételek fedezték az önkormányzat kiadásait. Rögzíti, hogy nem mindegy, hogy az önkormányzat hogyan gazdálkodik a vagyonnal…
BEVÉTELEK PROGNÓZISA
Hangsúlyozza, hogy reális bevétel tervezésre van szükség a tervezett kiadás teljesítéséhez.
Központi költségvetési támogatás (adóerő-képesség függvényében, (27 231,-/fő), elvonás összesen: 64 596 339,-) 13 millióval több, amit az önkormányzat nem kap meg 2018-ban 2017 évhez képest)
· Az elvonás sorrendje:
• Egyéb önkormányzati feladatok
• Lakott külterülettel kapcsolatos feladatok
• A zöldterület-gazdálkodás
• Közvilágítás
• Köztemető fenntartása
• Közutak fenntartása
• Üdülőhelyi feladatok támogatása
• Önkormányzati hivatal működésének támogatása
BEVÉTELEK PROGNÓZISA
2015-től 2018-ig az egy lakosra jutó adóerő képesség alakulását szemléltető diagramot taglalja. Ebből jól látszik, hogy Taksony gazdasága erősödő tendenciát mutat. Ezt követően pedig szintén grafikon segítségével részletezi az adott időintervallumban az elvonás értékének növekedését. (2015-ben 40.985.117,-; 2016-ban 47.304.969,-; 2017-ben 51.518.869,- és 2018-ban 64.596.339,- forint).
Az elvonás mértékének növekedése egyértelműen azt jelenti, hogy Taksony gazdasága elérte azt az önállósági szintet, hogy helyben képződik meg annyi bevétel, hogy a település egyre kevésbé szorul rá a kormány kötelező feladatokra biztosított plusz forrásaira. Hozzáteszi, hogy ezt az eredményt nem adómérték növelésével sikerült elérni.
KÖZHATALMI BEVÉTELEK
Közhatalmi bevételek közé az önkormányzat által megállapított helyi adók, átengedett bevételek, valamint egyéb bevételként a végrehajtási költségátalány, a mulasztási bírság, továbbá a késedelmi pótlék bevételek tartoznak.
· Építményadó
· Telekadó (külterületi ingatlanok: kavicsbánya…)
· Kommunális adó (változatlan, folyamatos ellenőrzés, ez az egyetlen adónem, ami minden háztartást érint Taksonyban)
· Gépjárműadó 40%-a marad helyben (legnagyobb hátralék-állomány)
· Iparűzési adó (29 milliós növekedés)
· Környezetvédelmi adó (talajterhelési díj)
· Egyéb
o Összesen: 324 millió
ADÓHÁTRALÉK, SAJÁT BEVÉTELEK ALAKULÁSA 2004-2017
A kintlévőségek alakulásával kapcsolatban közli, hogy a település nyugodt és kiegyensúlyozott gazdálkodással 15 és 30 millió forint közötti hátralékot képes "cipelni". Hozzáteszi, hogy a nagyobb mérték sem okoz gondot, de az elhangzott kereten belül stabil a gazdálkodás. A hátralékkal kapcsolatban jelzi, hogy 2009 óta állnak rendelkezésre pontos számadatok. A grafikonból jól látható, hogy a 2008-2009-es gazdasági válság két évvel később csúcsosodott ki a lakosság körében. (2012-2013-ban) 2017. november 21-én a hátralék 41 millió forint. Az összbevételek növekedése miatt tudja ezt a hátralékot az önkormányzat kezelni (A kivetések alapján látható, hogy év végére körülbelül 420 millió forint lesz az éves adóbevétel.) Tíz év távlatában megállapítható, hogy 150 millió forintról emelkedett ez az összeg 420 millióra, úgy, hogy időközben az önkormányzat kifizetett 200 millió forintnyi számlát, 750 millió forintnyi hitelállományt.
