TeatRom ’24 Józsefvárosi nap 2024.10.12
A TeatRom roma összművészeti fesztivál, amely ötödik éve Borsod megye különböző kistelepülésein kerül megrendezésre. A fesztivál célja, hogy a legkisebb közösségekhez is elvigyen ritkán hozzáférhető színházi eseményeket, bemutassa a roma kultúra gazdagságát és sokszínűségét, valamint bátorítsa és támogassa a helyi közösségek amatőr művészeti kezdeményezéseit. A programok között színházi előadások, zenei események, kézműves foglalkozások és filmvetítések is szerepelnek.
A kezdeményezés történetében először, a Józsefvárosi Önkormányzat jóvoltából, október 12-én Budapesten is bemutatkozik a fesztivál. A Kesztyűgyárban, a Dankó udvarban és a Kálvária téren lesznek különböző korosztályoknak, illetve az egész családnak szóló színházi programok. A Mátyás téren 14 órától Szécsi Magda: Csörgőkezű, Vödörjáró, Dobhasú – című zenés mesejátékát láthatják az arra járók, a Cinka Panna Cigányszínház előadásában.
A TeatRom ideje alatt a különböző településeken nemcsak a professzionális művészek mutatkoznak be a közönségnek, de a helyi művészeti kezdeményezések is megmutatják magukat, egy-egy Ki mit tud? keretében, a településgyőztesek pedig együtt érkeznek a programmal Budapestre, és 15 órától ők is bemutatkoznak a Mátyás téren.
16 órától a Dankó udvarban az RS9 Színház mutatja be Mariella Mehr életét feldolgozó megrázó előadását. Mariella Mehr Svájcban élt jenis írónő volt, akinek művei az elnyomott kisebbségek és kívülállók helyzetét tárják fel. A jenisek, akiket a cigány nép harmadik legnagyobb Európában élő törzseként tartanak számon, biológiai népirtás áldozataivá váltak Svájcban. Ez a tragédia 1926-ban kezdődött és csak 1975-ben ért véget. Az előadás címszereplője Rácz Magdi, Mehr művét színpadra alkalmazta és rendezte Lábán Katalin.
A Kálvária téren 18 órától igazán különleges utcaszínházi látványosságra kerül sor. A Frankfurti Antagon Theater Aktion évek óta vesz részt különböző partnerprogramokban a fesztiválszervező Utca-SzAK Utcaszínházi Alkotóközösséggel, egy kisebb előadásukkal két évvel ezelőtt már bemutatkoztak Gagybátorban és Alsóvadászon. Most a társulat régi terve valósul meg azzal, hogy az Ashes című előadásukkal és a teljes társulattal 10 napot töltenek a borsodi települések közösségeivel.
Az ASHES látványos szabadtéri színházi élmény élő zenével, tánccal, kórussal, gólyalábazással és óriásbábokkal. A műsorban 16 előadóművész és zenész lép fel. Az előadás zenei palettája a népdaloktól a modern hangzású atmoszférazenékig terjed, a hangszerek a világ minden tájáról származó autentikus hangszerek és újrahasznosított tárgyak.
Az ASHES egy fontos üzenetet közvetít: a világunk változik, a jövő bizonytalan, és egyre inkább ráébredünk, hogy a régi, “nagyobb, jobb, gyorsabb” életmód már nem működik. A klímaváltozás és a háborúk valósága arra késztet minket, hogy újragondoljuk, mi igazán fontos az életben. A darab azt kérdezi: amikor minden hamuvá válik, mi marad meg a kultúránkból? Minden vég egy új kezdetet hoz. Vajon melyik Főnixmadár fog feltámadni a hamvainkból? Az ASHES arra ösztönöz, hogy nézzünk vissza a múltunkra, és találjuk meg azokat a kulturális értékeket, amelyek összekötnek minket. Milyen elfeledett dalok, táncok vagy rituálék segíthetnek újraépíteni a közösségeinket és hidakat építeni a különböző kultúrák között?
Biztosak vagyunk abban, hogy a Kálvária téri programok nemcsak a környék lakóinak, hanem a budapesti közönség számára is a hétvége legvonzóbb eseményei lehetnek!
Szeretettel várunk mindenkit!
Az esemény nyilvános, amelyen kép- és hangfelvételek készülhetnek. Adatkezelési tájékoztatónk itt található: https://jozsefvaros.hu/adatvedelem/