HÁTRALÉKOS ADÓZÓK SZÁMA 2007 ÉS 2017 KÖZÖTT
A diagram elemzése során elmondja, hogy 2007-ben 1129 hátralékos adózója volt az önkormányzatnak. 2012-ben nyilvánossá tették ezen adózók nevét és címét (Internet), mivel 70 millió forintnyi kintlévőséggel nem lehetett gazdálkodni. Mindemellett a behajthatatlan hátralékok kivezetésre kerültek.
Előző évben ismét pici emelkedés tapasztalható a hátralékosok számában. Megállapítható ugyanakkor, hogy a korábbi években kevesebben tartoztak többel, most többen tartoznak kevesebbel.
KÖZHATALMI BEVÉTELEK, EGYÉB FORRÁSOK
Adóemelést nem tervez az önkormányzat 2018-ban sem!!!
Az adóbevételek emelkedését
- a (helyi) gazdaság növekedésétől (EGYÜTTMŰKÖDÉS; részletezi a nagy adózókkal kialakított újszerű kapcsolatot)
- az eredményes adóbeszedéstől (körülmények folyamatos elemzése adózókra tekintettel is.)
- és az adómorál javulásától várják!
Bankszámlahitel-kerettel (10 millió) 2018-ban SEM tervez az önkormányzat!!
KIADÁSOK
Legfontosabb feladat az önkormányzat fenntartásában működő intézményrendszer működőképességének fenntartása és az önkormányzat kötelező feladatainak ellátása.
· Pályázati lehetőségek (beruházások, fejlesztések, rendezvények).
· A pályázati kiírások figyelemmel kísérése.
· Pályázati önrész (pld. szigeti útépítés és felújítás kapcsán a támogató a felújításra ad erőforrást, ezért a Révész utcát teljes egészében az önkormányzat finanszírozza. Minderre a jó adómorálból következő bevétel ad lehetőséget.)
Az önkormányzat csak akkor indul pályázaton, ha az illeszkedik az öt éves ciklusprogramban, valamint a koncepcióban meghatározott tervekhez, célkitűzésekhez.
SZEMÉLYI JUTTATÁSOK ÉS JÁRULÉKOK
Törvényi szabályozás határozza meg (reál értéken tartás, min. emelés)
· Intézményi létszámok emelése nem szükséges (optimális létszámgazdálkodás)
· 2018-ban a béren kívüli juttatás megtartása a cél
· Közfoglalkoztatási program fenntartása 2018-ban
ISMERT KÖTELEZETTSÉGEK, VÁRHATÓ KIADÁSOK
· A megvalósult stabil pénzügyi helyzet megtartása: REND Költségvetése
· Helyi szociális rendszerünk kiadásainak további finomítása (segítség!!)
· Felsőoktatási tanulmányi ösztöndíj (szociális alapon) megtartása (Bursa) - 12 éve él ezzel a lehetőséggel a település: fontos, hogy olyan taksonyi fiatalok is eljuthassanak felsőoktatási intézménybe, akiknek szükséges a kiegészítés az anyagi problémák elkerülése végett.
· Idősek nappali ellátásához szükséges infrastruktúra megvalósítása (Minden évben a koncepció tárgyalásakor és a költségvetés készítésénél a települési önkormányzat számba veszi a vagyonában lévő ingatlanok hasznosításának mikéntjét. )
· Önkormányzati rendezvények
· Hírharang, hírlevél (2018-ban szerkesztőbizottság fogja össze) Hangsúlyozza a széles körű tájékoztatás fontosságát.
· Lakihegy Rádió (Új információs csatornával szeretné bővíteni az önkormányzat a tájékoztatást.)
2017. ÉVRŐL - NYITOTT KÖTELEZETTSÉGEK
· Bau-Urb Tervező Kft., Településrendezési tervek + (ITS) nettó 4,3 millió
· Fő út 91. sz alatti ingatlan vételára 16 millió forint
· AQUAREA Kft., 5202 és 51-es kereszteződés körforgalom terveinek elkészítése folyamatban, nettó 4,9 millió
· MLSZ pályaépítési program, önerő; 49,9 millió a Taksony SE finanszírozási.megállapodás alapján. (műfüves pálya teljes megújítása + mögötte kisebb pálya létrehozása. Az öltöző épülete két év alatt készül el és három TAO támogatási ciklusból történik a kifizetés. A beruházás összesen 150 millió forintot tesz ki.)
· Épületenergetika korszerűsítés 233,8 millió (2017. szeptemberében indult el és 2018. áprilisáig tart. Három nagy közintézményt érint; művelődési ház, településüzemeltetés, iskola épületei. Mindösszesen - intézményi szinten - 25 millió forintos megtakarítást eredményezhet a korszerűsítés, melyből 15-17 millió forint csak az iskola tekintetében jelentkezik.
· DPMV Zrt., 10 millió (összköltség 78,8 millió) A szennyvízhálózat rendbetétele érdekében egy új gerincvezetéket fektetnek le a Dózsa György utcában, amit a Révész utcánál az RSD környezetvédelmi projekt keretében megvalósult hálózathoz kívánnak rákötni. (Így három év alatt a Fő úttól a Duna felöli oldalon nyomottá alakítják át a vákuumos rendszerről az összes rákötést. Hozzáfűzi, hogy a magáningatlanon belül semmilyen változás nem történik.)
· Útfelújítás, Petőfi utca, Dózsa György utca 2,8 millió önerő (+54,8 pályázati támogatás) Szerencsésnek tartja, hogy az új gerincvezeték fölött rögtön lehetőség van a Dózsa György utca rendbetételére.
PÉNZBENI ÉS TERMÉSZETBENI TÁMOGATÁS 2009-2017
Hangsúlyozza, hogy a közösségek támogatása fontos területe volt az önkormányzatnak. Az "ínséges" időkben erre nem mindig volt lehetőség. Az együttgondolkodást lényegesnek tartja. Kiemeli az értékteremtésre fókuszáló gondolkodásmódot. Az önkormányzat a közösségek céljainak megvalósításában kíván segítséget nyújtani mind anyagi, mind természetbeni eszközökkel. (eszközök szállítása, színpad állítása, teremberendezés…)
Diagram segítségével elemzi a pénzbeli és természetbeni támogatás alakulását 2009 évtől napjainkig. 2018-ban a pénzbeli támogatás nagysága 10 és 12 millió forint között, a természetbeni juttatás (munka és eszköz) 4-4,5 millió forint között várható.
2017-BEN BENYÚJTOTT PÁLYÁZATOK
· Fő út csapadékvíz-elvezetés létesítményeinek fejlesztése 212 millió
· Az első világháborús emlékmű felújítása 3,5 millió (lépésről-lépésre haladva közpark, közösségi tér kialakítása)
· 2 db sportpark megvalósítása: Nemzeti Szabadidős - Egészség (Még nem született döntés)
Sportpark Programban való részvétel.
Amennyiben 2018-ban útépítés támogatásra nyílik pályázati lehetőség, azzal élni fog az önkormányzat. (Szigeti Dunasor és a másik irányban a Sziget üdülősorral fog az önkormányzat pályázni.)
FEJLESZTÉS, BERUHÁZÁS, FELÚJÍTÁS 2018-BAN
Jelzi, hogy a koncepcióba mindig az összes fejlesztési elképzelés belekerül. Ennek köszönhetően nyomon követhető, hogy mi az, ami már megvalósult és mi az, ami még az önkormányzat előtt áll. (Így a listában vannak olyan pontok, melyek már a 2017. évi koncepcióban is szerepeltek, csak a prioritások miatt nem került sor a megvalósításukra. Ebben az évben lényeges rendező elv volt, hogy az útépítéshez szükséges nettó 68 millió forintot 100%-ban saját forrásból finanszírozta az önkormányzat annak érdekében, hogy az idei évben megtörténhessen az építkezés.
· Utcanévjelző és információs táblák kihelyezése
· Csapadékvízelvezetés prioritása területenként: Fő út (pályázat beadás megtörtént), Sólyom utca (út szélesítés, szennyvíz elvezetés, vízóra aknák áthelyezésének kérdése, telekhatár rendezés), Béke-Széchenyi sarok, Mátyás Király utca, Orgona köz, Attila u.
· Fő út közmű (elektromos) terveinek engedélyeztetése (folyamatban)
· Út- és járdaépítés: Szigeti Dunasor, Szigetnyaraló utcákban (pályázat)
· Köztéri "Grund" létrehozása (megfelelő terület kérdése - zajterhelés…)
· Taksony Helytörténeti kiadvány frissítése és a német nyelvű kiadás elkészítése
· Felnőtt játszótér, fitness park kialakítása (pályázat benyújtva)
· Attila és a Nyírfa utcai játszóterek felújítása (önerőből játékok cseréje - évente 1-2 db, kb.500-800 ezer forint/év)
· Zsellérerdő u. új játszótér építése
· Fő tér 8.: fedett tároló építése (eszközök biztonságos tárolása)
· Temető, vízvételi helyek, vizesblokk felújítás (2017. márciusától sajátos működtetés: kegyeleti szolgáltatás kivételével minden feladatot az önkormányzat lát el.)
· Az Önkormányzat épületeinek hosszú távú hasznosításának koncepciója (Évről-évre napirenden)
· Épületbontások: Baross tér 7., Fő út 54. (Bontásra a további funkció meghatározását követően kerül sor.)
· Karbantartási feladatok, útkarbantartás
· Útfelújítások: Petőfi, Dózsa Gy., Arany J.
· Családsegítő: 2 db légkondicionáló (Színházteremben is 6 db)
· Polgármesteri Hivatal: udvar, tárgyaló, folyosóburkolás, klíma (szerverszobában), udvaron két nagy tartályban csapadékvíz gyűjtés valósul meg - öntözéshez.
· Rendezvény eszközök: 40 garnitúra sörpad
· Tájház: szociális helység kialakítása (Megemlíti, hogy az önkormányzat szándékában áll a Tájház működtetését más szintre emelni: 2018-tól intézményi formában, illeszkedve a turizmusfejlesztési elképzelésekhez.)
· Temető: "vandálbiztos" mellékhelyiség kialakítása
TELEPÜLÉSÜZEMELTETÉSI FELADATOK
Intézményi épületek karbantartása, eszközbeszerzés
Megjegyzi, hogy itt nem csak a környezet, hanem az épületek karbantartása is fontos.
· Művelődési Ház: Energetikai pályázat
· Forrás Intézményüzemeltető Központ:- eszközök (karbantartása, bővítése, vásárlása)
· 187 ezer m2-nyi zöldterület és a játszóterek, buszmegállók, tanösvény, (Fő út, Szent Imre út, Varsányi út faltól falig, Duna part egyes részei, Marestli, Szent Anna tér) folyamatos karbantartása, veszélyes fák kivágása
· az aszfalt- és földutakon a járhatóság, jó állapot biztosítása,
· a meglévő földutak stabilizálása
· csapadékvíz szikkasztó árokrendszer karbantartása (főleg erre teszi a hangsúlyt, hozzátéve a családok felelősségét is az előttük lévő árok rendeltetésszerű használatában) és további tervezése,
· téli síkosság mentesítés és hótolás (erre normál tél esetében 1,5 millió forintot költ az önkormányzat, tavalyi évben ez a kiadás a 2 millió forintot is meghaladta. A 80 km-nyi úthálózaton vannak prioritások, vannak olyan útszakaszok, ahová nem az első órában jut el a hókotró.)
· közvilágítás működtetése (Az elmúlt három évben nyílt lehetőség arra, hogy több olyan területen is kiépült a közvilágítás, ahol előtte hosszú éveken át erre nem került sor.)
Összegzésképpen elmondja, hogy a rend költségvetését készítik elő a koncepció megalkotásával. Cél a pénzügyi stabilitás erősítése, megőrzése, kiszámítható gazdálkodás 2018. évben is. Itt elmondja, hogy az iskola és az óvoda nemzetiségi fenntartásban működik, melynek köszönhetően 250 millió forint plusz áramlik a két intézmény működtetésére éves szinten. Összességében ez a többlet már meghaladta az 1 milliárd forintot. A NNÖT -n, mint csatornán keresztül folyik be ez az összeg és a két önállóan gazdálkodó intézmény az, aki ebből fejleszthet és gazdálkodhat. Így épülhet meg ebből a finanszírozásból az iskolában a kosárlabda csarnok is.
Hangsúlyozza, hogy továbbra is szükséges a személyi feltételek biztosítása, a feladatellátás hatékonyságának javítása, a méretgazdaságosság szempontjainak fejlesztése. Jelzi, hogy a megoldandó feladatok körében a költségvetés készítésekor rangsorolni szükséges.
Ezt követően megkéri a tisztelt jelen lévőket, hogy tegyék fel kérdéseiket.
Szabó László
Véleménye szerint Taksony üdülőövezete elég mostoha környezetet tükröz. Többek között a Pihenő utcai behajtóra gondol. Érdeklődik, hogy lehet-e előrelépést tenni ez ügyben és továbbaszfaltozni a területet.
Kreisz László polgármester
Elmondja, hogy a Pihenő utca és a Forrás utca közötti területet az önkormányzat újra szeretné gondolni, mivel tapasztalható, hogy nagy mértékben megnőtt a forgalom: egyre több család él ezen a területen életvitelszerűen. Jelzi, hogy az önkormányzat már 2006-ban rögzítette, hogy az üdülőterületet szeretné bekapcsolni a falu vérkeringésébe.
Szabó László
Felhívja a figyelmet az egyre több betelepülőre.
Kreisz László polgármester
Megköszöni a jelzést.
Szabó László
Érdeklődik, hogy a csatornázással kapcsolatban mire lehet számítani a Forrás utcában. Kérdése, hogy a kivitelező cég szándékozik-e folytatni a megkezdett munkát.
Kreisz László polgármester
Igennel válaszol. Elmondja, hogy 14 önkormányzat területén valósult meg az a beruházás, ami a gerinchálózatot fektette le. Az ingatlanok bekötése lépésről-lépésre halad, amit a tulajdonosokat tömörítő Víziközmű Társulat valósít meg és nem az önkormányzat. (Telken belül az akna és az épület összekötésére gondol.) A rácsatlakozásra 2021. április a határideje a 14 önkormányzatnak. Jelzi, hogy a Víziközmű Társulat Küldött Gyűlése az Intéző Bizottságot visszahívta és egy új Intéző Bizottságot választott. Jelenleg az a helyzet áll fenn, hogy a régi Bizottság már nem tud lépni, az újnak pedig még a jogi háttere hiányzik. Ebből kifolyólag - az átmenet miatt - nem történik jelenleg semmi.
Szabó László
Véleménye szerint célszerű lenne az önkormányzat részéről hivatalos tájékoztatást kiadni a negatív visszhang kiküszöbölése végett (motorok kiosztása félbe maradt).
Kreisz László polgármester
Megerősíti, hogy a beruházás befejezéséhez szükséges minden eszköz a szolgáltató telephelyén rendelkezésre áll.
Szabó László
Érdeklődik, hogy a lakosoknak van-e teendőjük ezzel kapcsolatban. Szükséges-e jelzés projektfelelős felé?
Kreisz László polgármester
Megerősíti, hogy igen. Hozzáteszi, hogy nagyon sok bejelentésük van, de a korábban felvázolt helyzet okán még a kivitelező nem tudott lépni. Hozzáfűzi, hogy a hivatal minden esetben választ tud adni a megkeresésekre - Taksony a gesztor önkormányzat.
Reisenleiter Lajos
A Révész utca vonatkozásban elmondja, hogy ígéretet kaptak két darab forgalom lassító, csillapító ún. fekvőrendőr elhelyezésére azon szakaszon, ahol lakók vannak. Tábla kihelyezést szorgalmaz. Érdeklődik, hogy mikor kerül sor a kihelyezésre.
Kreisz László polgármester
Rögzíti, hogy ezen a héten fogják letelepíteni a forgalom lassítót. A pontos hely tekintetében közli, hogy a Révész utcán a Sziget Étteremtől az ingatlanok felé haladva a szennyvíz átemelőnél lesz a lenti lassító elhelyezve (nem bukkanó és nem fekvőrendőr!) a táblákkal együtt. Hozzáteszi, hogy ezt nem lehet majd megkerülni, kikerülni - muszáj lelassítani és áthaladni rajta. A másik lassító a műfüves pálya kereszteződése után - a Sziget Étteremtől haladva - bal oldalon az első közvilágítási lámpával egy vonalban kerül elhelyezésre.
Reisenleiter Lajos
Véleménye szerint a Duna felől is szükség lenne egy lassítóra.
Kreisz László polgármester
Hangsúlyozza, hogy nem lesz érdemes gyorsítani a kihelyezett lassítók miatt. Továbbá elmondja, hogy azt is figyelembe vették a műtárgy helyének meghatározásánál, hogy az ne lakóingatlan elé kerüljön. (Nagy méretű, mindkét oldalon tábla…) A Zrínyi utcában elhelyezett lassítót hozza fel példaként.
Reisenleiter Lajos
A táblák pontos helyére kérdez rá.
Kreisz László polgármester
Jelzi, hogy a táblákat szabályozás szerint helyezik ki.
Reisenleiter Lajos
Az egész területre vonatkozóan 30 km/h-s sebességkorlátozást javasol.
Kreisz László polgármester
Pihenő-lakóövezetté nyilvánítás esetén az adott területen 20km/h-val lehet haladni. Megjegyzi, hogy ahol ilyen tábla kihelyezésre került Taksonyban, ott sajnálatos módon nem tartják be a korlátozást.
Elmondja, hogy a biztonságos közlekedés végett a 150 cm széles járda az árok szántóföld felőli oldalán fog megépülni. Közli, hogy mindemellett az önkormányzat nagyon bízik az egyéni felelősségvállalási készségében.
Reisenleiter Lajos
Amennyiben kevés ez a két lassító, úgy további műtárgy kihelyezését javasolja.
Kreisz László polgármester
Rögzíti, hogy az önkormányzat nem zárkózik el ettől, de feltétel, hogy mindenki írja alá a további lassító kihelyezését.
Kapás Dorottya, Révész u.
Elmondja, hogy két alkalommal adtak be kérvényt az önkormányzat felé arra vonatkozóan, hogy két fekvőrendőr kihelyezését kérik a Révész utca 1 és 10 közötti lakóépületek közé. (A kérvényt csupán két ember nem írta alá.) Úgy gondolja, hogy az adott terület forgalmáról hiteles képet tud felvázolni és a kérelem megalapozott. (Napi 600-1000 autó közötti forgalomról számol be).
Firtatja, hogy mit jelent az, hogy ha szükség lesz rá, akkor meg fogja építeni az önkormányzat, illetve mi az akadálya annak, hogy a harmadik lassító is most kerüljön kihelyezésre.
Kreisz László polgármester
Jelzi, hogy most kettő lassító megépítése a cél. Az önkormányzat nem szeretne elbontani. Fontosnak tartja a tapasztalatgyűjtést és annak ismeretében történő intézkedést. Hozzáfűzi, hogy a Zrínyi utcában is eredetileg hármat szerettek volna építtetni a lakók, az önkormányzat egyet megépített és jelezte, hogy nem zárkózik el további műtárgy kihelyezésétől. (Nem érkezett be igény további lassítóra…) Pici türelmet és tapasztalatgyűjtést kér a kérdésben.
Kapás Dorottya, Révész u.
Az elmúlt 6-7 évre vonatkozóan ismerteti a terület baleseti statisztikáját. Érdeklődik, hogy mennyi az a türelmi idő, amíg a tapasztalatgyűjtés folyik, mit jelent pontosan a "mindenki írja alá" kitétel.
Kreisz László polgármester
Mivel mindenki használja az utat, így nem csak a kilenc teleknek, hanem a Dunasor és az Üdülősor lakóinak is alá kell írnia. (Az érintettek 2/3, ami felhatalmazást ad az önkormányzatnak a további lépésre.)
Kapás Dorottya, Révész u.
Továbbra sem érti, hogy miért nem lehet rögtön három lassítót kihelyezni. Amennyiben anyagi oka van, azt megértené, de ehhez felajánlják a lakók a hozzájárulásukat.
Kreisz László polgármester
Képen megmutatja a lassítók helyét az úton. Elmondja, hogy a kereszteződésnél jobbkéz-szabály lesz érvényben, továbbá négy darab (veszélyes útkanyarulat) tábla kihelyezésére kerül sor.
Kapás Dorottya, Révész u.
Faültetésre kérdez rá. (árnyék, szélvédelem miatt)
Kreisz László polgármester
Megerősíti, hogy sor kerül rá 2018-ban a beruházás részeként.
Kapás Dorottya, Révész u.
A szigeten lakók többségének nevében felajánlja a segítséget az ültetésben, csemete vásárlásban.
Kreisz László polgármester
Ismételten megerősíti, hogy sor kerül faültetésre. Továbbá elmondja, hogy a beruházás megkezdésére nem kerül sor testületi döntés nélkül. Jelzi, hogy a honlapon az összes döntés megtalálható és megtekinthető, témánként szűrhető.
Witzing Tibor, Mátyás Király u.
Az alábbi észrevételeket fogalmazza meg:
· Andrássy és a Wesselényi u. közti kis közben a kandeláber kihelyezése nem megfelelő helyen történt. (legalább 25 méter távolságban )
· Györke Erzsébet képviselő asszony háza melletti kis köznél is a Könyves Kálmán utca felőli végétől legalább 25 méterre került kihelyezésre a lámpatest. Megemlíti, hogy nyáron a fák is leárnyékolták a fényt…
· Mindkét helyszínen további lámpatest kihelyezését javasolja.
· Révész utcán van három darab tolózár akna, amennyiben erre ráaszfaltoznak, úgy az később meghibásodás esetén gondot okoz. (bontás) Javasolja az aszfaltalap lerakása előtt az aknák szintbeemelését.
· Tapasztalatai alapján a Révész utca végén található S kanyar balesetveszélyes. Véleménye szerint tanácsos lenne a kanyart kinyitni.
· Temetővel kapcsolatban megjegyzi, hogy a Gyertyaláng olyan temetési kellékeket is elvitt, ami az önkormányzat tulajdona volt.
Kreisz László polgármester
Jelzi, hogy a Gyertyaláng csak olyan kelléket vihetett el, ami nem az önkormányzat tulajdona volt. Hozzáteszi, hogy a kellékek állapotára 10 évig nem volt ráhatása az önkormányzatnak, viszont az új üzemeltető partner teljesen új kellékeket hozott.
A Révész utca végi útkanyarulat véleménye szerint is kicsit "kellemetlen", ellenben biztonságos, mert ott nem lehet száguldozni. A kiegyenesítéssel egyetért, azonban magántulajdonban van az-az ingatlan, amin keresztül ez megoldható lenne.
A Révész utcában található fedlapok megemelésére sor fog kerülni, de köszöni a jelzést.
A lámpatestek elhelyezésével kapcsolatban megerősíti a 25 méteres távolságot és hozzáfűzi, hogy ez a szabvány szerinti érték. A fa lombkoronájára vonatkozó információt köszöni.
Érdeklődik, hogy van-e valakinek még kérdése, észrevétele. Amennyiben nincs, úgy nagyon köszöni mindenkinek a megtisztelő részvételt és mindenkinek szép készülődést kíván az év legszebb ünnepköréhez. Kívánja, hogy minél többen vegyenek részt az adventi eseményeken, a négy adventi gyertyagyújtáson, Taksony napon és az adventi vásáron. A közmeghallgatást 18 óra 55 perckor bezárja.
K.m.f.
Kreisz László Dr. Micheller Anita
polgármester jegyző
Wágnerné Bartha Zsuzsanna
jegyzőkönyv hitelesítő
Jegyzőkönyvet készítette:
Ötvös Adrienn